Kot Manx

kat. Krótkowłose i Somalijskie

Kot Manx
Manx - rycina

Rasa Kot Manx powstała na wyspie Man (leży pomiędzy Anglią a Irlandią), najprawdopodobniej w wyniku przypadkowej mutacji genetycznej. O powstaniu rasy istnieje wiele opowieści. Jedna mówi, że „praprzodek” Manxa był czymś zajęty, gdy biblijny Noe zapraszał zwierzęta na Arkę. Kot zorientował się dopiero w ostatniej chwili i gdy pośpiesznie wbiegł na pokład Noe przez nieuwagę przyciął mu wrotami ogon. Jego potomkowie rodzili się więc bez ogona.

Inna legenda mówi, że na zatopionym galeonie w XVI w. znajdowały się czarne bezogoniaste koty, które dopłyneły do Wyspy Man i tam się rozmnażały. To wszystko bajkowe legendy.

Rasa Manx powstała jako naturalna mutacja na wyspie choć legendy utrzymują , że koty te zostały wprowadzone przez morze. Są potomkami kontynentalnymi lecz ich pochodzenie nie jest jasne. Tak właściwie wszystkie koty domowe, w tym brytyjskie, irlandzkie populacje ostatecznie pochodzą od dzikiego kota afrykańskiego (F. silvestris lybica), a nie z europejskiej rodziny Wildcats (wcześniej s . silvestris).

W języku wyspiarzy jego nazwa brzmi Kayt Manninagh dosłownie kot Mann. Manx do końca XVIII pisano Manks. Istnieje wiele ludowych bajek o kocie Manx, wszystkie z nich stosunkowo niedawnego pochodzenia i skupiają się wyłącznie na braku ogona. To pozbawione religijnych, filozoficznych lub mitycznych aspektów legendy tworzone w tradycyjnym irlandzko – nordyckim folklorze rodzimej kultury Manx.

Dominującą cechą Manxa jest wynikły ze spontanicznej mutacji genu krótki ogon. Koty stały się powszechne na wyspie ze względu na ograniczoną różnorodność genetyczną populacji wszystkich kotów.

Zdjęcia Kota Manx z książki Księga Kota Frances Simpson z 1903 r.

Kot Manx

Kot Manx

Kot Manx

Golfsticks

Kot Manx

Katzenammer

Kot Manx

Kot Manx Tabby


Kolejne niemożliwe kombinacje to to że, Manx jest potomkiem kota i królika, których oczywiście celem jest wyjaśnienie, dlaczego Manx ma mały ogon, długie tylne nogi , a czasem podskakuje – pół kot, pół królik – cabbit.

Populacje bezogonych kotów istnieją także w kilku innych miejscach w Europie, zwłaszcza Kornwalii, w odległości zaledwie 250 mil (400 km) od Wyspy Mann. Podobne koty są również na Krymie wyspie Morza Czarnego. Ale czy są one genetycznie podobne do kotów Manx? Może są przypadkowo podobne wynikiem genetycznych ograniczeń wyspiarskich. Koty bez ogona zamieszkują również Wyspy Kurylskie i powiązany z nimi Kurylski Bobtail Bobtail i Japoński Bobtail w Japonii.

Manxy to koty spokojne, przyjazne, mocno przywiązują się do opiekuna. Można je nauczyć wykonywania prostych czynności oraz reagowania na komendy. Są bardzo terytorialne, dzięki czemu wykazują skłonności do pilnowania domu. W przeciwieństwie do innych kotów nie boją się wody i lubią jazdę samochodem. Często polują na myszy, lecz mimo to tolerują inne małe zwierzęta domowe. Najlepiej czują się w spokojnym, cichym towarzystwie.


Ciekawe

Kot Manx - moneta

W roku 1988 r. Wyspa Man wydała pierwszą monetę z kotem Manx. Obecnie jest jedną z najbardziej znanych monet na świecie, a dla uczczenia 25-lecia tej niesamowitej serii monet wydano nową jubileuszową jej wersję . Uczczono w ten sposób symbol wyspy Man. Nowy pieniądz jest wydany w imieniu rządu Wyspy Man.

Na awersie jest kot z małym kociakiem. Okazyjna Moneta jest dostępna w niklu, ze srebra i ze szczerego złota. Aby dodać wyjątkowości monecie, wersja z 2012 r. na rewersie ma podwójną podobiznę Królewskiej Elżbiety II, z okazji jej Królewskiej Mości Diamentowego Jubileuszu.

Źródło: firstcoincompany.com

Mutacja genetyczna odpowiedzialna za brak ogona często powoduje śmierć kociąt (w wyniku wad kośćca), których rodzice są przedstawicielami rasy Manx, dlatego też hodowcy najczęściej krzyżują koty Manx z przedstawicielami innych ras kotów.


Chatrakterystyka rasy

Kot Manx

Średniej wielkości, masywne koty, mocny szkielet, łapy przednie krótsze od tylnych przez to zwierzę przybiera pozycję nieco podobną do królika. Mogą być krótko lub długowłose. Waga 4,5-5,5 kg, samice są nieco mniejsze. Cechą charakterystyczną tej rasy jest brak ogona. U niektórych osobników pojawia się ogon szczątkowy, nie dłuższy niż 3 cm.Znaczek z serii wydanej w 2004 r. w Islandii przedstawiający kota Manxa.

Standard FIFe

MAN – kot Manx (Manx)

Ponizej kody cech zewnetrznych kota, ustalone przez organizacje FIFe. Wszelkie zmiany i aktualny opis dostepny na stronach Organizacji. Federation Internationale Féline

Są 4 grupy kodu z czego każda ma odmienne oznaczenie w zależności od koloru i maści kota.

1. MANKS/CYMRIC RUMPY (bez ogona): MAN / CYM *51 A,B

2. MANKS/CYMRIC RUMPY RISER: MAN / CYM *52 A,B

3. MANKS/CYMRIC STUMPY : MAN / CYM *53 B

4. MANKS/CYMRIC LONGIE : MAN / CYM x *54 B, C Oznaczenie typu ogona
51 – brak ogona (rumpy)
52 – ogon w postaci wyrostka (riser) 53 – ogon szczątkowy, nie dłuższy niż 3-4cm (stumpy)
54 – ogon normalny (longie)

Inne oznaczenia
A – 51 i 52 są oceniane razem w tej samej klasie
B – wszystkie wariacje kolorów są oceniane razem w jednej klasie
* C – bez certyfikatu źródło: Wikipedia

Kot Manx - stara rycina