• TEMATY
  • Budowa kociego pazura
  • Chowane w łapie pazury
  • Jak obcinać kotu pazury?
  • Praktyki niedopuszczalne!

Budowa kociego pazura

Pazur kota domowego to twardy, ostro zakończony i zakrzywiony palec, który znajduje się na końcu każdej łapy. Pazur ten składa się z trzech części: ostrego, zakrzywionego szczytu, pośrodku płaskiego spodu oraz elastycznego łącznika. Pazur zbudowany jest
z twardego białka zwanego keratyną. Pazury są używane do chwytania i trzymania zdobyczy u mięsożernych ssaków, takich jak koty właśnie, ale mogą być również wykorzystywane do takich celów, jak kopanie, wspinanie się po drzewach, samoobrona czy pielęgnacja.

Pazury składają się z dwóch warstw.
1. Unguis - to twardsza warstwa zewnętrzna, która składa się z włókien keratynowych ułożonych prostopadle do kierunku wzrostu.
2. Subungguis - to bardziej miękka, łuszcząca się warstwa spodnia, której ziarno jest równoległe do kierunku wzrostu.

pazury kota z bliska, wyciągniete

Pazur wyrasta na zewnątrz z macierzy paznokcia u podstawy pazura z trzecich paliczków łap. Unguis (warstwa zewn.) rośnie szybciej niż Subunguis (warstwa wewn.), tworząc krzywiznę, a cieńsze boki pazura zużywają się szybciej niż ich grubszy środek, tworząc mniej lub bardziej ostry czubek.

Chowane w łapie pazury

Wszystkie drapieżniki mają pazury, które różnią się znacznie długością i kształtem i prawie wszystkie koty mają w pełni wysuwane pazury. Chowany pazur jest chroniony przed zużyciem. Poza rodziną kotów chowane pazury można znaleźć tylko u niektórych gatunków.

budowa pazura kota

Jak obcinać kotu pazury?

Wiele kotów ściera pazury rutynowym drapaniem (miejmy nadzieję, że na drapaku, a nie na twoich meblach). Koty, które nie ścierają, muszą mieć przycinane, by uniknąć wrastania zakręconych paznokci w łapę.

Największym wyzwaniem nie jest samo obcinanie, ale dotykanie kocich łap. Pomyśl o swoich codziennych kontaktach z kotem — czy regularnie dotykasz jego stóp. Jeśli jest już przyzwyczajony, masz przewagę.

Za każdym razem, gdy głaszczesz kota, od czasu do czasu przesuwaj dłoni po każdej jego nodze do łapy. Na początku prawdopodobnie cofnie stopę. Nie martw się — po prostu kontynuuj głaskanie, a następnie spróbuj ponownie za kilka minut.

Z czasem zrozumie, że nie robisz nic złego i pozwoli się dotknąć. Stopniowo przejdź do trzymania każdej łapy przez krótki czas. Możesz także nagrodzić smakołykami lub zabawą po dotknięciu jednej z łap.

Uwaga nerw w pazurku!

Podstawa pazura jest trójkątna i wychodzi na ostry haczyk. W „haczyku” nie ma nerwów ani naczyń krwionośnych, więc odcięcie końcówki jest całkowicie bezpieczne. U postawy pazura jest widoczny tójkątny unerwiony kształt - uważaj by go nie przyciąć. Delikatnie naciskaj obcinaczem bez faktycznego cięcia. Jeśli twój kot zareaguje na nacisk, najprawdopodobniej jesteś zbyt blisko nerwu.

obcinacz do pazurów dla kota

Obcinacz do pazurów

Jak odsłonić pazurka kota? nacisnąć lekko środek łapki

Jak odsłonić pazurka?

Nerw w pazurku kota, nie można go naruszyć

Nerw w pazurku, nie można go naruszyć

Jak obcinać pazurki kota, przycinanie poniżej nerwu w pazurze

Jak obcinać pazurki?

Dobra długość pazurka kota po ucięciu

Dobra długość pazurka po ucięciu

Owiń kota w ręcznik jeśli się boisz podrapania

Owiń kota w ręcznik jeśli się boisz podrapania

Zobacz też: Zaakceptować drapak

Praktyki niedopuszczalne!

Usuwanie całkowite pazurów to onychektomia, normalnie mająca miejsce tylko na przednich łapach, nielegalna w Anglii i nie zalecana w USA przez weterynarzy. Polega ten zabieg na usunięciu pazura i komórek zarodkowych, które są odpowiedzialne za jego odrastanie, a także lub tylko części kości końcowej palca. Usunięcie pazurów upośledza koty i ich pierwotną formę obrony, dlatego nie powinno to być nigdy dopuszczane! To okaleczanie kota!


Źródło: Wikipedia, DK Find Out