Kot Selkirk Rex Długowłosy
Kot Selkirk Rex Długowłosy
Kot Selkirk Rex Długowłosy
Kot Selkirk Rex Długowłosy

Charakterystyka rasy

Rasa zarejestrowana przez FIFe w 2017 r.

Selkirk Rex jest wynikiem spontanicznej mutacji, która powoduje, że włosy mają delikatne loki, nadając sierści miękkość w dotyku. Futro tej rasy jest bardzo gęste i miękkie, a kędziory pojawiają się na całym ciele, w tym na uszach, szyi i ogonie. Selkirk Różni się od wszystkich ras Rex. W przeciwieństwie do Devon Rex i Cornish Rex, włosy mają normalną długość i pokrywaja całe ciało. Występują odmiany długowłose i krótkowłose. Selkirk różni się od LaPerm tym, że futro ma pluszowe i grubsze.

Selkirk Rex nie jest zalecany dla osób uczulonych na alergeny kotów.

Długość sierści i loków może się różnić w zależności od pory roku. Dorosła kędzierzawa sierść zaczyna się rozwijać w wieku 8-10 miesięcy

Selkirk Rex Długowłosy jest stosunkowo nową rasą, która powstała w latach 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Koty te są krzyżówką różnych ras, w tym Brytyjskich Krótkowłosych, Perskich i Amerykańskich Krótkowłosych kotów.

Koty tej rasy są bardzo przyjazne, łagodne i ciepłe, co sprawia, że są idealnymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi i zwierząt domowych. Często okazują swą przyjazność poprzez wspinanie się na kolana i żądanie głaskania.

Jest to rasa o ciałach solidnie zbudowanych, podobna do brytyjskiej. Głowa okrągła, z dużymi okrągłymi oczami, średniej wielkości uszami i wyraźną kufą.

Podobnie jak u innych kotów długowłosych, wymagają regularnego szczotkowania i pielęgnacji futra. W przypadku tej rasy, jednak, takie czynności powinny być przeprowadzane co najmniej kilka razy na tydzień.Selkirk ma niezwykle gęstą sierść i dużą skłonność do zrzucania w przeciwieństwie do innych ras Rex.

Rasa jest akceptowana we wszystkich kolorach, w tym w spiczastych, sepiowych i norkowych odmianach bielactwa; dwukolorowych; cynamonowych; srebrnych/dymnych; oraz serii czekoladowych i liliowych.

Historia rasy

Selkirk Rex powstał w Montanie w USA w 1987 roku. Jedyny kotek w miocie został umieszczony u hodowcy, Jeri Newman, która nazwała ją Miss DiPesto (od nazwiska kręconej postaci w serialu Moonlighting granej przez Allyce Beasley). Kotek został sparowany dalej z czarnym kotem perskim, co dało trzy Selkirk Rex i trzy prostowłose kocięta. Wszystkie Selkirk Rex wywodzą się od kotki Miss DiPesto. Jeri Newman nazwała rasę imieniem swojego ojczyma, "Selkirk", co czyni ją pierwszą (i obecnie jedyną) rasą kota, która została nazwana na cześć rzeczywistej osoby.

Do rozwoju tej rasy wykorzystywane były koty Amerykańskie Krótkowłose, Perskie, Himalajskie, Egzotyczne i Betryjskie. Rasa została zaakceptowana przez The International Cat Association w 1992 r., American Cat Fanciers Association w 1998 r. i Cat Fanciers' Association w 2000 r. Przez FIFe w 2017 z korektą w 2023 r.

Kot Selkirk Rex Długowłosy
Kot Selkirk Rex Długowłosy
Kot Selkirk Rex Długowłosy
Kot Selkirk Rex Długowłosy

Cechy wyglądu w skrócie

 • Ciało – tułów - średni do dużego i dobrze wyważony, prostokątny; szyja - krótka i gruba; klatka piersiowa - szeroka i muskularna z równymi plecami; ramiona i biodra tej samej szerokości
 • Głowa – struktura czaszki gładka i okrągła od nasady nosa do tyłu głowy; czubek głowy i czoło są okrągłe i szerokie
 • Oczy – zaokrąglone i otwarte o słodkim wyrazie, rozstawione szeroko, lekko pochylone ku górze, Wszystkie kolory oczu dozwolone
 • Nos – krótki, szeroki i prosty z lekkim wcięciem poniżej poziomu oczu; Cczubek nosa jest lekko pochylony w dół
 • Uszy – średnie, oddalone od siebie; szerokie u podstawy, zwężający się ku zaokrąglonym końcówkom; włosy jeśli są, powinny być kręcone
 • Łapy – średniej długości, o mocnym kośćcu, okrągło zakończone
 • Ogon – średni, gruby, zwężający się do zaokrąglonego końca, tworzący pióropusz
 • Futro – średnio długie, miękkie, pluszowe, gęste i wyraźnie kręcone; nie ma łysych lub słabo pokrytych obszarów ciała; nie powinna być płaska ani przylegająca; loki są przypadkowe, nieustrukturyzowane i ułożone luźno, pojedynczo; kędzierzawość bardziej widoczna na szyi, na ogonie i brzuchu
 • Wąsy - kręcone
 • Kolory - wyróżniono 7 grup kolorystycznych
 • Szczegółowe opisy znajdują się w linku do PDF-a Federacji u dołu strony.


  Wideo - Kot Selkirk Rex Krótkowłosy

  Kot Selkirk Rex Długowłosy

  Hodowle kotów rasowych w Polsce, ceny

  Zapytaj renomowaną hodowlę kotów o rasę czy cenę. Tu znajdziesz dane kontaktowe do hodowców.


  Źródło: FIFe, Wikipedia