Kot Orientalny Krótkowłosy - światowa wystawa 2018
Kot Orientalny Krótkowłosy - światowa wystawa 2018
Kot Orientalny Krótkowłosy - światowa wystawa 2018
Kot Orientalny Krótkowłosy - światowa wystawa 2018

Charakterystyka rasy

Rasa zarejestrowana przez FIFe w 1959 r.

Kot orientalny krótkowłosy to rasa kota domowego, która pochodzi z Wielkiej Brytanii. Jest to wesoły, energiczny i inteligentny kot. Ma charakterystyczną budowę ciała, jest smukły i długi, z długimi nogami i długim, smukłym ogonem. Głowa kota jest trójkątna, z dużymi uszami i migdałowymi oczami. Sierść jest krótka, gładka i lśniąca, występuje w wielu kolorach, w tym czarnym, białym, cynamonowym, kremowym, błękitnym i innymi.Kolory oczu mogą być zielone, niebieskie, a nawet nieparzyste (jeden niebieski i jeden zielony).

Jest bardzo towarzyski i wymaga dużo uwagi że strony swojego właściciela. Lubi bawić się i biegać, więc potrzebuje miejsca do zabawy i ćwiczeń. Jest to rasa bardzo inteligentna, łatwo się uczy i uwielbia interakcję z ludźmi.

Należy jednak pamiętać, że koty orientalne krótkowłose nie są dla każdego. że względu na swój wysoki poziom aktywności, mogą wymagać więcej uwagi niż inne rasy kotów i być uciążliwe dla początkujących właścicieli. Jednak dla osób, które są w stanie zapewnić tym kotom odpowiednią ilość ruchu i interakcji, orientalny krótkowłosy może być wspaniałym towarzyszem.

Historia rasy

Kot orientalny to rasa kota pochodząca z Wielkiej Brytanii, która została wyhodowana w latach 50. XX wieku. Rasa ta powstała w wyniku krzyżowania kotów syjamskich z różnymi innymi rasami, takimi jak brytyjski krótkowłosy, rosyjski niebieski i abisyński.

Początkowo koty orientalne były uważane za jedynie "kolorowymi" wersjami kota syjamskiego. Dopiero w latach 70. XX wieku uzyskały one status odrębnej rasy. W 1977 roku kocięta z krzyżówek syjamskich i brytyjskich krótkowłosych zostały po raz pierwszy zarejestrowane jako koty orientalne przez The Governing Council of the Cat Fancy (GCCF), główną organizację regulującą hodowlę kotów w Wielkiej Brytanii. Europejska FIFe i brytyjska Cat Association of Britain uznała całą grupę tych kotów jako Orientalne i podobnie też amerykańska CFA. Organizacje różnie nazywałaby barwy tych kotów.

Koty orientalne są znane że swojego inteligentnego i ciekawskiego charakteru, a także że swojego pięknego, gładkiego futra w szerokiej gamie kolorów i wzorów. Obecnie rasa ta jest popularna na całym świecie i jest hodowana zarówno do wystaw, jak i jako towarzysze dla domowych właścicieli.

Zwycięzca The FIFe World Show 2021

Kot orientalny krótkowłosy - Zwycięzca Światowej Wystawy we Włoszech w 2021 r.

Cechy wyglądu w skrócie

  • Ciało – średniej wielkości, smukłe, eleganckie, giętkie i dobrze umięśnione, szyja długa, ramiona nie są szersze niż biodra
  • Głowa – średniej wielkości, proporcjonalna do tułowia, kształ klina o prostych liniach, który zaczyna się przy nosie i zwiększa szerokość do uszu, z profilu czaszka jest lekko wypukła
  • Oczy – średniej wielkości, ani wypukłe, ani zagłębione, migdałowy kształt, osadzone lekko skośnie w kierunku nosa, u białych kotów jasnozielone, ciemnoniebieskie lub różnookie (jedno zielone, jedno ciemnoniebieskie)
  • Nos – długi, prosty, tworzy linię od czoła bez załamań
  • Uszy – duże i spiczaste, szerokie u nasady, ułożone tak by zewnętrzna krawędź była kontynuacją kształtu głowy (klina)
  • Łapy – dobrze umięsnione, cieńkie i długie, proporcjonalne do ciała, końce palców małe i owalne
  • Ogon – bardzo długi, cienki, zwęża się do drobnego punktu<< /li>
  • Futro – delikatne i jedwabiste, krótkie, brak wełnistego podszerstka
  • Kolory - wiele odmian, wąsy i brwi w harmonii z kolorem futra, pręgi i cieniowania w odmianach agouti (koniuszkowy)

Szczegółowe opisy znajdują się w linku do PDF-a Federacji u dołu strony.

Kot Orientalny Krótkowłosy
Kot Orientalny Krótkowłosy
Kot Orientalny Krótkowłosy
Kot Orientalny Krótkowłosy

Wideo - Kot Orientalny Krótkowłosy

Hodowle kotów rasowych w Polsce, ceny

Zapytaj renomowaną hodowlę kotów o rasę czy cenę. Tu znajdziesz dane kontaktowe do hodowców.


Źródło: FIFe, Wikipedia, DK Find Out, Koty Kompendium - Michael Pollard - 2008