<

Kot nie chce pić wody

10.03.2020

Ponieważ pokarm dla kota zawiera prawie 80% wody nie powinniśmy się martwić, że kot nie chce pić wody. Ponadto koty wypijają wodę z innych miejsc niż własna miska jeśli przykładowo ma możliwość wychodzić na zewnątrz.


Wskazówki:

1. Kot nie będzie pił wody z kranu gdy jest bardzo chlorowana.
2. Starsze koty czują większe pragnienie. Karmienie wyłącznie suchą karmą również powoduje większe pragnienie.
3. Jeśli kot niechętnie pije z miski należy w innych naczyniach w paru miejscach w domu rozstawić poidła z pewnością będzie z nich korzystał

Prawdopodobnie instynktownie koty nie chcą pić z miski wody, która stoi obok miski z jedzeniem. Kot to drapieżnik i myśliwy, mimo że udomowiony. W naturze koty nie piją wody, która jest w pobliżu ich upolowanej zdobyczy, ponieważ może być zanieczyszczona przez ich świeżo złowioną ofiarę. Oczywiście kot może się oswoić z poidłem stojącym blisko jedzenia w domowych warunkach.

Każdy proces życia opiera się na wodzie. Ciało kota składa się z około 70% wody. Naturalna zdobycz złowiona zawierać będzie również tę samą ilość wody. Fałszywym również założeniem jest, że koty nie potrzebują pić wody. Przodkowie kota pochodzą z pustyni a to środowisko jest trudne dla pozyskania odpowiedniej ilości żywności oraz wody. Dlatego kot zaspokaja swoje zapotrzebowanie na wodę jedząc nie pijąc.
Współczesne domowe koty potrzebują wody nie tylko w karmie mokrej ponieważ jedzą dużo suchej karmy o bardzo niskiej zawartość wody (około 10%), a więc muszą pić dodatkowo z osobnego naczynia. Konserwy zawierają natomiast około 78% wody. Kot mający dietę opartą na puszkach i suchej żywności musi mieć osobne zasilanie wodą.

Jeśli kot je wyłącznie suchą karmę (nie chce jeść nic innego) nie próbuj zwiększyć zawartości wody przez zwilżenie żywności, ponieważ często sprawia, że jest znacznie mniej smaczna dla kota. Istnieją sposoby, aby stopniowo przyzwyczaić wierzę do jedzenia konserw.


Świeża woda

Koty muszą mieć dostęp do świeżej wody przez cały czas. Należy utrzymywać stały poziom wody w misce a przede wszystkim nie uzupełniać dolewając tylko wymieniać całą wodę. Najlepiej co dziennie umyć miskę wodą z mydłem, dokładnie wypłukać go i napełnić świeżą wodą. Sprawdź z jakiego naczynia kot najchętniej pije, ponieważ nie musi to być koniecznie specjalnie kupiona miska, może to być inne naczynie.


Monitorowanie spożycia wody

Inną zaletą napełniania miski wody każdego dnia jest to, że pozwala na lepsze monitorowanie, jak dużo lub jak mało wody kot pije. Jeśli zauważysz nagły wzrost lub spadek, może to wskazywać na ewentualne zagrożenie dla zdrowia. Na przykład, wzrost spożycia wody może być oznaką cukrzycy lub uszkodzenia nerek. Im szybciej się zorientujesz, tym szybciej możesz zastosować odpowiednią opiekę weterynaryjną.Można również zauważyć zmianę w produkcji moczu kota. Każda zmiana częstotliwości oddawania moczu kota może wskazywać na potencjalny problem medyczny. Skonsultuj się z weterynarzem, jeśli zauważy poważne zmiany. Jeśli twój kot jest chory i ma niewydolność dróg moczowych, nerek lub cukrzycą, powinien pić odpowiednią ilość wody. Jeśli będzie musiał pić więcej wody ze względu na stan zdrowia, należy zwiększyć liczbę misek wody i napełnić je częściej.


Czy kot powinien pić mleko?

Mleko nie jest zamiennikiem dla wody. Jeśli kot dostaje wyłącznie mleko do picia może się odwodnić. Wiele kotów nie trawi pewnych składników mleka i picie go może wywołać biegunkę, która prowadzi do odwodnienia.


Woda z kranu

Koty lubią wodę świeżą, dlatego często piją cieknącą wodę z kranu. Jeśli nie masz nic przeciwko temu żeby kot chodził po blacie kuchennym pozwól mu na korzystanie z kranu kiedy woda jest niedokręcona.


Jak zachęcić do picia w razie potrzeby

Koty lubią się bawić również wodą. Spróbuj wrzucić kostkę lodu do miski z wodą. Twój kot może ucieszyć się z tego że coś się rusza w wodzie. Zacznie lizać mokrą łapę którą wsadza do miski w pogoni za kostką lodu. Możesz również zamrozić trochę rosołu w plastikowych foremkach, a następnie wrzucać do miski. Upewnij się jednocześnie, że ma również dostępną dodatkową miskę czystej wody.


Pomóż wybrać rodzaj wody

Zapełnij miski z różnymi rodzajami wody, udostępnij wodę bieżącą z kranu, zastosuj różne pojemniki w różnych miejscach jeśli chcesz odkryć jakiego rodzaju wodę kot lubi najbardziej.