Charakterystyka rasy

Rasa Perska zarejestrowana przez FIFe w 1949 r.

Rasa Egzotyczna zarejestrowana przez FIFe w 1983 r.

Ta wielobarwna maść pomieszanych łatek koloru rudego, czarnego i kremowego dziedziczona jest z linii żeńskiej. Idealnie jest jeśli na pysku znajduje się większa ruda lub jasna, kremowa lub biała łata (w przypadku szylkretowych z dodatkiem białego).

Wysoko cenione są koty z gęsto rozmieszczonymi łatami. Zarejestrowane i uznane wariacje kolorów Persa Szylkretowego to: czarny szylkretowy, niebieski szylkretowy, czekoladowy szylkretowy i liliowy szylkretowy.

Szylkretowe kotki są bardzo cenione wśród hodowców ponieważ z ich miotów można uzyskać największą różnorodność kolorystyczną kociąt. Gen, który decyduje o takiej maści nazywa się „O” i jest aktywny tylko u kotek w chromosomie X a ten jedynie decyduje o kolorze futra. Samice posiadają 2 chromosomy X i w każdym przenoszona jest informacja o kolorze. Samce mają chromosomy XY i informacje o kolorze noszą tylko w X.

Kot Perski szylkretowy
Kot Perski szylkretowy
Kot Egzotycznyszy lkretowy
Kot Egzotyczny szylkretowy

Rodzaje kotów szylkretowych

Kot Szylkretowy Perski i Egzotyczny

liliowy szylkret

Kot Szylkretowy Perski i Egzotyczny

szylkretowo – biały

Kot Szylkretowy Perski i Egzotyczny

czekoladowy szylkret

Kot Szylkretowy Perski i Egzotyczny

czarny szylkret

Historia rasy

Pierwszy zarejestrowany szylkretowy był krótkowłosy. We wczesnych latach 1900, długowłose szylkretowe były już widziane na pokazach i wystawach. Hodowcy byli zaintrygowani rozmaitością i wielością kolorów futra. Należy wiedzieć, że szylkret występuje wyłącznie u samic. Bardzo rzadko rodzi się kocur szylkretowy, ale jeśli się to zdarzy przeważnie okazuje się być bezpłodny. Dla uzyskania maści szylkretowej hodowcy kojarzą koty w jednolitym kolorze. Szylkretowy pers nie występuje jako samodzielna odmiana, jest osiągany w wyniku celowych bądź przypadkowych krzyżówek.

Cechy perskich i egzotycznych w skrócie

Ciało – średnie do dużego, przysadziste, nisko osadzone, szeroka klatka piersiowa, masywne ramiona i plecy, dobrze umięśnione
Głowa – okrągła i masywna, dobrze wyważona, bardzo szeroka czaszka
Oczy – duże, okrągłe i otwarte, szeroko rozstawione
Nos – krótki, szeroki, z wyraźnym stopem, ale bez zadarcia, grzbiet i skóra nosa muszą być szerokie, nozdrza otwarte, aby umożliwiać swobodny przepływ powietrza,zaczyna się między oczami (nie nad górną powieką ani poniżej dolnej)
Uszy – małe, zaokrąglone, dużo włosów po wewnętrznej stronie, osadzone bardzo szeroko i raczej nisko na głowie
Łapy – krótkie, grube i mocne, łapki duże i okrągłe, jędrne, preferowane są kępki między palcami
Ogon – proporcjonalny do długości ciała, lekko zaokrąglony czubek, u perskich puszysty jak pióropusz, u egzotycznych gruby z bardzo gęstym krótkim fitrem
Futrou perskich: długie i gęste, delikatne z jedwabistą konsystencją (nie wełniane), pełna kryza zakrywa ramiona i klatkę piersiową; u egzotycznych: krótkie, gęste, miękke i delikatne w konsystencji, włos podnosi od ciała gruby podszerstek
Kolory - perski i egzotyczny jest uznany w wielu odmianach maści.
Szczegółowe opisy znajdują się w linku do PDF-a Federacji u dołu strony.

Cechy ogólne, charakter, opieka i dieta

kot perski a egzotyczny, wygląd - porównanie
Perski i Egzotyczny to

rasy o tych samych cechach wystawienniczych FIFe, różnicą jest długości sierści. Pers długowłosy jest krzyżówką kota rasy Angora i Perskiej (naturalnej rasy pochodzącej z Persji (Iran). Egzotyczny to "krótkowłosy pers" i jest krzyżówką kota Amerykańskiego Krótkowłosego z kotem Perskim Długowłosym (lata 60. XX w). Nie są to naturalne rasy.

Szukasz kota?

Zapytaj Felis Polonia.


Źródło: FIFe, The FIFe World Show 2021 (www.ws2020.it), Wikipedia, DK Find Out, The Ascent of Cat Breeds: Genetic Evaluations of Breeds and Worldwide Random Bred Populations