Geny kotów - krzyżówki

Dziedziczenie cech


KKrzyżówki kotów - genetyka
KKrzyżówki kotów - genetyka
KKrzyżówki kotów - genetyka

CIEKAWE

1. Matka zawsze przekazuje chromosomy X dlatego nie decyduje o płci.
2. Szata szylkretowa jest związana z płcią damską.
3. Genotyp określa cechy fizyczne kotów.
4. Kocięta jednego miotu mogą mieć zupełnie inny wygląd.
5. Koty domowe pochodzą od krótkowłosego kota pręgowanego
6. Położone uszy Kota Szkockiego to mutacja genetyczna.
7. Koty cały biały może być głuchy po stronie niebieskiego oka za sprawą genu W.
8. Szary lub niebieski kolor futra to wynik mutacji czarnego genu na przestrzeni lat.

Bank genów

Cechy fizyczne kota są zapewnione przez tzw. genotyp. Dzieki niemu kot ma dany kolor oczu, proste lub kręcone włosy jest duzy lub mały, ma odpowiednią płeć itd. Geny znajdują sie w hromosomach, które mają w sobie żywe komórki złożone z DNA. Kasy chromosom zawera wiele genów które wpływają na cechy osobnika. Koty mają 38 chromosomów o 8 mniej niż ludzie. Każda komóra zawiera po połowie od każdego z rodziców. Młode koty będą zatem miały cechy dziedziczone po obydwojgu rodziców.

Powstawanie cech

Chromosomy układają się w pary poza dwoma wyjątkami one to odpowiadają za płeć, one mogą łączyc się w pary lub nie. Kotka ma chromosomy X, kocur X i Y. Jeśli połączą się chromosomy X urodzi sie kot płci żeńskiej, jeśli X i Y urodzi się kocurek. Pary Y i Y nie istnieja ponieważ samice nie mają chromosomu Y. Toteż samiec zawsze decyduje o płci potomstwa no i tak samo jest u ludzi i innych gatunków zwierząt. Pozostałe chromosomy układają się w ALELE czyli pary. Tylko jeden gen a ALELACH jest przekazany młodemu. Jeśli obydwa geny są identyczne czyli odpowiadają długim włosom młody kot na pewno będzie je dziedziczył, czyli będzie długowłosy. ALELE wtedu nazywa się homozygotyczne (czyli identyczne) Jeśli Jeden gen odpowiada z krótki drugi za długi włos Alele nazywa się heterozygotyczne, wtwdy kocięta będą różne.

Dominujący i recesywny

Efekt nie pasujących aleli czyli par połączonych chromosomów. Z genu krótkiego i z genu długiego włosa rodzą się młode krótkowłose i dzieje się tak ponieważ gen krótkiego włosa jest DOMINUJĄCY. a długiego RECESYWNY. Geny dominujące zawsze przeważają recesywne. Zatem geny dominujące mogą zadecydować nie tylko o długości włosa ale o kolorze, o kształcie uszu, pyska itd. Ale nie jest tak, że gen recesywny ginie całkowicie. Jest przekazywany kolejnym pokoleniom i jeśli spotkają się w przyszłości 2 takie same geny recesywne. Wyjaśnia to fakt, że niektóre cechy znikają i w przyszłych pokoleniach pojawiają się ponownie.

Dziedziczność

Dziedziczy się cechy i przekazuje następnym pokoleniom lecz komplikują ten proces dwie rzeczy. Niektóre geny są ze sobą powiązane i przekazywane nierozdzielnie. Koty szylkretowe - o ich kolorze decyduje genotyp lecz geny zato futro są częścią komórki. Kolor rudy i czarny to geny pochodzi z chromosomu X (kotki przekazują rudy i czarny kolor). Kocury mogą dziedziczyć albo czarny albo rudy ale nigdy obydwu jednocześnie. Kocury dziedziczą tylko jeden chromosom X. Dlatego wszystkie szylkretowe koty to kocice.

Zmutowane geny

Są inne powiązania genetyczne, które nie zawierają X lub Y. i wywołują cechy dziedziczone wpólnie a są to mutacje. Są to cech bardzo cenione przez hodowców kotów. Są to cech powstające gdy cos pójdzie nie tak jak powinno. Gdyby nie mutacje to wszystkie koty domowe wyglądały by jak żbiki afrykańskie lub inni przodkowie kota domowego. Przykładowo kot niebieski lub szry jest mutacja kota czarnrgo. Mutacje nie znikają ale pojawiają się w następnych pokoleniach są zawsze dziedziczone i przekazywane dalej. Nie dotyczą jedynie koloru futra ale i odporności na warunki zewnętrzne, dostowowania do klimatu i w tedy jest to ewolucja gatunku.

Efekty mutacji

Niektóre zmutowane geny wywołują zupełnie nie znane efekty jak na przykład klapniete uszy kotów szkockich lub bezwłosym Don Sfinxem. W naturalnym środowisku cechy te wymarłyby naturalnie alecz wszystkie anomalia zostały zauwazone przez człowieka i utrzymywane. W ten sposób powstały nowe rasy.

Mutacje Środowiskowe

Poza mutacjami jest szereg wad przekazywanych pokoleniom. Na przykład dominujący gen W odpowiadający za całkowicie białą sztę kota. Gen ten przekazuje wadę głuchoty i to głównie u kotów niebieskookich. Wada ta rozwija się tóż po urodzeniu i jest nieuleczalna. Wada nie pozwoliła by przetrwać kotu w warunkach naturalnych. Przeważnie sterylizuje się głuche kocięta by nie przekazywały cechy następnym pokoleniom. Wada ta może jednak przetrwać w ukryciu i pojawić się w następnych odległych pokoleniach. Koty głuche i tak bardzo dobrze sobie radzą, mają tak wrażliwe na dźwieki ciało że i tak wiedzą że ktoś się zbliża. Innym genem mutacyjnym jest gen M. koty z tym genem mają bardzo krótkie ogony. ten gen posiadają koty rasy Manx lub Japońskie Bobtaile. Cecha ta jest wspólna dla kotów żyjących na wyspach. Izolacja pozwala na utrzymanie tej mutacji.

Wybór środowiska

Wiele cech dziedziczonych czy powstających jest dla nas nie znana. Koty mają rózne wrażliwości smakowe, zdolności ruchowe czy możliwości widzenia. Koty od pokoleń hodowane na wsi mają o wiele lepsze zdolności łowcze niż te wyłącznie domowe. Wiemy jednakże iż instynkt łowcy posiada każdy kot i że to bardzo mocna cecha. Może być badziej lub mniej wykształcony ale zawsze wystepuje u kotów bez względu na rasę.

Jak rozumieć genetykę

Jeśli hodowcy chcą mieć koty czystej rasy muszą myśleć o wprowadzaniu wariacji genetycznych. Nie zawsze można mieć kontrolę nad cechami ponieważ cechy recesywne pojawiają się w bardzo odległych pokoleniach. rejestracja kota rasowego do 4 pokoleń wstecz stanowi jakby prawo gwaracji uzyskanej rasy. Nie zawsze jednak można na tej gwarancji polegać i w 5 pokoleniu kot może stracić cechy rasy. Chodowcy mieszajac cechy recesywne liczą na uzyskanie nowej indywidualnej rasy, eksperymenty takie głównie się nie udają i prowadzą do tworzenia chorych, nie odpornych kotów.

Projekty kotów

Manipulacje genetyczne stanowią swego rodzaju sport hodowlany. Organizacje felinologiczne starają się ustanawiać kryteria niedopuszczające kocich eksperymentów. W ciągu ostaniego stulecia hodowcy zrozumieli niebezpieczeństwo jakie niesie hodowlany eksperyment i zrozumieli czym jest dla nas gatunek kota domowego. Zaburzenie genetyki jest niebezpieczne i niehumanitarne w stosunku do zwierząt. Liczy się tylko to co jest dobre dla kota nie dla człowieka.