Kot Cymric

kat. Krótkowłose i Somalijskie

Kot Cymric

Historia

23.02.2021

Kot Cymric (inna nazwa to Długowłosy Manx) – rasa kotów powstała w Kanadzie i/lub USA. Istnienie długowłosych Manksów nie od razu zostało zaakceptowane. Około 1960 roku w miotach kotów Manx zaczęły się pojawiać długowłose kocięta. Początkowo takie osobniki były sterylizowane i usuwane z hodowli, jednak potem hodowcy postanowili utrwalić tą cechę. Pierwszym związkiem, który uznał rasę Cymric było Canadian Cat Association. Obecnie rasę tę akceptuje większość północnoamerykańskich i europejskich stowarzyszeń.


Chatrakterystyka rasy

Cymric różni się od Manksa długością sierści i „zaokrąglonymi” kształtami. Odmiany barwne są identyczne jak u ich krótkowłosych kuzynów. Koty tej rasy są umiarkowanie aktywne i inteligentne, lubią się bawić. Cymric żyje w zgodzie z innymi zwierzętami, jest przyjacielskim kotem o cichym głosie. Lubi towarzystwo ludzi, będzie prowadzić rozmowy słodkim głosem. Niektóre Cymric kochają tylko jedną osobę, podczas gdy inne swe uczucia oddają dla całej rodziny, w tym dzieci.

Waży od 7 do 13 kilogramów i ma jedwabistą, średniej długości, podwójną sierść w wielu kolorach i wzorach. Cymric ma potężny tył i jest doskonałym skoczkiem, nawet bez naturalnej przeciwwagi jaką jest ogon który, pomaga utrzymać równowagę. Kiedy widzisz go biegającego po domu, robiącego ostre zakręty i szybkie przystanki, to myślisz, że jest jak mini samochód sportowy w kształcie kota.

Cymric wyróżnia się w swoich okrągłych kształtach, z jego okrągłą głową i zaokrąglonym tyłem. Uszy są szerokie u podstawy i zwężają się zaokrągloną końcówką. Duże oczy są ustawione pod niewielkim kątem w kierunku nosa z zewnętrznych kącikach nieco wyższe niż wewnętrznych narożnikach. Cymric ma podwójną grubą sierść, która stopniowo wydłuża się od ramion do tyłu. Niektóre koty mają kępki włosów na uszach i nogach, co jest szczególnie pożądane wśród hodowców.

Uznany w wielu kolorach i wzorach z wyjątkami czekolady i lawendy. Wszystkie wariacje kolorów są oceniane razem w jednej klasie.

źródło: WikipediaStandard FIFe

CYM – kot cymric (Cymric)

Poniżej kody cech zewnetrznych kota, ustalone przez organizacje FIFe. Wszelkie zmiany i aktualny opis dostepny na stronach Organizacji. Federation Internationale Féline

Są 4 grupy kodu z czego każda ma odmienne oznaczenie w zależności od koloru i maści kota.

1. MANKS/CYMRIC RUMPY (bez ogona): MAN / CYM *51 A,B
2. MANKS/CYMRIC RUMPY RISER: MAN / CYM *52 A,B
3. MANKS/CYMRIC STUMPY : MAN / CYM *53 B 4. MANKS/CYMRIC LONGIE : MAN / CYM x *54 B, C

Oznaczenie typu ogona
51 – brak ogona (rumpy)
52 – ogon w postaci wyrostka (riser)
53 – ogon szczątkowy, nie dłuższy niż 3-4cm (stumpy)
54 – ogon normalny (longie)

Inne oznaczenia
A – 51 i 52 są oceniane razem w tej samej klasie
B – wszystkie wariacje kolorów są oceniane razem w jednej klasie / *
C – bez certyfikatu