- TEMATY
- Jak słyszy kot?
- Anatomia kociego ucha
- Zakres słyszenia
- Utrzymanie równowagi
- Utrata słyszenia u kotów
Jak słyszy kot?
Ten zmysł jest wysoce rozwinięty u kota i rejestruje dwie oktawy wyższy dźwięk niż ludzkie ucho. Relatywnie większe i ruchome uszy zwykłego domowego kota pozwalają mu na odwracanie ich na boki i do tyłu w zależności od źródła nawet bardzo subtelnego dźwięku – to bardzo ważne dla drapieżnika. Osiąga równowagę przy skokach w czym pomaga doskonały słuch lepszy niż u psa czy ludzi.
Kot tworzy w głowie swoistą pamięciową mapę akustyczną, dzięki której bezbłędnie wraca do domu i porusza się w terenie.
Anatomia kociego ucha
Ucho wewnętrzne
Fale dźwiękowe przedostają się zewnętrznym dźwiękowym kanałem do bębenka ucha. W uchu środkowym słabe wibracje są transformowane na silniejsze wibracje. Sygnały nerwowe są później przesłane nerwem słuchowym do mózgu. We wnętrzu ucha jest narząd przedsionkowy wypełniony płynem z maluteńkimi pływającymi kryształkami. To dzięki temu kot w sekundzie nabiera orientacji w przestrzeni i wyrównuje ciało do prawidłowej pozycji.
Ucho zewnetrzne
Słuch to jeden z ważniejszych zmysłów. Ucho kota jest poruszane przez trzydzieści mięśni (u nas tylko przez sześć), dzięki temu może niezwykle precyzyjnie ustawić ucho w kierunku dźwięku w bardzo szybkim tempie.
Ucho zewnętrzne jest tubą, która zbiera fale dźwiękowe i przenosi je do błony bębenkowej. Tuba jest nieregularna w budowie i asymetryczna i w połączeniu z ruchami ustala jakość dochodzącego dźwięku, co pozwala na dokładną jego lokalizację. Kot rozróżnia doskonale dźwięki dochodzące z odległych miejsc z precyzją prawie 75%.
Zakres słyszenia
Słuch kota przy dużych częstotliwościach jest znacznie ostrzejszy niż człowieka. Słyszy dźwięki wyższe dwie oktawy niż najwyższa nuta, którą potrafi usłyszeć człowiek. Przy dużych częstotliwościach wysokich dźwięków wydawanych przez drapieżniki, kot posiada szczególną wrażliwość słyszenia i to dzięki słyszeniu dźwięków różniących się o 1/5 do 1/10 tonu. Duże uszy zewnętrzne i ich nieregularna budowa wewnątrz pełnią kluczową rolę we wzmacnianiu dźwięków i analizy mózgu kota. Kot bez specjalnego treningu rozpoznaje słowa mówione przez człowieka. Znają swoje imię i nawoływania w ich kierunku. Jednak ich zdolność rozpoznawania słów nie bywa tak okazała jak u psów.
Utrzymanie równowagi
Koty szybko zmieniają pozycję podczas skoku. Aby to zrobić muszą szybko rozpoznać, jak ułozone jest ciało. Komórki włoskowate w uchu wewnętrznym wyczuwają pozycję ciała, ruch, przyspieszenie w przestrzeni i przesyłaja je do mózgu. Zjawisko zwane "odruchem prostowania" używa funkcji układu przedsionkowego. Wszyskie ssaki posiadają system rozpoznania położenia i jeśli nie działa poprawnie organizm nie utrzymuje równowagi. Mówimy wówczas o „zakręceniu“.
Utrata słyszenia u kotów
Koty podobnie jak ludzie z biegiem lat powoli tracą słuch i swoją wrażliwość na te najwyższe tony. Już w wieku 3-5 lat mogą utracić część słuchu i z biegiem lat całkowicie ogłuchnąć na co mają duży wpływ różnorodne choroby uszu. Białe koty perskie, zwłaszcza te niebieskookie, bywają głuche z powodu dzikich genów głuchoty. Powodują one wysychanie ucha wewnętrznego bez szansy na uzdrowienie.
Wszystkie jednak koty świetnie radzą sobie z głuchotą jeśli takowa ich dotknie. Pamięć dźwięków, wibresy reagujące na ruch i dotyk i oczywiście zapachy czyli dobrze rozwinięty węch prowadzą kota bezbłędnie.
Zobacz też: Szósty zmysł | Szkolenie
Źródło: Wikipedia, DK Find Out