Charakterystyka rasy

Rasa zarejestrowana przez FIFe w 2011 r.

Neva Masquerade to rasa lub podrasa długowłosego Kota Syberyjskiego pochodzącego z Rosji. Jest uznawany za wersję siostrzaną lub wariant "kolorpointowy". Charakterystyczne punkty ciemniejszego koloru wynikają z genu, pierwotnie zidentyfikowanego u kotów Syjamskich (umaszczenie typu point - twarz, uszy, łapy, ogon).

Uważa się, że Neva Masquerade wywodzi się z krzyżowania Kota Syberyjskiego z kotami azjatyckimi, takimi jak Syjamskie lub Tajskie, ewentualnie z Perskimi Kolorpointami. W niektórych rejestrach kotów jest klasyfikowana jako odmiana Kota Syberyjskiego, w innych Masquerade traktuje się jako odrębną rasę. Bez względu na klasyfikację koty te są obecnie selektywnie hodowane, posiadają rodowód i są zarejestrowane we wszystkich głównych organizacjach hodowców kotów.

Wygląd

To koty średniej wielkości i oczywiście samce są nieco większe. Są dobrze zbudowane i umięśnione, mają szeroką szyję i klatka piersiową. Ciało w kształcie koresponduje z kształtem prostokąta. Głowa jest nieco dłuższa niż szersza, miękko zaokrąglona i raczej masywna. Oczy Masquerady występują tylko w jednym kolorze, niebieskim a im głębszy to kolor tym lepiej. Nos średniej długości, szeroki, z profilu z lekkim wcięciem. Ogon okazały i bardzo puszysty, nie ma opadających włosów, ma średnią długość i jest nieco krótszy od długości tułowia. Neva Masquerade mają lekki łuk na plecach, ponieważ ich tylne nogi są nieco dłuższe niż przednie. Masquerady są pięknie puchate a ich sierść jest lekko matowa w dotyku, daje opór przy głaskaniu. Ogólny kolor sierści jest jasny z ciemniejszymi oznaczeniami punktowymi na głowie, nogach i ogonie. Podobnie jak w przypadku innych kolorpointów, Neva Masquerade jest prawie biała po urodzeniu i rozwija ciemniejsze znaczenia z czasem. Jednolicie białe koty nie są uwznawane ponieważ nie mają "syjamskiego oznaczenia". Kot rozwija się dość wolno, osiągając w pełni dojrzałe ciało w wieku około pięciu lat.

Podobnie jak ich syberyjscy bracia Masquerady są dostojne, eleganckie i niezwykle dekoracyjne. To bardzo popularna rasa kota na wystawach przez co często zdobywa czempionat.

Inne informacje

Koty Syberyjskie dzieli się na dwie odmiany: tzw. Klasyczne i Neva Masquarade (czyli umaszczenie typu point - twarz, uszy, łapy, ogon).

Kot Neva Masquerade
Kot Neva Masquerade
Kot Neva Masquerade
Kot Neva Masquerade

Historia rasy

Historia rasy jest ściśle związana z rasą Kotów Syberyjskich. Kot Masquerade ma na pyszczku oryginalną „maskę”, która odróżnia ją od Syberyjskich. Odniesienia do starożytnej rasy kotów syberyjskich pochodzą sprzed tysiąca lat, ale odmiana colorpoint pojawiła się dopiero w latach 1970-80. Uważa się, że koty pochodzenia azjatyckiego zostały naturalnie lub celowo skrzyżowane z rasą Syberyjską, aby uzyskać syjamski gen punktu barwy.

Pierwszy standard Nevy Masquerade został przygotowany w 1987, w Związku Radzieckim, w klubie „Kofofiej”, któremu przypisywane jest również autorstwo nazwy – Neva Masquerade.


Ciekawostki

Kot Neva Masquerade jest dumą rosyjskich ras kotów. Nic dziwnego, że rosyjscy politycy dają te koty w charakterze prezentu dla zagranicznych gości. Rosyjski premier Miedwiediew podarował kota Neva Masquerade dawnemu prezydentowi Finlandii Tarja Halonen.

Zwycięzca The FIFe World Show 2021

Kot Nevamascarade - Zwycięzca Światowej Wystawy we Włoszech w 2021 r.

Cechy wyglądu w skrócie

 • Ciało – średniej wielkości lub duże, masywne o grubej i mocnej kości
 • Głowa – nieco dłuższa niż szersza, miękko zaokrąglona, raczej masywna i zaokrąglona, czoło szerokie, kości policzkowe dobrze rozwinięte
 • Oczy – głęboko niebieskie, im bardziej niebieskie tym lepiej
 • Nos – średniej długości, szeroki, z profilu z lekkim wcięciem
 • Uszy – średniej wielkości, dobrze otwarte u nasady, końcówki zaokrąglone z długimi włoskami wewnątrz i kępkami, spora szerokość między uszami, lekko pochylone do przodu
 • Łapy – średnio długie, tworzą z ciałem kształt prostokąta, mocne w budowie, zaokrąglone przy palcach
 • Ogon – średniej długości, gruby, zaokrąglony czubek, pokryty że wszystkich stron gęstym włosem, pierzasty, bez leżących włosów
 • Futro – półdługie, bardzo gęste, nieprzylegający podszerstek, wodoodporne, nieco twarde w dotyku, futro letni jest wyraźnie krótsze niż zimowe z grubszym na piersi, nogach i wokół szyi
 • Kolory – syjamskie odmiany: foczy, niebieski, czerwony, kremowy, foczy-niebieski szylkretowy, dymny, pręgowany, srebrno-złoty (odmiany colorpoint są również dozwolone z białym); dozwolona dowolna ilość bieli tam gdzie: strzałka, medalion, pierś, na brzuchu, na łapach; niedozwolone są odmiany kolorpoint: czekoladowy, liliowy, płowy i cynamonowy; standardy dopuszczają bardzo dużą game kolorów

Wady dysklasyfikujące

 • Za mały lub filigranowy w budowie
 • Głowa długa i wąska zbyt okrągła (typ perski), prosty profil
 • Uszy za duże lub za wysoko osadzone
 • Oczy okrągłe; nogi za długie i za cienkie
 • Za krótki ogon
 • Futro za krótkie i zbyt jedwabiste, lezące na ciele, brak kryzy (oprócz letniego czasu gdy kot traci wiele sierści nawet w tak charakterystycznych miejscach jak kryza)

Szczegółowe opisy znajdują się w linku do PDF-a Federacji u dołu strony.

Hodowle kotów rasowych w Polsce, ceny

Zapytaj renomowaną hodowlę kotów o rasę czy cenę. Tu znajdziesz dane kontaktowe do hodowców.


Źródło: FIFe, Wikipedia, DK Find Out