Kot Sokoke

kat. Krótkowłose i Somalijskie

Kot Sokoke

Historia rasy

14.11.2019

Kot Sokoke (kot leśny sokoke) wywodzi z Afryki Wschodniej, gdzie zamieszkuje lasy deszczowe Kenii. Niewiele wiadomo o jego przodkach i jego pochodzeniu. Udokumentowane pochodzenie tej rasy rozpoczyna się od 1978 r. Początek rasie dały trzy kocięta znalezione przez panią Jeni Slater na jej plantacji orzechów kokosowych. Skojarzone z czarnym kotem domowym dały początek Sokoke hodowanym w niewielu miejscach w Europie. Pozyskiwanie nowych egzemplarzy ze środowiska naturalnego jest prawie niemożliwe ze względu na rozpostartą opiekę tubylczych plemion które, traktują Sokoke jak bóstwo.

Do Europy rasa dotarła w połowie lat 80-tych (pani Gloria Moeldrup sprowadziła do Danii jedną parę hodowlaną) i dzisiaj hodowana jest głównie w krajach Skandynawii. Nazwa rasy pochodzi od kenijskiej prowincji Sokoke – miejsca zamieszkania kotów. W Ameryce rasa ta prawie nie jest znana.

Po raz pierwszy zostały pokazane w 1984 roku w Kopenhadze. W 1990 pani Gloria Moeldrupsprowadziła ponownie do Danii jeszcze trzy sztuki Sokoke. W roku 1992 zostały przedstawione sędziom FIFe. Dokładnie 19 kotów Sokoke z pięciu pokoleń. Rasa została uznana w 1993 r. W roku 1997 r. było ich około 20 sztuk w Danii, jeden we Włoszech i trzy w Holandii.


Chatrakterystyka

Sokoke są kotami średniej wielkości o długich i dobrze umięśnionych łapkach, przy czym tylne są nieco dłuższe od przednich. Głowę mają trójkątną, lekko spłaszczoną z szerokim prostym nosem. Zaokrąglone na końcach uszy są średniej wielkości i posiadają pędzelki włosów. Szeroko rozstawione duże oczy o kształcie migdałów są w kolorach od bursztynowym i zielonym. Sierść jest bardzo krótka, błyszcząca, ściśle przylegająca, w zasadzie bez podszycia we wszystkich odcieniach z czarnym pręgowaniem. Są porównywane do ocelotów.

Koty tej rasy są przyjacielskie, szukające kontaktu z człowiekiem. Miauczą po cichu, ale często i chętnie. Ciekawostką dla tej rasy jest charakterystyczny dla psowatych zorganizowany sposób polowania z podziałem na role oraz dzielenie się upolowaną zdobyczą. Są kotami, które mają charakter psa. Przypisywane im psie cechy wyrażają się najbardziej w przywiązaniu do właściciela. Jak podają właściciele potrafią polować gromadnie porozumiewając się cichym miauczeniem. Niektórzy przypisują im również polowania z podziałem na role w czasie ataku.


Standard FIFe

SOK – kot sokoke (Sokoke)

Wszelkie zmiany i aktualny opis dostepny na stronach Organizacji Federation Internationale Féline

FIFe EMS KOD: Brak kodu w źródle.