Budowa kota

 Budowa kota, czaszka, szcęka, kręgi szyjne
Czaszka kota

Zęby i szczęka

Elementem doskonałego przystosowania do drapieżnego trybu życia jest budowa szczęki – uzębienie tnąco-kruszące z silnie rozwiniętymi kłami i łamaczami (w szczęce osadzonych jest 30 zębów). Kotu od 4 tygodna wyrzynają się najpierw zęby mleczne (siekacze i kły). W 5 tygodniu rosną zęby mleczne przedtrzonowe. Zęby stałe u kota wyrastają do szóstego miesiąca życia.


Głowa

Najczęściej zmienia się u różnych ras kotów kształt czaszki. Jej budowa jest typowa dla zwierząt drapieżnych. Wokół szczęki znajdują się duże przestrzenie, w których jest miejsce na mięśnie wspomagające ruch i siłę szczęki drapieżnika.


Szkielet kota

Szkielet kota

Lekko dłuższe tylne łapy są doskonale przystosowane do skakania. Kot to bardzo zwinne i gibkie stworzenie co zawdzięcza poniekąd budowie szkieletu a głównie kręgosłupa, któryma więcej kości (244) niż u człowieka (204). Większość z nich znajduje się w ogonie (33).

Kręgosłup trzymają mięśnie, a nie więzadła, co nadaje dużą elastyczność. ś Tak po kolei, kręgów szyjnych jest 7, 13 piersiowych, lędźwiowych 7, krzyżowych 3. Ogon może mieć różną ilość kręgów (do 28). Pozwala on kotom w utrzymaniu równowagi.U niektórych gatunków kotów ogon może mieć nawet tylko 3 kręgi. Kości nie są ostro zakończone dając przez to możliwość dużej elastyczności w ruchu.


Futro

Przez dłużej niż wiek wielbiciele kotów próbowali użyć różnych technik żeby manipulować konformacją, kolorami futra i teksturą, u swoich ulubionych kotów domowych. Dokładnie kontrolowali selekcje ras, próbowali wykreować nowe odmiany, a nawet całkowicie nowe rasy.


Typy ciała

Trzy typy budowy ciała kota

W ogólnym kształcie i rozmiarze wszystkie rasy domowego kota utrzymały tą samą zasadniczą strukturę budowy jak ich przodkowie. Nie tak jak psy, które były selektywnie hodowane aby wypróbować wiele odmian, kształtów i wielkości. Koty są więc wolne od wielu szkieletowych anomalii, które dotknęły psy.

Defekty budowy zdarzają się czasami, na przykład skrócony, zagięty ogon, szczelina na podniebieniu, płaska klatka piersiowa, polidaktylizm (dodatkowy palec). W zasadzie ewolucja wydaje się być szczególnie łaskawa w tworzeniu kota, prowadząc go wzdłuż jednej ścieżki naturalnej selekcji, dzięki czemu zostaje wydajnym i doskonałym mięsożercom, w optymalnym rozmiarze, wciąż zdolnym do polowania i łowienia małych gryzoni i ptaków.

Szkielet kota umożliwia płynne, skoordynowane i pełne gracji ruchy przy każdej prędkości. Jego ciało i nogi opasane mięśniami pozwalają na wykonywanie bardzo spektakularnych susów i skoków. Sprężysta natura ostrych pazurów pozwala na szybkie sprinty na krótkich dystansach, łapanie i trzymanie zdobyczy i szybkie wspinanie się na drzewa w momencie niebezpieczeństwa.

Mózg natomiast jest duży i dobrze rozwinięty, pozwala mu kojarzyć fakty błyskawicznie i reagować szybko. Oczy mogą radzić sobie w ekstremalnych warunków oświetlenia pozwalając na perfekcyjne widzenie zarówno w jasnym słońcu jak i w kompletnych ciemnościach. Mobilne uszy kota pracują by złapać najmniejszy szmer, a czuły nos wspomagany przez bardzo percepcyjny organ Jacobsona w ustach może zidentyfikować najbardziej subtelne zapachy nie wyczuwalne dla ludzi.

Rodowodowe rasy domowych kotów były rozwijane by dorównać określonym standardom konformacji koloru i wzoru futra. To zostało osiągnięte na przestrzeni wielu pokoleń tych zwierząt dzięki poświęceniom hodowców pracujących i osiągających dokładnie to czego pragnęli wielbiciele kotów. Hodowcy osiągali wyniki przez odważną i selektywną hodowle.

Dzisiaj są dwa główne typy rodowodowego kota ten z przysadzistymi ciężkimi ciałem i dużą okrągłą głową oraz lżejszy, drobniejszy typ z cieńszym kośćcem i dłuższą głową.

Koty cięższego typu występują w wielu odmianach kolorów i wzorów futra oraz są długowłose oraz krótkowłose. Te pierwsze to Persy i jemu podobne rasy. Krótkowłose obejmują koty Brytyjskie, Amerykańskie, Europejskie i Egzotyczne Krótkowłose. Te lżejsze koty są bardziej urozmaicone w swojej charakterystyce. Orientalne wliczając w to Syjamskie są ekstremalnie oddalone od cięższych typów budowy. Mają drobne kości, długie ciała, łapy i ogony, długie w kształcie klina głowy i duże uszy.

Mniej ekstremalne są krótkowłose europejskie i Koty Rex, z których każdy posiada swoje własne bardzo rozpoznawalne cechy. Niektóre rasy powstały z mieszanek ciężkich i lekkich typów. Te mają pośrednie cechy.