Kot Domowy Krótkowłosy
Kot Domowy Krótkowłosy
Kot Domowy Krótkowłosy
Kot Domowy Krótkowłosy

Charakterystyka rasy

Rasa zarejestrowana przez FIFe w 1984 r.

Kot Domowy Krótkowłosy (Felis catus) jest popularną rasą kotów, charakteryzującą się krótką, gładką sierścią i zwinnej budowie ciała. Ich gładka i lśniącą sierść jest łatwa w pielęgnacji. Istnieje wiele różnych kolorów i wzorów sierści w tej rasie, w tym czarne, białe, szare, cynamonowe, kremowe, rude i mieszane. Są zwinne i elastyczne, z długimi i smukłymi nogami. Ich ciało jest proporcjonalne, z wyraźnie zarysowanymi mięśniami. Mają małą i okrągłą głowę, z dużymi uszami i dużymi oczami. Ich nos jest zwykle krótki i zaokrąglony.

Domowe krótkowłose są zazwyczaj bardzo przyjazne, towarzyskie i łagodne w zachowaniu. Lubią spędzać czas z ludźmi i często są bardzo zabawne i aktywne.

Koty te nie potrzebują skomplikowanej pielęgnacji, ale wymagają regularnego szczotkowania, aby utrzymać ich sierść w dobrej kondycji. Wymagają również regularnych wizyt u weterynarza i odpowiedniego żywienia, aby utrzymać ich zdrowie.

Podsumowując, kot domowy krótkowłosy to urocza i łagodna rasa kotów, która jest idealna dla osób, które szukają przyjacielskiego i łatwego do pielęgnowania zwierzaka.

Historia rasy

Koty domowe, czyli „dachowce” stanowią najliczniejszą grupę, obok psów, zwierząt od lat towarzyszących człowiekowi. Rasy kotów są jednym że sposobów klasyfikacji kotów domowych. Koty te charakteryzuje wspaniała kondycja psychiczna, oczywiście doskonale sobie radzą w warunkach dzikich jak i domowych. Są bardzo przyjacielskie o spokojnym temperamencie, świetnie się czują w otoczeniu człowieka. Kot domowy uważany jest za rasowego, jeżeli spełnia wszystkie warunki określone dla tej rasy.

Zwycięzca The FIFe World Show 2021

Kot domowy krótkowłosy - Zwycięzca Światowej Wystawy we Włoszech w 2021 r.

Cechy wyglądu w skrócie

  • Ciało – dobrze wyważone i że zdrowym rozłozeniem mięśni o dowolnej długości, zarówno nadwaga jak i niedowaga są niepożądane
  • Głowa – dobrze wyważony kształt do ciała
  • Oczy – lśniące, wyraźne, naturalnie czujne i otwarte o dowolnym kształcie i rozmiarze, karzdy kolor dozwolony
  • Nos – w równowadze do kształtu twarzy
  • Uszy – dowolny rozmiar i kształt z wyjątkiem zakręconych/zawiniętych uszu, wszelkie ewentualne wzory sierści nie powinny być karane
  • Łapy – karzda długość która harmonizuje z ciałem, łapeki również w każdym kształcie i wielkości tak by współgrały z ogólna budową
  • Ogon – dowolny kształt i długość, wada ogona nie jest karana, jeśli kot nie jest zdenerwowany podczas jego dotykania
  • Futro – w doskonałej kondycji, zadbane i wolne od wszelkich zmatowień i zabrudzeń
  • Kolory - wszystkie kolory i wzory są dozwolone, preferowana jest harmonia wzoru

Szczegółowe opisy znajdują się w linku do PDF-a Federacji u dołu strony.

Kot Domowy Krótkowłosy

Hodowle kotów rasowych w Polsce, ceny

Zapytaj renomowaną hodowlę kotów o rasę czy cenę. Tu znajdziesz dane kontaktowe do hodowców.


Źródło: FIFe, Wikipedia, DK Find Out