Kot German Rex

kat. Krótkowłose i Somalijskie

Kot German Rex
Kot German Rex
Kot German Rex
Kater Munk zdjęcie
pierwszego German Rexa z 1930 r.

German Rex to prawdopodobnie najstarsza rasa kotów o kręconej sierści. Blisko German Rexa był Kater Munk, kot Erna Schneidera, urodził się między 1930-31 rokiem w wiosce blisko Królewca (dzisiejszy Kaliningrad, Rosja). Kot był synem mahoniowej Angory i Rosyjskiego Niebieskiego (informacja nie sprawdzona). W miocie urodził się jeszcze jeden lub dwa inne koty z kręconą sierścią, lecz zostały później ponoć wykastrowane.

Munk żyjąc na wsi pośród innych kotów szybko powiększał populację aż do śmierci między 1944-45 r. Schneider cenił silnego samca ze skłonnościami do łowienia ryb w jeziorze, nie za jego kręcone futro lecz za umiejętności. To jedna z historii powstania rasy German Rex.

W 1930 r. Kater Munk był pierwszym sfotografowanym German Rexem. Co najmniej jeden kot został przewieziony w 1940 r. z Królewca do Berlina. Najbardziej europejski niemiecki Rexes żył za Żelazną Kurtyną po II Wojnie. żyjące były wykorzystywane do utrzymania ras.

Szpital Hufeland w Berlinie - tu żył kot German Reks Szpital Hufeland w Berlinie Historia niemieckiego Reksa jako uznanej rasy rozpoczęła się w 1947 r. Kotek urodził się w Berlinie i był inny od zwykłych kotów. Czarna kocica miała kręcone włosy i była wolna, swobodnie wędrowała po okolicy. Wszystko wskazywało na to że, starała się znaleźć sobie dom co ostatecznie jej się udało. Zauważona przez pielęgniarki pracujące w szpitalu Berlin Hufeland została przygarnięta.

Badacze Geraman Reksa nie uznają spokrewnienia German Reksa z Kater Munkiem.

Pani dr Rose Scheur – Karpin
Szpital Hufeland w Berlinie

W lecie 1951 r. lekarz, pani dr Rose Scheur – Karpin, przygarnęła kociaka z ogrodu przyszpitalnego. Nazwała kota Lämmchen (małe jagnię). Jej przypuszczenie, że musi ona być wynikiem mutacji, okazały się słuszne. Czego dowiedziono w wyniku badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii w 1956 r. W badaniu porównano go do kota z Kornwalii również z krętymi włosami co zapewniło że, Lämmchen był w rzeczywistości pierwszym przodkiem wszystkich niemieckich kotów Rex. Lämmchen miała wiele kociąt, ale większość z nich nie jest opisana przez panią Rose. Nawet jej bardzo późne kociaki są w dużej mierze nie do wykrycia i sklasyfikowania, ale mogę stanowić liczbę około 60 z notatek sporządzonych przez panią Rose .

Wielu hodowców w Niemczech Wschodnich miało kocięta od pani Rose co dawało ich hodowlom bardziej skuteczne rezultaty w zachowaniu wiernej niemieckiej rasy Rexa. W 1957 r. jednego z kotów wysłano do brytyjskiego hodowcy w celu rozpowszechnienia rasy, ale niestety zmarł wkrótce po przyjeździe.

W 1960 r. Dr Scheuer – Karpin wysłała dwa kolejne Reksy do Paryża, ale z powodu błędów popełnionych przez linię lotniczą, koty zmarły w drodze. Był to kocur i kotka i leciały do profesora Etienne Létard w Paryżu. Obsługa lotniska zapomniała do kabiny zanieść kosz z kotami. Kociaki ostatecznie znalazły się pomyłkowo się w Warszawie. Stamtąd znowu leciały samolotem przez Szwajcarię do Paryża. Z powodu niskiej temperatury w lukach bagażowych koty niestety zmarły.

Zarówno FIFe, jak i LOOF uznały i nazwały rasę German Rex. Organizacja CFA nie odróżnia tej rasy od kotów rasy Rex Kornwalijski lub Devon Rex. Rasa German Reks jest niezwykle rzadka.

German Rex Christopher Columbus został wywieziony na początku lat 1950 do Stanów Zjednoczonych. To było naprawdę wielkie wydarzenie. Przylot udokumentowano nawet z kamer telewizyjnych. W sumie 11 niemieckich Reks były wyeksportowanych do USA, niektóre z nich były hybrydami. Koty były krzyżowane z innymi kotami, co w czasie zaowocowało powstaniem rasy Cornish Reks.

Pierwsi hodowcy nie wiedzieli o tym, jakie inne rasy powinny być wykorzystywane do utrzymywania niemieckiego Reksa. Doświadczenia przeprowadzano zarówno przy opracowywaniu Cornish Reksa i Devon Reksa lecz było oczywiste, że te rasy genetycznie są różne. Eksperci FIFe stanęli w obliczu problemu w 1982 r. gdy German Reksa postanowiono uczynić rasą i ustanowić jego standard. Rozpatrywano dwa różne typy kota , jeden z prostym nosem z profilu, a drugi z krzywą linią nosa. Standardowa rasa powstała z drugiego rodzaju.

Pierwsze koty German Rex. Lämmchen - protoplasta rasy zmarła w 1964 r. a od 1968 r. znane były już jedynie trzy kotki bezpośrednio od niej pochodzące.

German Rex Lämmchen z kociętamiLämmchen z kociętam

German Rex - kot Christopher ColumbusChristopher Columbus

German Rex - kot LämmchenLämmchen

Szacuje się, że istnieje obecnie jedynie 15 German Reksów całym świecie – w Niemczech, Szwajcarii i Finlandii. 85% kotów jest ściśle związanych ze sobą. Populacja nie jest wystarczająco duża dla utrzymania rasy. Niektórzy twierdzą że, ta prawdziwa europejska rasa kota jest bliska wymarcia.

Ekspert i sędzia stowarzyszenia FIFe stwierdził kiedyś: „Myślałem, że Niemiecki Reks jest tylko reliktem”.


Charakter i opieka

To koty aktywne z temperamentem i bardzo cierpliwe. Są przyjacielskie i bardzo czułe dla swoich właścicieli. Wymagają czasami czesania. Lubią towarzystwo innych zwierząt. Reksy germańskie są kotami spokojnymi i przyjemnymi, w zachowaniu bardzo podobne do Cornish Reksa i Devon Reksa.

Źródło: www.jokikatin.com, www.pawpeds.com, en.wikipedia.org

Kot German Rex

Cechy

Kat. krótkowłose i somalijskie
Ogólna budowa – średniej wielkości, lekko wydłużone ciało, silnie zbudowany wygląd kota europejskiego Futro – krótkie kręcone, raczej miekkie i niewełniste, sprężyste w dotyku, dłuższe niż u Cornisha Rex
Głowa – bardzo szeroka i okrągła z dobrze rozwiniętymi policzkami osadzona na krótkiej grubej szyi
Nos – niewielki z zagłebieniem u nasady lecz nie tak dużym jak u innych Reksów
Broda – mocna i dobrze rozwinięta
Oczy – średnio duże, okrągłe i szeroko otwarte, kolor koresponduje z kolorem futra, podobne wariacje koloru jak u europejskiego
Uszy – średniego rozmiaru, szerokie u podstawy, zaokrąglone czubki i szeroko rozstawione od siebie, wewnętrzna strona małżowin usznych jest lekko owłosiona
Ciało – średnio duże, silne, ale nie masywne
Nogi – krótkie do średnich w długości, grubokostne
Łapy – zaokrąglone
Ogon – proporcjonalny do długości ciała, gruby przy podstawie, stożkowaty i zaokrąglony koniec Kolory – wszytkie barwy apceptowane u kotów europejskich, tównież czekoladowy, liliowyci kolorpoint

Błędy wygladu – Zbyt długa głowa, małe uszy, krótki ogon, kudłaty ogon, miejsca bezwłose, nie powinien wygldać ociężale


Standard FIFe

GRX – kot german rex (German Rex)

Poniżej kody cech zewnetrznych kota, ustalone przez organizacje FIFe. Wszelkie zmiany i aktualny opis dostepny na stronach Organizacji Federation Internationale Féline

Są 4 grupy kodu z czego każda ma odmienne oznaczenie w zależności od koloru i maści kota.
Gr. I
1. czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy: GRX n/a/b/c/o/p
2. czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy dymny: GRX n/a/b/c/o/p s

Gr. II
1. czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy z białym: GRX n/a/b/c/o/p 01/02/03/09
2. czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy dymny z białym: GRX n/a/b/c/o/p 01/02/03/09

Gr. III
1. czerwony, kremowy, szylkretowy z jendobarwnymi plamami, nakrapiany: GRX d/e/f/g/h/j/q/r ; GRX d/e/f/g/h/j/q/r 22/23/24/25
2. czerwony, kremowy, szylkretowy dymny, srebrny: GRX d/e/f/g/h/j/q/r s ; GRX d/e/f/g/h/j/q/r s 11/12/22/23/24/25
3. czerwony, kremowy, szylkretowy dymny, złoty: GRX d/e/f/g/h/j/q/r s ; GRX d/e/f/g/h/j/q/r y 11/12/22/23/24/25

Gr. IV
1. czerwony, kremowy, szylkretowy z jednobarwnymi plamami i białym: GRX d/e/f/g/h/j/q/r 01/02/03/09 ; GRX d/e/f/g/h/j/q/r 01/02/03/09 21/22/23/24/25
2. czerwony, kremowy, szylkretowy dymny, srebrny z białym: GRX d/e/f/g/h/j/q/r s 01/02/03/09 ; GRX d/e/f/g/h/j/q/r s 01/02/03/09 11/12/21/22/23/24/25
3. czerwony, kremowy, szylkretowy złoty z białym: GRX d/e/f/g/h/j/q/r y 01/02/03/09 11/12/21/22/23/24/25

Kolory futra
n – czarny (black)
a – niebieski (blue)
b – czekoladowy (chocolate)
c – liliowy (lilac)
d – rudy (red)
e – kremowy (cream)
f – szylkret czarny (black tortie)
g – szylkret niebieski (blue tortie)
h – szylkret czekoladowy (chocolate tortie)
j – szylkret liliowy (lilac tortie)
o – cynamonowy (cinnamon)
p – płowy (fawn)
q – szylkret cynamonowy (cinnamon (sorrel) tortoiseshell r – szylkret płowy (fawn tortoiseshell)

Oznaczenie rysunku na sierści
01 – van (van) – charakterystyczne łaty na głowie i ogonie
02 – arlekin (harlequin) – łaty na całym ciele
03 – dwubarwny (bicolour)
09 – nieokreślona ilość białego (unspecified amount of white)
21 – nieokreślony rysunek pręgowania – np. u kotów z oznaczeniami point (unspecified tabby pattern)
22 – rysunek pręgowany tabby (blotched tabby)
23 – rysunek tygrysi tabby (mackerel tabby)
24 – rysunek cętkowany tabby (spotted tabby)
25 – tickt tabby (ticked tabby) – wszystkie koty abisyńskie i somalijskie mają ten kod

źródło: Wikipedia