<

Odrobaczanie kotów

29.09.2016

Kiedy odrobaczamy kota?

Odrobaczanie kotów małych wykonuje się przed szczepieniami, co zapewnia ochronę przed wszelkimi pasożytami. Możemy zacząć już po kilku tygodniach po urodzeniu. Może to być ok. 4 tydzień życia małego kotka. Następnie dawki odrobaczające podaje się co dwa tygodnie do 3. miesiąca życia.

Po ukończeniu roku odrobacza się co 3 lub 6 miesięcy. Krótszy okres wskazany jest dla kotów, które często przebywają na zewnątrz bądź mają kontakt z innymi osobnikami. Dla kotów domowych nie wychodzących okres co 6 miesięcy jest wystarczający.


Jakie środki dla jakiego kota?

Najczęstszymi lekami stosowanymi u małych kotów są tabletki, pasty oraz krople tzw. spot-on. Trzeba pamiętać, że wybór leku na robaki jest zależny od wieku i wagi.


Jak stosować i co?

Zarówno tabletki oraz pasty są środkami doustnymi, które trzeba aplikować zwierzakowi co 14 dni do ukończenia dawki. Działają na pasożyty bytujące w układzie pokarmowym kota. Są również krople, którymi skrapla się kark kociąt. Podawanie tego leku odrobaczającego jest wystarczający na 30 dni i działa zarówno na dojrzałe pasożyty, jak i te, które jeszcze wędrują we krwi.


Objawy i wskazówki

Odrobaczanie kota trzeba stosować przez całe jego życie. Objawy, które występują przy zarobaczonym kocie to:

– apatyczność i kaszel,
– brak lub nadmierny apetyt,
– wymioty i biegunka,
– ból brzucha lub zaropiałe oczy.

Te objawy nie muszą od razu wskazywać obecność pasożytów, a przy dłuższym okresie występujących dolegliwości warto udać się do weterynarza.