Zachowanie

Waleriana

Nie wszystkie koty reagują na zapach waleriany (Kozłek lekarski) i kocimiętki (Nepeta Cataria) prawie połowy nie interesuje narkotyczny dla nich zapach tych roślin. Przyjmuje się, że kocury częściej reagują na zapach waleriany i kocimiętki. Specyfiki te zawierają olejki eteryczne działające jak narkotyk na koty lecz nie mają negatywnego wpływu na zdrowie i kondycję. Jeśli chcesz odciągnąć zwierzę od zajęć niszczenia na przykład mebli czy tapicerki możesz pokropić kawałek tekturki paroma kroplami waleriany. Pewnym jest, że na dłuższy czas kocie będzie zajęte a i może zapomnieć o przyjemności dewastowania. Warto sprawdzić czy nasz kot reaguje na te substancje ale nie należy przesadzać czy nadużywać ziół.

Waleriana zawiera: olejki eteryczne, waltraty, alkaloidy, iridoidy, kwas walerenowy, kwasy organiczne, terpeny, trójterpeny, ester bornylowy kwasu izowalerianowego.

Działanie:

uspokajające, ułatwiające zasypianie, przeciwskurczowe, rozluźniające, przeciwepileptycznie, poprawiające pamięć i koncentrację.


Wszystkie rasy