Charakterystyka rasy

Rasa zarejestrowana przez FIFe w 1991 r.

LaPerm to rasa wywodząca się z naturalnej mutacji dającej kędzierzawą sierść zarówno u kotów długowłosych (LPL), jak i krótkowłosych (LPS). Charakteryzuje się kręconą, miękką i puszystą sierścią oraz wyraźnie zaznaczoną falą na końcach uszu. Jest to kot średniej wielkości, ma czujny wygląd i wydaje się chodzić wyprostowany na nogach.

Rasa ta jest stosunkowo nowa i nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniona, jednak zdobywa coraz większą popularność wśród miłośników kotów że względu na swój charakterystyczny wygląd i przyjacielską osobowość.

Standard rasy opisuje ich ciało jako muskularne, z długimi nogami i szyją. Głowa o kształcie klinu, zaokrąglonych konturach i kufie, która jest nieco szeroka. Istnieje różnica dotycząca typu głowy u płci - samce mają na ogół znacznie szersze głowy, co zmienia proporcje, i głowa wydaje się krótsza. Czoło powinno być (prawie) płaskie do czubka głowy. Z profilu prosty nos prowadzi do bruzdy między oczami.

Laperm ma długie, elastyczne wąsy, zwiniete i kręte lub proste (u kociąt dozwolone są krótkie lub złamane). Opuszki wąsów powinny być pełne i zaokrąglone. Uszy szersze u nasady z lekko zaokrąglonymi końcówkami. Oczy średnio duże w kształcie migdałów, lekko skośne w kierunku nasady ucha. Dozwolone są wszystkie kolory oczu, niezależnie od koloru sierści.

Futro opisano jako teksturowe. Nie jest jedwabiste, ma pewien opór jak moher. Zwykle jest miękkie, chociaż krótkowłosy ma twardsze futerko. Ogólnie futro jest luźne i sprężyste, odstaje od ciała (bez grubego podfutrza). Jest lekkie i przewiewne. Ogon raczej jak "szczotka do butelek".

Podobnie jak inne rexy, wszystkie kolory i wzory są dopuszczalne w klasyfikacji. Dopuszczono również nietypowe kolory z początków rasy takie jak liliowy, czekoladowy. Hodowane są również nowsze odmiany, takie jak tabby czy dymny (syjamskie maści).

Kot LaPerm Krótkowłosy
Kot LaPerm Krótkowłosy
Kot LaPerm Krótkowłosy
Kot LaPerm Krótkowłosy

Historia rasy

LaPerm to rasa rex, która powstała w Stanach Zjednoczonych i jest obecna w wielu innych krajach na całym świecie. Rasa jest genetycznie wyjątkowa i nie jest spokrewniona z żadną inną odmianą kota rex, posiadając dominujący gen powodujący kręcenie sierści.

LaPerm pojawił się na początku lat 80. jako spontaniczna mutacja kotów hodowanych w celu zwalczania gryzoni. Założycielami rasy byli Linda i Richard Koehl z The Dalles w Oregonie, których kot Speedy urodził kędzierzawego kociaka o imieniu Curly, od którego pochodzą wszystkie LaPermy.

Właściciele pozwolili na rozwój wolnej hodowli kotów przez okres dziesięciu lat zanim nawiązali kontakt z organizacjami felinologicznymi i rozpoczęli formalny program hodowlany. Rasa została nazwana na cześć ich kręconego futra, który przypomina kudłatą trwałą ondulację (perm). Dodanie "La" do nazwy nawiązuje do tradycji przyjmowania francuskich przedrostków.

Cechy wyglądu w skrócie

  • Ciało – średniej wielkości, zrównoważone, proporcjonalne, umiarkowanie eleganckie, biodra są nieco wyżej niż ramiona, średniej kości i dobrze umięśnione
  • Głowa – lekko zaokrąglona, nieco dłuższa niż szersza (u samców szersze), czoło płaskie
  • Oczy – dość duże i wyraziste, migdałowe, wszystkie kolory uznawane
  • Nos – prosty, szeroki, średniej długości, z profilu widoczne niewielkie wcięcie
  • Uszy – szersze u nasady z lekko zaokrąglonymi końcówkami
  • Łapy – średnio długie, dopasowane do długości ciała, struktura kostna średnia, zaokrąglone przy palcach
  • Ogon – zwężający się od podstawy do czubka z kręconymi włosami, wygląda jak szczotka do butelek
  • Futro – krótkie, kręcone, luźne i sprężyste lekko szorstkie – można je przebić palcami, najgęstrze loki są w kryzie i nasadzie uszu
  • Kolory – Standardy dopuszczają bardzo duzą game kolorów. Szczegółowe opisy znajdują się w linku do PDF Federacji u dołu strony.

Szczegółowe opisy znajdują się w linku do PDF-a Federacji u dołu strony.

Ciekawostki

Uważa się je za hipoalergiczne. Wywołują znacznie niższy poziom reakcji alergicznej niż normalne koty. Ich najważniejszą cechą jest miękkie pofalowane futro, przypominające rozczochraną trwałą.

Hodowle kotów rasowych w Polsce, ceny

Zapytaj renomowaną hodowlę kotów o rasę czy cenę. Tu znajdziesz dane kontaktowe do hodowców.


Źródło: FIFe, Wikipedia, DK Find Out