Kot Abisyński

kat. Krótkowłose i Somalijskie

Kot Abisyński Gniady

Nie ma dowodów żeby łączyć kota Abisyńskiego przywiezionego z Etiopii do Anglii w 1968 r. z dzisiejszą rasą tego kota.

Kot Abisyński stworzony został w Wielkiej Brytanii tam uszlachetniono rasę hodowlaną wykorzystując do tego koty przywiezione z Afryki oraz koty Orientalne. Celem było uzyskanie smukłości sylwetki. Tak powstał kot Abisyński o szczególnym wyglądzie futra, który posłużył również przy tworzeniu wielu innych ras.

Koty te zdobyły powszechne uznanie dopiero po Drugiej Wojnie Światowej kiedy Amerykanie doprowadzili hodowlę do poziomu wystawienniczego. W latach 80-tych również w Europie rozkwitła hodowla tych kotów co zaowocowało powstaniem Abisyńskich o niezliczonych barwach, które ciężko było usystematyzować.

Mimo, że Abisyński jest jedną z najstarszych znanych nam ras, nadal prowadzi się spekulacje dotyczące jego historii pochodzenia. Z wyglądu przypominają obrazy i piękne wysublimowane w kształcie rzeźby starożytnych egipskich kotów, o smukłej budowie ciała, długiej szyi, dużych uszach i oczach w kształcie migdałów. Są podobne do Żbika dzikiego kota, afrykańskiego przodka wszystkich kotów domowych.

Źródłem nazwy jest Abisynia (dawniej nazwa Etiopii) kraj uważany za dom tych kotów, ale wyłącznie dlatego, że pierwsze Abyssinians przywiezione zostały do Anglii z tego kraju. Na pierwsze zapiski o tym kocie po raz pierwszy natrafiono w magazynie „Harper Weekly” 27.01.1872 r. gdzie opisywano wystawę w Crystal Palace w Londynie z grudnia 1871 r., na której Abisyński kot pojawił się po raz pierwszy. Do opisu dołączono rysunek.

Kot Abisyński

Pierwszy rysunek

Pierwsze zapiski o Abisyńskim znaleziono w magazynie „Harper Weekly” 27.01.1872 r.

Kot Abisyński

Rysunek z książki Cats

Kot Abisyński – rysunek z książki "Cats": their Points and Characteristics z 1876 r. (źródło www.abyco.eu)

Kot Abisyński

Eksponat z Holandii

Kot Abisyński, eksponat – Zoological Museum in Leyden w Holandii pochodzący z około 1834-1836 r.(źródło: www.abyco.eu)

Ciekawe!

Analiza genetyczna wykazała, że te koty są związane z kotami zmumifikowanymi ok 5500 lat temu! To niezwykle oryginalny kot, posiada jednolite nakrapiane futro i piękną klasyczną budowę o idealnych proporcjach.

Wielu hodowców forsuje opinię, że są one najstarszą rasą i były towarzyszami starożytnych Egipcjan oraz ludów tej epoki. Ta opinia bazuje również na doskonałym podobieństwie do rzeźb i rysunków przedstawiających koty z tych czasów.

Gordon Stables w książce „Cats: their Points and Characteristics” z 1876 r. opisuje abisyńskiego jako kota bez deseni na łapach, pysku, ogonie i szyi. Podpis pod ilustracją brzmi: „Zula Zula – kot pani Kapteyn Barrett Lennard. Został sprowadzony z Abisynii po wojnie. Mimo, że hodowany w warunkach domowych utrzymywał długo właściwości dzikiego zwierzęcia. Teraz kocha swoją panią, lecz zachowuje swój indywidualny charakter co różni go od innych zwierząt domowych.”

Ostatnie badania przeprowadzone przez genetyków dowodzą, że najbardziej prawdopodobnym jest pochodzenie abisyńskiej rasy z nad wybrzeża Oceanu Indyjskiego i części Azji Południowo-Wschodniej. Najwcześniej zidentyfikowany kot o wyglądzie Abisyńskiego jest eksponatem Muzeum Zoologicznego w Leiden w Holandii. Został zakupiony około 1834-1836 r. od dostawcy małych dzikich kotów. Został opisany przez założyciela muzeum jako „Kraj pochodzenia – Indie”. Domniemuje się, że przodek naturalny mógł być przywieziony przez podróżujących kolonistów i kupców zatrzymujących się w Kalkucie, głównym porcie na Oceanie Indyjskim. Przypuszczeń i dowodów co do pochodzenia jest wiele ale wiadomym jest, że ostateczny kształt tej rasie nadano dopiero w Anglii koło 1970 r.

Podobieństwo do rzeźb i rysunków przedstawiających koty z czasów Starożytnego Egiptu.

Koty starożytnego Egiptu - rzeźba Podobieństwo do rzeźb i rysunków przedstawiających koty z czasów Starożytnego Egiptu. Abisyńskiego uznano jako prawdziwą rasę w 1882 r. Kot Abisyński był także znany jako Hiszpański, Rosyjski, Bunny Cat. Kiedyś myślano, że był rezultatem krzyżówki między kotem domowym i dzikim królikiem. Współczesny Abisyński jest stabilną rasą na całym świecie.

Abisyński jest następną krótkowłosą rasą, która jest trochę inaczej oceniana w standardach amerykańskich i europejskich. Amerykański ma mniejszą głowę i bardziej zaokrąglony profil niż jego europejski odpowiednik. Amerykańscy miłośnicy przykładają większą wagę do typu ciała podczas gdy europejscy do koloru futra.

Kolory futra kota Abisyńskiego

Zobacz też: Kolory futra – Abisyńskie | Budawa włosa – od niego zależy deseń na futrze

Koty zostały oficjalnie zarejestrowane w Krajowym Klubie Kotów w Wielkiej Brytanii w 1896 roku. Pierwszy zapis o rasie stwierdza, że kot Sedgemere Bottle, urodził się w 1892 roku i kotka Sedgemere Torfowy, urodzona w 1894 r., są w posiadaniu pana Sam Woodiwiss. Dawniej należał do pana Swinyard a później został kupiony przez pana Brooke (Denham oraz Denham, 1951). Dlatego możemy odpowiedzialnie stwierdzić, że te koty są najstarszą oficjalnie uznaną i zarejstrowaną parą Abisyńskich kotów. W latach 1900-1905 w księgach hodowlanych było zarejestrowanych 12 Abisyńskich Kotów. W 1903 r. urodził się szczególnie piękny kot o imieniu Fancy Free, a w 1905 r. 13 lipca kot nazwany Aluminium. Oba kociaki były własnością pani Carew – Cox i stały się założycielami wielu rodów. Fancy był srebrny i zdobył puchar w mistrzostwach Westminster Show w 1909 roku. Z tej linii pochodził kot Aluminium II, który został kupiony przez Miss JR Cathcart ze Stanów Zjednoczonych, który również dostał kota o nazwie Salt. Według tego, co twierdzi pani Zanetti (Zanetti, Dennis i Hantzmon 1906) Salt i Aluminium II i były to pierwsze koty abisyńskie zawiezione do USA.

Zdjęcia kotów Abisyńskich z czasów początków hodowlanych i rejestracji w Anglii. (źródło www.abyco.eu)

Źródło: www.abyco.eu


Charakter i opieka

Kot Abisyński

Abisyński kot jest zrównoważonym i łagodnym kotem o dużym temperamencie. Może być nieśmiały, płochliwy, powściągliwy i nieufny wobec obcych lecz generalnie dobrze żyje z innymi kotami i bardzo przywiązuje się do swojego właściciela. Jest zwinny, skoczny lubi wdrapywać się na różne przeszkody dlatego powinien mieć do dyspozycji słupek z półkami i podestami. Jest bardzo inteligentny, bystry i ciekawski. Znajduje się przeważnie w miejscach gdzie coś się dzieje. Wymaga uwagi i zapewniania mu zabawy i rozrywek. Potrafi nauczyć się paru sztuczek. Jest jednocześnie bardzo uparty i zwykle dąży do osiągnięcia swoich kocich celów.

Jego futro jest łatwe do utrzymania w czystości przy odrobinie czesania. Duże uszy muszą być kontrolowane, regularne czyszczone przez używanie bawełnianych pałeczek. W podręczniku Międzynarodowych Hodowców Abisyńskiego jest napisane: „to jeden z najbardziej inteligentnych kotów, jakie mamy okazje hodować. "Podręcznik dla potencjalnego właściciela opisuje te koty jako „świetnie zaprzyjaźniające się i współpracujące z ludźmi".

To Kot, który chce wiedzieć, co się robi w domu – sprawia wrażenie, że chce pomóc. Nie ma chyba bardziej lojalnej rasy niż Abisyński. Będzie ci towarzyszyć i sprawiać wrażenie, że tylko doskonale cie rozumie. Koty te bardzo dobrze szkolą ludzi efektem jest, że robisz tylko to, co chce kot.” Cena Abisyńskiego zazwyczaj zależy od typu, stosowanych oznaczeń i wyróżnień Grand Champion. Hodowca może sprzedać kocięta w wieku od dwunastu do szesnastu tygodni. Po dwunastu tygodniach kocięta muszą mieć podstawowe szczepienia i być gotowymi fizycznie do przewozu do innego środowiska.


Cechy

Kat. – krótkowłose
Budowa ogólna – średni rozmiar, giętkie i muskularne ciało
Futro – miękkie, jedwabiste z drobną teksturą, średniej długości, każdy ma 2 lub 3 prążki różnego koloru
Głowa – trochę okrągła w kształcie klina, lekko zakrzywiona w profilu, nie jest ani szpiczasty ani kwadratowy
Nos – średniej długości
Broda – wydatna
Oczy – duże trochę owalne ale nie migdałowe, błyszczące i pełne wyrazu
Uszy – duże i czujne
Ciało – długie giętkie i pełne gracji
Nogi – szczupłe i kościste Łapy – małe i okrągłe
Ogon – gruby u nasady dosyć długi i zwężający ku dołowi


Koty Abisyńskie

Standard FIFe

ABY – kot abisyński (Abyssinian)

Poniżej kody cech zewnetrznych kota, ustalone przez organizacje FIFe. Wszelkie zmiany i aktualny opis dostepny na stronach Organizacji Federation Internationale Féline

Uznane wariacje kolorów:
1. czerwonawy, niebieski, gniady, beżowy płowy: ABY n/a/o/p
2. czerwonawy, niebieski, gniady, beżowy płowy srebrny: ABY n/a/o/p s A

Kolory futra
n – czarny (black)
a – niebieski (blue)
o – cynamonowy (cinnamon)
p – płowy (fawn))
s – oznacza kolor srebrny, w wypadku kotów nie pręgowanych nazywany zwyczajowo dymnym

Inne oznaczenia
A – spodni kolor powinien być pozbawiony brązowych lub żółtych znaków lub wzorów.