Porady

Monotonne jedzenie

Monotonne jedzenie kota? Od małego najlepiej przyzwyczajać kota do różnorodnego jedzenia. Im kot jest starszy tym mu trudniej zmienić nawyki i przyzwyczajenia a monotonne jedzenie może mieć konsekwencje zdrowotne. Kot może wytrwale i uparcie odrzucać nowy pokarm w konsekwencji właściciel ustępuje i powraca do ulubionych przysmaków. Problem niejedzenia również może pojawić się w momencie kiedy nasz kolega zmieni miejsce pobytu na moment czy na wakacje i będzie musiał zostać z kimś kto nie zapewni mu ulubionych smakołyków.

Przy regularnych zmianach rodzaju jedzenia rzadziej dochodzi do niestrawności czy alergii pokarmowej. Nawet najlepsza karma nie jest wskazana jako jedyne, stałe źródło pokarmu dla kota. Karmy mięsne to karmy zawierające ponad 26% mięsa, karmy bogate w mięso zawierają ponad 14% mięsa. Natomiast karmy podstawowe, kupowane w marketach, zawierają około 4% mięsa. Dieta kota powinna więc zawierać wysokogatunkową karmę kocią. Obecnie na rynku dostępny jest ogromny wybór odpowiednich karm. Nowość to karmy holistyczne, które nie zawierają antybiotyków, konserwantów, substancji zapachowych i wzmacniających smak. Są w 100% naturalne.

Poza suchą karmą, dietę powinno się urozmaicić surowym, wcześniej przemrożonym mięsem wołowym, cielęciną, jagnięciną. Wieprzowina wyłącznie ugotowana. Wątroba raz w tygodniu. Do diety kota można też dodać biały ser, śmietanę wysoko tłuszczową (30%) tylko dla kotów bez tendencji do tycia, jogurt, żółtko jedno w tygodniu, gotowane ryby nie częściej niż raz w tygodniu. Dietę należy wzbogacić w błonnik (specjalna kocia trawa dostępna w sklepach lub marchew). Mogą być też warzywa dla dzieci (Gerber, Hipp) które nie zawierają konserwantów i przypraw. Kot preferujący jeden rodzaj karmy najczęściej otrzymywał w młodym wieku dietę bardzo monotonną.

Wszystkie rasy