Kot Cymric szylkretowy

Cymric Szylkretowy

Kot Cymric szylkretowy

Cymric Tabby (pręgowany)

Cymric Bikolor

Cymric Bikolor

Cymric Płowy

Cymric Płowy

Charakterystyka rasy

Rasa zarejestrowana przez FIFe w 2006 r.

Cymric różni się od Manxa długością sierści i „zaokrąglonymi” kształtami, ponadto te dwie rasy są sklasyfikowane tak samo. Krótki tył, brak ogona i masywna tylna część ciała to cechy charakterystyczne Manxa i Cymrica.

Cymric ma podwójną grubą sierść, która stopniowo wydłuża się od ramion do tyłu. Niektóre mają kępki włosów na uszach i nogach, co jest szczególnie pożądane. Odmiany barwne są identyczne jak u ich krótkowłosych kuzynów, czyli praktycznie nieograniczone. Ma jedwabistą, średniej długości, podwójną sierść. Uszy są szerokie u podstawy i zwężają się do zaokrąglonej końcówki. Cymrica tył jest masywny a mimo to jest doskonałym skoczkiem, nawet bez naturalnej przeciwwagi jaką był by ogon, który zwykle pomaga utrzymać balans. Kiedy widzisz go biegającego po domu, robiącego ostre zakręty i szybkie przystanki, to myślisz, że jest jak "mini samochód sportowy" w kształcie kota.

Uznany w wielu kolorach, wzorach a wszystkie wariacje maści są oceniane razem w jednej klasie.

Cymriki są bardzo towarzyskimi kotami i kochają spędzać czas z ludźmi. Są inteligentne, energiczne i ciekawskie, co sprawia, że ​​są doskonałymi towarzyszami dla rodzin i osób, które lubią aktywny styl życia.

Znane z tego, że są dość głośne i potrafią wydawać różne dźwięki, aby przyciągnąć uwagę swoich właścicieli. Są również aktywne i lubią zabawy, co oznacza, że ​​potrzebują odpowiedniej ilości aktywności fizycznej.

Rasa Cymrik ma skłonność do pewnych problemów zdrowotnych, takich jak zwiększone ryzyko wystąpienia wad genetycznych kręgosłupa i miednicy, co może prowadzić do problemów z poruszaniem się i trudności z defekacją.

Cymriki mają miękkie i jedwabiste futro, które jest łatwe do pielęgnacji. Jednak że względu na brak lub krótki ogon, Cymriki mogą być bardziej podatne na problemy z pielęgnacją okolicy odbytu, co wymaga regularnej uwagi i czyszczenia.

Z powodu braku materiału fotograficznego zdjęcia wykorzystane powyżej pochodzą że strony Photos of cats (www.catswallpapers.net) Dziękujemy za możliwość pokazania.

Historia rasy

Kot Cymric - inna nazwa to Długowłosy Manx – rasa kotów powstała w Kanadzie i/lub USA. Istnienie długowłosych Manksów nie od razu zostało zaakceptowane. Około 1960 roku w miotach kotów Manx zaczęły się pojawiać długowłose kocięta. Początkowo takie osobniki były sterylizowane i usuwane z hodowli, jednak potem hodowcy postanowili utrwalić tą cechę. Pierwszym związkiem, który uznał rasę Cymric było Canadian Cat Association. Obecnie rasę tę akceptuje większość północnoamerykańskich i europejskich stowarzyszeń.


Cechy wyglądu w skrócie

  • Ciało – średniej wielkości, solidne, zwarte, szeroka klatka piersiowa, grzbiet krótki, szeroki i okrągły zad
  • Głowa – dość duża i okrągła, pucołowaty wygląd
  • Oczy – duże okrągłe, kolor nie ma większego znaczenia, odpowiada kolorowi w odmianach brytyjskich
  • Nos – średnio długi, bez wyraźnego załamania, w kolorze zawsze w harmonii z maścią
  • Uszy – średniej wielkości, otwarte u podstawy i lekko zwężające się ku końcowi
  • Łapy – dobrze umięśnione, kończyny przednie krótkie i szeroko rozstawione co uwydatnia szeroką klatkę piersiową, kończyny tylne są wyższe niż przednie co tworzy spore nachylenie ciała
  • Ogon – absolutny brak ogona z wyraźnym zagłębieniem na końcu kręgosłupa lub występuje wypukłość kości (jest to kość krzyżowa, brak kości ogonowej), która nie powinna zepsuć bezogonowego wyglądu kota
  • Futro – podwójne okrycie średniej długości, Podszerstek miękki i gruby, miękki, jedwabisty w dotyku, a jednocześnie pełny i występuje całym ciele
  • Kolory – dozwolone są wszystkie odmiany i wzory kolorystyczne, również z bielą, dopuszczalna dowolna ilość bieli

Szczegółowe opisy znajdują się w linku do PDF-a Federacji u dołu strony.


Wideo - Kot Cymric

Hodowle kotów rasowych w Polsce, ceny

Zapytaj renomowaną hodowlę kotów o rasę czy cenę. Tu znajdziesz dane kontaktowe do hodowców.


Źródło: www.catswallpapers.net, FIFe, Wikipedia, DK Find Out