Kot LaPerm Długowłosy

kat. Półdługowłose

Kot LaPerm Długowłosy

LaPerm to rasa rex, która powstała w Stanach Zjednoczonych i jest obecna w wielu innych krajach na całym świecie. Rasa jest genetycznie wyjątkowa i nie jest spokrewniona z żadną inną odmianą kota rex, posiadając dominujący gen powodujący kręcenie sierści.

Mają elegancką i atletyczną budowę, są czułe, aktywne i towarzyskie. Uważa się je za hipoalergiczne. Wywołują znacznie niższy poziom reakcji alergicznej niż normalne koty. Ich najważniejszą cechą jest miękkie pofalowane futro, przypominające rozczochraną trwałą.

LaPerm pojawił się na początku lat 80. jako spontaniczna mutacja kotów hodowanych w celu zwalczania gryzoni. Założycielami rasy byli Linda i Richard Koehl z The Dalles w Oregonie, których kot Speedy urodził kędzierzawego kociaka o imieniu Curly, od którego pochodzą wszystkie LaPermy.

Właściciele pozwolili na rozwój wolnej hodowli kotów przez okres dziesięciu lat zanim nawiązali kontakt z organizacjami felinologicznymi i rozpoczęli formalny program hodowlany. Rasa została nazwana na cześć ich kręconego futra, który przypomina kudłatą trwałą ondulację (perm). Dodanie "La" do nazwy nawiązuje do tradycji przyjmowania francuskich przedrostków.

Charakter i wygląd

LaPerm jest pod wieloma względami kotem umiaru, bez skrajności i wierny swojemu pierwotnemu pochodzeniu. Ma jednak niezwykłe futro.

Standard rasy opisuje muskularne ciało, średniej wielkości z długimi nogami i szyją. Głowa jest o kształcie klinu, zaokrąglonych konturach i kufie, która jest nieco szeroka. Z profilu prosty nos prowadzi do bruzdy między oczami i do płaskiego czoła. LaPermy mają również dość szerokie nosy, rozszerzone uszy i średnio duże oczy w kształcie migdałów.

Podobnie jak inne rexy, wszystkie kolory i wzory są dopuszczalne w klasyfikacji. Dopuszczono również nietypowe kolory z początków rasy takie jak liliowy, czekoladowy. Hodowane są również nowsze odmiany, takie jak tabby i smoky czyli podobne do syjamskich maści.

Futro opisano jako teksturowe. Nie jest jedwabiste, ma pewien opór jak moher. Zwykle jest miękkie, chociaż krótkowłosy ma twardsze futerko. Ogólnie futro jest luźne i sprężyste, odstaje od ciała, nie ma grubego podfutrza. Jest lekkie i przewiewne.

Sędziowie czasami dmuchają na sierść, aby sprawdzić, czy się rozwrstwia. Kot ma kryzę na szyi, na uszach dłuższe kręcone futro, kępki na końcach uszu oraz jedwabiste włosy z tyłu uszu. Długiowłose mają kędzierzawy śliwkowy ogon, podczas gdy krótkowłosy ma ogon raczej jak szczotka do butelek oraz długie zwinięte wąsy. Futro czasami formuje naturalny przedziałek wzdłuż pleców.


Cechy

Kat. –półdługowłose
Budowa ogólna – średniej, harmonijnej wielkości, dobrze umięśniony
Futro – miękkie, kręcone, średniej długości
Głowa – nie duża, czoło płaskie
Nos – średniej długości
Broda – wydatna
Oczy – średnio duże, bardzo ekspresyjne
Uszy – duże i czujne
Ciało – długie giętkie i pełne gracji
Nogi – średniej długości, kości średnie grubości Łapy – okrągłe
Ogon – długi, okazały z puszystystymi kręconymi włosami


Standard FIFe

LPL – kot LaPerm Długowłosy (LaPerm Longhair)

Poniżej kody cech zewnetrznych kota, ustalone przez organizacje FIFe. Wszelkie zmiany i aktualny opis dostepny na stronach Organizacji Federation Internationale Féline