FIFe

Serwis kotydomowe.com oparty jest na standardzie ras organizacji FIFe.

FIFe (Federation Internationale Féline) (Międzynarodowa Federacja Felinologiczna) to organizacja zrzeszająca hodowców kotów rasowych z Europy, Azji oraz Ameryki Południowej. Jest największą na świecie federacją felinologiczną.

W Polsce reprezentowana jest przez stowarzyszenie Felis Polonia. Aktualnie FIFe zrzesza 42 kluby z 40 krajów. FPL jest jedynym przedstawicielem FIFe na terenie Polski. FPL znajduje się pod patronatem FIFe – największej i najpoważniejszej federacji felinologicznej na świecie.

Wszystkie kluby zrzeszone w Felis Polonia obowiązują regulaminy FIFe, acz mogą one zaostrzać je według swoich potrzeb. Rodowody FPL opatrzone są logo FIFe i honorowane są przez cały felinologiczny świat.

Kod EMS (Easy Mind System) jest to system stworzony przez Międzynarodową Federację Felinologiczną FIFe w celu łatwej identyfikacji kotów rasowych. Kod EMS opisuje cechy zewnętrzne kota i obejmuje takie elementy jak: rasę, kolor i jego rozłożenia na ciele, kolory oczu, rodzaje ogona i uszu.

Klasyfikacje ras często ulegają zmianą ich aktualizacje zamieszczane są na stronach zrzeszeń felinologicznych.

Lista ras kotów:

GRUPA I – Koty egzotyczne i perskie

GRUPA II – Koty półdługowłose

GRUPA III – Koty krótkowłose

GRUPA IV – Koty orientalne

GRUPA V – Koty domowe

Strona organizacji: www.fifeweb.org


Najważniejsze organizacje felinologiczne na świecie.

CFA

CFA (The Cat Fanciers Association) Amerykańskie stowarzyszenie felinologiczne, jedna z najstarszych organizacji felinologicznych na świecie. Siedziba stowarzyszenia znajduje się w Manasquan, New Jersey. CFA uznaje obecnie 41 ras kotów. O ile część ras uznawanych przez CFA pokrywa się z tymi uznanymi przez FIFe, to obie organizacje mają różne standardy. CFA nadal nie uznaje kotów bengalskich.

Strona organizacji: www.cfa.org


TICA

TICA (The International Cat Association) TICA jest prawdziwie międzynarodową organizacją. Zrzesza członków z Ameryki Łacińskiej, Północnej, Azji, Europy i z pozostałych kontynentów. Organizacja zrejestrowała 55 ras kotów z cechami czampionów. Począwszy od królewskich Sjamskich, egzotycznych Bengalskich i znakomitych persów do nowszych ras takich jak Savannah, Kurilian Bobtail i Thai. TICA również największym światowym rejestratorem domowych zwierząt. Rasowe Koty Domowe i kocięta adoptowane że schronisk lub ratowane z ulic konkururowały o międzynarodowy tytuły i nagrody, po prostu organizacja uwielbia rodowodowe koty.

Strona organizacji: www.tica.org


ACF

ACF (The Australian Cat Federation Inc) Organizacja powstała w 1972 roku. Zajmuje się promocją pomocy społecznej na rzecz kotów, odpowiedzialności hodowców i ich hodowli, informacją o pokazach i wystawach oraz rejstracją ras kotów.

Strona organizacji: www.acf.asn.au


GCCF

GCCF (The Governing Council of Cat Fancy) Organizacja rządowa działająca w Anglii skupiająca wszystkie kluby felinologiczne działające w UK. Swoją działalność rozpoczeła w 1871 roku podczas pierwszej wystawy kotów w Crystal Palace w Londynie.

Strona organizacji: www.gccfcats.org


CCC of A

Coordinating Cat Council of Australia

Strona organizacji: www.cccofa.com.au


NZCF

New Zealand Cat Fancy

Strona organizacji: www.nzcf.com/


SACC

Southern African Cat Council

Strona organizacji: www.tsacc.org.za


WCF

World Cat Federation

Strona organizacji: www.wcf.de/de/


Źródło: Katalog ras wg Federacij FIFe