Kot LaPerm Krótkowłosy

kat. Półdługowłose

Kot LaPerm Krótkowłosy

LaPerm to rasa rex, która powstała w USA i obecnna jest na całym świecie. Rasa jest genetycznie wyjątkowa i nie jest spokrewniona z żadną inną odmianą kota rex, posiadając dominujący gen powodujący kręcenie sierści.

Mają elegancką i atletyczną budowę, są czułe, aktywne i towarzyskie. Uważa się je za hipoalergiczne koty, wywołują znacznie niższy poziom reakcji alergicznej niż normalne koty. Ich najważniejszą cechą jest miękkie pofalowane futro, przypominające rozczochraną trwałą ondulcją (perm).

LaPerm pojawił się na początku lat 80. jako spontaniczna mutacja kotów hodowanych w celu zwalczania gryzoni. Założycielami rasy byli Linda i Richard Koehl z The Dalles w Oregonie, których kot Speedy urodził kędzierzawego kociaka o imieniu Curly, od którego pochodzą wszystkie LaPermy. Właściciele pozwolili na rozwój wolnej hodowli kotów przez okres dziesięciu lat zanim nawiązali kontakt z organizacjami felinologicznymi i rozpoczęli formalny program hodowlany. Dodanie "La" do nazwy nawiązuje do tradycji przyjmowania francuskich przedrostków.

Charakter i wygląd

LaPerm jest pod wieloma względami kotem umiaru, bez skrajności i wierny swojemu pierwotnemu pochodzeniu. Ma jednak niezwykłe futro.

Standard rasy opisuje muskularne ciało, średniej wielkości z długimi nogami i szyją. Głowa jest o kształcie klinu, zaokrąglonych konturach i kufie, która jest nieco szeroka. Z profilu prosty nos prowadzi do bruzdy między oczami i do płaskiego czoła. LaPermy mają również dość szerokie nosy, rozszerzone uszy i średnio duże oczy w kształcie migdałów.

Podobnie jak inne rexy, wszystkie kolory i wzory są dopuszczalne w klasyfikacji. Dopuszczono również nietypowe kolory z początków rasy takie jak liliowy, czekoladowy. Hodowane są również nowsze odmiany, takie jak tabby i smoky czyli podobne do syjamskich maści.

Futro opisano jako teksturowe. Nie jest jedwabiste, ma pewien opór jak moher. Krótkowłosy ma twardsze futerko. Ogólnie futro jest luźne i sprężyste, nie ma grubego podfutrza. Kot ma lekką kryzę na szyi. Krótkowłosy ma ogon raczej jak szczotka do butelek oraz długie zwinięte wąsy.


Charakter i opieka


Cechy

Kat. –półdługowłose
Budowa ogólna – średniej, harmonijnej wielkości, dobrze umięśniony
Futro – miękkie, kręcone, krótkie
Głowa – nie duża, czoło płaskie
Nos – średniej długości
Broda – wydatna
Oczy – śeednio duże, bardzo ekspresyjne
Uszy – duże i czujne
Ciało – długie giętkie i pełne gracji
Nogi – średniej długości, kości średnie grubości Łapy – okrągłe
Ogon – długi, okazały z puszystystymi kręconymi włosami


Standard FIFe

LPS – kot LaPerm Krótkowłosy (LaPerm Shorthair)

Poniżej kody cech zewnetrznych kota, ustalone przez organizacje FIFe. Wszelkie zmiany i aktualny opis dostepny na stronach Organizacji Federation Internationale Féline