Kot nie chce pić wody

Ponieważ pokarm dla kota zawiera prawie 80% wody nie powinniśmy się martwić, że kot nie chce pić wody. Ponadto koty wypijają wodę z innych miejsc niż własna miska jeśli przykładowo ma możliwość wychodzić na zewnątrz.

Wskazówki:

1. Kot nie będzie pił wody z kranu gdy jest bardzo chlorowana.
2. Starsze koty czują większe pragnienie. Karmienie wyłącznie suchą karmą również powoduje większe pragnienie.
3. Jeśli kot niechętnie pije z miski należy w innych naczyniach w paru miejscach w domu rozstawić poidła z pewnością będzie z nich korzystał

Prawdopodobnie instynktownie koty nie chcą pić z miski wody, która stoi obok miski z jedzeniem. Kot to drapieżnik i myśliwy, mimo że udomowiony. W naturze koty nie piją wody, która jest w pobliżu ich upolowanej zdobyczy, ponieważ może być zanieczyszczona przez ich świeżo złowioną ofiarę. Oczywiście kot może się oswoić z poidłem stojącym blisko jedzenia w domowych warunkach.

Każdy proces życia opiera się na wodzie. Ciało kota składa się z około 70% wody. Naturalna zdobycz złowiona zawierać będzie również tę samą ilość wody. Fałszywym również założeniem jest, że koty nie potrzebują pić wody. Przodkowie kota pochodzą z pustyni a to środowisko jest trudne dla pozyskania odpowiedniej ilości żywności oraz wody. Dlatego kot zaspokaja swoje zapotrzebowanie na wodę jedząc nie pijąc.
Współczesne domowe koty potrzebują wody nie tylko w karmie mokrej ponieważ jedzą dużo suchej karmy o bardzo niskiej zawartość wody (około 10%), a więc muszą pić dodatkowo z osobnego naczynia. Konserwy zawierają natomiast około 78% wody. Kot mający dietę opartą na puszkach i suchej żywności musi mieć osobne zasilanie wodą.

Jeśli kot je wyłącznie suchą karmę (nie chce jeść nic innego) nie próbuj zwiększyć zawartości wody przez zwilżenie żywności, ponieważ często sprawia, że jest ​​znacznie mniej smaczna dla kota. Istnieją sposoby, aby stopniowo przyzwyczaić wierzę do jedzenia konserw.

Świeża woda

Koty muszą mieć dostęp do świeżej wody przez cały czas. Należy utrzymywać stały poziom wody w misce a przede wszystkim nie uzupełniać dolewając tylko wymieniać całą wodę. Najlepiej co dziennie umyć miskę wodą z mydłem, dokładnie wypłukać go i napełnić świeżą wodą.
Sprawdź z jakiego naczynia kot najchętniej pije, ponieważ nie musi to być koniecznie specjalnie kupiona miska, może to być inne naczynie.

Monitorowanie spożycia wody

Inną zaletą napełniania miski wody każdego dnia jest to, że pozwala na lepsze monitorowanie, jak dużo lub jak mało wody kot pije. Jeśli zauważysz nagły wzrost lub spadek, może to wskazywać na ewentualne zagrożenie dla zdrowia. Na przykład, wzrost spożycia wody może być oznaką cukrzycy lub uszkodzenia nerek. Im szybciej się zorientujesz, tym szybciej możesz zastosować odpowiednią opiekę weterynaryjną.

woda_1 kot pije wodę woda_3 woda_5 kot nie pije wody

Można również zauważyć zmianę w produkcji moczu kota. Każda zmiana częstotliwości oddawania moczu kota może wskazywać na potencjalny problem medyczny. Skonsultuj się z weterynarzem, jeśli zauważy poważne zmiany. Jeśli twój kot jest chory i ma niewydolność dróg moczowych, nerek lub cukrzycą, powinien pić odpowiednią ilość wody. Gdy powinien pić więcej wody ze względu na stan zdrowia, trzeba będzie zwiększyć liczbę misek wody i napełnić je częściej.

woda_7Czy kot powinien pić mleko?

Mleko nie jest zamiennikiem dla wody. Jeśli kot dostaje wyłącznie mleko do picia może się odwodnić. Wiele kotów nie trawi pewnych składników mleka i picie go może wywołać biegunkę, która prowadzi do odwodnienia.

 

woda_4Jak piją koty wychodzące

Pogoda na zewnątrz może mieć ważną rolę we wzroście lub spadku picia wody. Twój kot pije więcej w czasie upałów. Jeśli wychodzi poza dom, upewnij się, że zawsze jest dostępna świeża woda. W czasie upałów postaw miskę w cieniu. W zimne dni, upewnij się, że woda nie zamarza.

Jeśli masz więcej kotów

Lepiej wtedy mieć więcej niż jedno źródło wody dla kociaków (a także więcej niż jedna miska z jedzeniem). Umieść miski z wodą w domu tak, żeby jeden kot nie musiał przekraczać rewiru innego kota, aby dostać się do wody. Jest to szczególnie ważne w domach, gdzie istnieje napięcie i rywalizacja między kotami.

Woda z kranu

Koty lubią wodę świeżą, dlatego często piją cieknącą wodę z kranu. Jeśli nie masz nic przeciwko temu żeby kot chodził po blacie kuchennym pozwól mu na korzystanie z kranu kiedy woda jest niedokręcona.

Jak zachęcić do picia w razie potrzeby

Koty lubią się bawić również wodą. Spróbuj wrzucić kostkę lodu do miski z wodą. Twój kot może ucieszyć się z tego że coś się rusza w wodzie. Zacznie lizać mokrą łapę którą wsadza do miski w pogoni za kostką lodu. Możesz również zamrozić trochę rosołu w plastikowych foremkach, a następnie wrzucać do miski. Upewnij się jednocześnie, że ma również dostępną dodatkową miskę czystej wody.

Pomóż wybrać rodzaj wody

Zapełnij miski z różnymi rodzajami wody, udostępnij wodę bieżącą z kranu, zastosuj różne pojemniki w różnych miejscach jeśli chcesz odkryć jakiego rodzaju wodę kot lubi najbardziej.

 

Zobacz też Top Koty

Cronish Rex

Cornish Reks

Kot Święty Birmański

Święty Birmański

Kot Curl Długowłosy

Curl Długowłosy

Kot Orientalny

Orientalny

One thought on “Kot nie chce pić wody

  1. mamkotanapunkciekota

    Sama gotuję kotu, mięsko, wątróbki, żołądki – zaprawiam w słoiczki i później daję kotu.. lepsze to i zawierające więcej wody niż puszki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *