W ogólnym kształcie i rozmiarze wszystkie rasy domowego kota utrzymały tą samą zasadniczą strukturę budowy jak ich przodkowie. Nie tak jak psy, które były selektywnie hodowane aby wypróbować wiele odmian, kształtów i wielkości. Koty są więc wolne od wielu szkieletowych anomalii, które dotknęły psy.

Defekty budowy zdarzają się czasami, na przykład skrócony zagięty ogon, szczelina na podniebieniu, płaska klatka piersiowa, polidaktylizm (dodatkowy palec). W zasadzie ewolucja wydaje się być szczególnie łaskawa w tworzeniu kota, prowadząc go wzdłuż jednej ścieżki naturalnej selekcji, dzięki czemu zostaje wydajny, zwinny, w optymalnym rozmiarze, wciąż zdolnym do polowania i łowienia małych gryzoni i ptaków.


Szkielet kota

szkielet kota, nazwy kości

Układ kostny na zdjęciach RTG - fragmenty

Łapa kota, kości, RTG

Łapa kota ze stawem łokciowym i pazurami.

Głowa kota, kości, RTG

Szczęka zamknięta, widok z przodu.

żebra kota, zdjęcie rtg

Klatka piersiowa, żebra.

Kręgosłup trzymają mięśnie nie więzadła, jak u ludzi. W przeciwieństwie do ludzkich ramion, przednie kończyny kota są przymocowane do barków swobodnie unoszącymi się kośćmi obojczyka, co pozwala im na przejście ciała przez każdą przestrzeń, w której mogą zmieścić głowę.

Koty ​​chodzą na palcach tak samo jak psy. Lekko dłuższe tylne łapy są doskonale przystosowane do skakania. Zwinność zawdzięcza poniekąd budowie szkieletu a głównie kręgosłupa, który 244 kregi (człowiek 204). Większość z nich znajduje się w ogonie.

Kręgi kręgosłupa to:

  • 7 kręgów szyjnych
  • 13 kręgów piersiowych (ludzie mają dwanaście)
  • 7 kręgów lędźwiowych (ludzie mają pięć)
  • 3 kręgi krzyżowe (ludzie mają pięć z powodu dwunożnej postawy)
  • 22 lub 23 kręgi ogonowe (ludzie mają od trzech do pięciu połączonych w wewnętrzną kość ogonową)

Dodatkowe kręgi lędźwiowe i piersiowe odpowiadają za zwiększoną ruchomość i elastyczność kręgosłupa. Pomiędzy kręgami są elastyczne krążki amortyzujące skoki. Kręgi ogonowe tworzą ogon, używany przez kota jako przeciwwaga dla ciała podczas szybkich ruchów. U niektórych ras kotów ogon ma tylko 3 kręgi.

Sposób chodzenia

Potrafią też bardzo precyzyjnie chodzić. Dorosłe koty chodzą „chodem czterotaktowym”, co oznacza, że ​​każda stopa nie staje w tym samym miejscu, co inne. Chód kota jest uważany za symetryczny, ponieważ prawe kończyny imitują pozycję lewych. Takie stompanie zapewnia czucie podłoża we wszystkich czterech łapach i jest precyzyjne.

Skok

Koty mogą skakać z dużych wysokości bez poważnych obrażeń dzięki idealnej pracy kończyn i zdolności do kontrolowania sił uderzenia. Podczas skoku kończyny tylne absorbują więcej wstrząsów i energii w porównaniu z przednimi, a także sterują ciałem w celu utrzymania równowagi.

Skok kota, jak kot skacze

Koty szybko zmieniają pozycję w powietrzu. Aby to zrobić muszą najpierw rozpoznać, gdzie znajduje sięich ciało. Wykorzystują zjawisko zwane "odruchem prostowania" używając funkcji układu przedsionkowego. Komórki włoskowate w uchu wewnętrznym wyczuwają pozycję ciała, ruch, przyspieszenie w przestrzeni i przesyłaja je do mózgu. Dlatego kot zawsze wie gdzie jest góra. Wszyskie ssaki posiadają system rozpoznania położenia i wiedzą gdzie jest góra. Jeśli on nie działa poprawnie każdy organizm ma kłopot z utrzymaniem równowagi. Mówimy wówczas o „zakręceniu“.

Obrót kota w czasie skoku

Ciekawostki

Simon Simone Biles gimnastyczka amerykańska, przestała wyczuwać położenie swojego ciała w przestrzeni. Kontynuacja udziału w zawodach olimpijskich w Tokio w 2020 r. uznała za niebezpieczne dla siebie. Nie kontrolowała akrobacji.

Odruchy kota są dwa razy szybsze niż u człowieka i innych domowych zwierząt. Upuszczony pies często nie spada na cztery łapy.


Czaszka

Najczęściej u kotów zmienia się kształt czaszki wraz z odpowienią rasą. Jej budowa jest typowa dla zwierząt drapieżnych. Wokół szczęki znajdują się duże przestrzenie, w których są mięśnie wspomagające ruch i siłę szczęki drapieżnika.

Czaszka i szczęka kota, budowa

Zobacz też: Typy głowy i kształty oczu


Zęby i szczęka

Szczęka kota, zęby boczne

Szczęka otwarta, widok boczny zębów trzonowych.

Szczęka kota, zęby przednie

Szczęka zamknięta, widok z przodu.

Szczęka kota, zęby przednie

Szczęka dolna, widok zebów.

Elementem doskonałego przystosowania do drapieżnego trybu życia jest budowa szczęki – uzębienie tnąco-kruszące z silnie rozwiniętymi kłami i łamaczami (w szczęce osadzonych jest 30 zębów). Istnieją cztery rodzaje zębów stałych: 12 siekaczy, 4 kły, 10 przedtrzonowców i 4 trzonowce.

Jakie zęby mają koty i kiedy się pojawiają?

  • Zęby mleczne pojawiają się siedem dni po urodzeniu (to 26 zębów) a w 5 tygodniu rosną zęby mleczne przedtrzonowe.
  • Zęby stałe wyrastają do szóstego miesiąca życia.
  • Siekacze znajdujące się w przedniej części dolnego i górnego pyska są małe, wąskie i mają jeden korzeń. Są używane do chwytania i gryzienia jedzenia.

Mózg

Mózg jest duży i dobrze rozwinięty, pozwala mu kojarzyć fakty błyskawicznie i reagować szybko.

Zobacz też: Inteligencja i szkolenie


Oczy

Oczy mogą radzić sobie w ekstremalnych warunków oświetlenia pozwalając na perfekcyjne widzenie zarówno w jasnym słońcu jak i w kompletnych ciemnościach.

Zobacz też: Wzrok kota - budowa oka


Uszy i nos

Mobilne uszy kota pracują by złapać najmniejszy szmer, a czuły nos wspomagany przez bardzo percepcyjny organ Jacobsona w ustach może zidentyfikować najbardziej subtelne zapachy nie wyczuwalne dla ludzi.

Zobacz też: Słuch kota - budowa ucha


Pazury

W zrelaksowanej pozycji, pazury są otoczone skórą i futrem wokół opuszków palców. Dzięki temu pozostają ukryte, zapobiegając kontaktowi z ziemią i pozwala na ciche chodzenie.

Pazury na przednich łapach są zwykle ostrzejsze. Wysuwają pazury podczas polowania lub samoobrony, wspinaczki, „ugniatania” lub dla dodatkowej przyczepności na miękkich powierzchniach (narzuty, grube dywany, skóra itp.).

Możliwe jest wysunięcie pazurów (np. by je obciąć) poprzez ostrożne dociśnięcie zarówno górnej, jak i dolnej części łapy. Jeśli zakrzywione pazury zaplątają się w dywan lub grubą tkaninę, kot może nie być w stanie się uwolnić.

Zobacz też: Pazury kota


Typy ciała

1. Koty cięższego typu to Persy i jemu podobne rasy.
2. Typ budowy pośredniej obejmują koty Brytyjskie, Amerykańskie, Europejskie i Egzotyczne Krótkowłose.
3. Typ smukły i delikatny to Orientalna linia kotów wliczając Syjamskie. Mają drobne kości, długie ciała, łapy i ogony. Głowy w kształcie klina i duże uszy.

typy budowy kotów - kompaktowy, pośredni, smukły

Zobacz też: Geny i krzyżówki | Typy głowy i ksztaty oczu kota


Futro

Rodowodowe rasy były rozwijane by dorównać określonym standardom koloru i wzoru futra. To zostało osiągnięte na przestrzeni wielu pokoleń tych zwierząt dzięki pracy hodowców. Przez dłużej niż wiek hodowcy używali różnych technik by manipulować kolorami futra i teksturą. Kontrolowali selekcje ras,próbowali wykreować nowe odmiany, a nawet całkowicie nowe rasy.

Zobacz też: Typy futra kotów