Kot Devon Rex
Kot Devon Rex
Kot Devon Rex
Kot Devon Rex

Charakterystyka rasy

Rasa zarejestrowana przez FIFe w 1968 r.

Rasa kotów Devon Rex pochodzi z Wielkiej Brytanii. Pierwszy kot Devon Rex urodził się w 1960 roku, w hrabstwie Devonshire. O Devon Rex mówi się, że jet kotem dla koneserów. Kot o twarzy elfa z dużymi szelmowskim oczami. Jego gigantyczne uszy, podobne są do nietoperza osadzone nisko po bokach chochlikowatej twarzy. Głowa ma kształt klina, w przeciwieństwie do Cornish Rex, który ma głowę w kształcie jajka. Sierść jest dostępna w każdym kocim kolorze lub wzorze i waha się od cienkiej, przypominającej zamsz do pełnej i falistej. Małe i średnie ciało jest zwodniczo muskularne i silne. Tylne nogi są nieco dłuższe niż przednie. Na twarzy dominują olbrzymie owalne oczy oraz wydatne kości policzkowe. Zrzuca mniej sierści niż większość kotów. Futro Devon Rexa jest trochę szorstkie, z uwagi na skręt włosa. Wąsy i brwi też są kręte. Często się łamią i wadą wystawienniczą jest ich brak. Kocięta rodzą się całkowicie białe przeważnie w ilości 3 lub 4.

Koty Devon Rex są bardzo towarzyskie i przyjacielskie, uwielbiają spędzać czas z ludźmi i innymi zwierzętami. Są bardzo inteligentne i ciekawskie, co sprawia, że są idealnymi towarzyszami dla osób, które chcą mieć kota, który będzie z nimi interaktywny i zabawny. Koty Devon Rex są również bardzo energiczne i potrzebują dużej ilości ruchu i zabawy.

Są łatwe w utrzymaniu, ponieważ ich futro jest krótkie i gęste, a nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy regularne czesanie i kąpiele tylko wtedy, gdy kot jest bardzo brudny.

Koty Devon Rexy są zazwyczaj zdrowe, ale podobnie jak każda rasa kotów, mogą być podatne na pewne problemy zdrowotne. Mogą mieć skłonność do występowania chorób genetycznych, takich jak niewydolność nerek lub choroba serca. Ważne jest, aby regularnie kontrolować zdrowie swojego kota i przeprowadzać badania u weterynarza.

Podsumowując, kot Devon Rex to rasa kota o unikalnym wyglądzie i charakterze. Są to koty inteligentne, energiczne i ciekawskie, idealne dla osób, które szukają towarzyskiego kota, który będzie chętnie uczestniczył w zabawie i interakcji z ludźmi.

Historia rasy

Kot Dewon Rex ma mniej futra co nie wyzwala duższych efektów alergicznych!

Pierwszego Devon Rexa, o imieniu Kirlee zanotowano w 1960 r. w angielskim hrabstwie Devonshire w Buckfastleigh. Pani Beryl Cox, miłośniczka kotów, zauważyła na terenie nieczynnej kopalni cynku kocura o pofalowanej sierści. Mimo wielu prób kota nie udało jej się złapać.

Panna Cox postanowiła dać schronienie dzikim kotom z kopalni za swoim domem. Następny "kręty kotek" narodził się z matki pochodzącej z terenów kopalni. Był to właśnie Kirlee.

Pierwszy Devon Rex o imieniu Kirlee

Pierwszy Devon Rex o imieniu Kirlee

Kotka Kirlee, (brązowo-czarny) skrzyżowano z Cornish Rexem (rex kornwalijski) w nadziei, że zbieżność cech da w miocie koty z kręconym futrem. Kocięta urodziły się jednak z prostymi włosami. Uznano że, Cornish Rex i Devon Rex są oddzielnymi rasami. Rasę Devon Rex zapoczątkował kot Kirlee, czyli devoński.

Futro kota Rexa Devona

Futro Rexa Devona

Gen odpowiadający za futro Cornisha Rexa został oznaczony jako Rex Gen [i]; Gen odpowiadający za futro Devon Reksa oznaczono[ii].

Dalsze krzyżówki dawały już efekt 50/50% – czyli połowa kociaków rodziła się z kręconymi włosami. Obydwie odmiany rozwijały się raczej oddzielnie i są dosyć różniące się od siebie.

Devon Rex to kot interesującym wyglądzie i psim charakterze (chodzi na smyczy, macha ogonem). Posiada budowę nieco ekspresyjną, duże uszy jak u nietoperza.

W Wielkiej Brytanii popularna pododmiana Devon Rexa jest znana jako Si-Rex. Łączy w sobie wszystkie charakterystyczne cechy typowego Devon Reksa że syjamskim wzorem futra i jego kolorami. Koty te krzyżowano jeszcze z kotami burmskimi i brytyjskimi celem rozszerzenia materiału hodowlanego.

Od 1965 r. koty Devon Rex zaczęły się pokazywać na angielskich wystawach kotów, a w 1967 r. zostały uznane jako odrębna rasa przez organizację felinologiczną GCCF (The Governing Council of the Cat Fancy – angielska organizacja rządowa i skupiająca wszystkie kluby felinologiczne działające w Anglii).

Kot Devon Rex
Kot Devon Rex
Kot Devon Rex
Kot Devon Rex

Inne Rexy i ich historia

German Rex
Koty o kręconych włosach pojawiały się od czasu do czasu w różnych miejscach. Pierwszy taki przypadek oficjalnie zanotowano w Niemczech w 1946 r. Był to kot, który zapoczątkował rasę German Rex. Nazwano go Lammchen (jagniątko) i znaleziono go na terenie starego szpitala.

Cornish Rex
W roku 1950 r. w Kornwalii (Anglia) urodził się również krętowłosy kot, którego nazwano Kallibunker. Włascicielka kota zajmowała się hodowlą królików i miała do czynienia z mutacją kręconej szaty. Hodowczyni skojarzyła, że kot i królik muszą mieć podobny gen dlatego nazwała kota Rex tak jak nazywała się królicza odmiana. W rezultacie skrzyżowano kota z jego własną matką w rezultacie czego narodził się następny rex o imieniu Poldhu. Tak zapoczątkowanła się rasa Cornisch Rex.

Rex Si
Kot Rex Si nie jest zarejestrowaną rasą. To wielokrotnie krzyżówki, które dały cechy syjamskiego, burmskiego i brytyjskiego.

Nowe mutacjie
Historię rexów uzupełniają dwa wydarzenia. W Holandii w latach 80. XX w. pojawiła się jeszcze inna mutacja rexa. Futro było szorstkie i faliste. Okazało się, że holenderczyk miał gen "dominujący" rexa dlatego był trochę inny. Być może w przyszłości kot będzie zaliczony do rasowych. Inny przypadek to Rex Selkirk, kot z Wyoming. Urodził się w 1987 r. To długowłosy kot o krętym futerku.

Zobacz tez: Alergia na kota

Zwycięzca The FIFe World Show 2016

Kot Devon Rex - Zwycięzca Światowej Wystawy we Włoszech w 2016 r.

Cechy wyglądu w skrócie

  • Ciało – średnio duży i długi, mocna i muskularna budowa, szeroka klatka piersiowa
  • Głowa – krótka, kształt zaokrąglonego koturna, czoło wygięte w płaską czaszkę, bardzo wydatne kości policzkowe, wązy pofalowane, dość grube, średniej długości
  • Oczy – duże, owalne, szeroko rozstawione, opadające w kierunku zewnętrznych krawędzi uszu, w kolorze jasne i czyste
  • Nos – bardzo krótki, zaokrąglone czoło daje wrażenie stopu
  • Uszy – bardzo duże, bardzo szerokie u nasady zwężające się ku zaokrąglonym czubkom, nisko osadzone, pokryte delikatnym włosem lub bez, włosy wyrastające że zmarszczek za uszami tworzą jakby nauszniki
  • Łapy – długie i smukłe, tylne dłuższe, przednie osadzone na tułowiu bardzo kontrastowo, małe i okrągłe paluszki łapek
  • Ogon – długi, cieńki i zwężający się, gędto pokryty krótkimi włosami
  • Futro – bardzo krótkie i delikatne, miękkie, faliste
  • Kolory - rozpoznawane są wszystkie odmiany kolorystyczne i wzory, także te z bielą, dozwolona jest dowolna ilość bieli

Szczegółowe opisy znajdują się w linku do PDF-a Federacji u dołu strony.


Wideo - Kot Devon Rex

Hodowle kotów rasowych w Polsce, ceny

Zapytaj renomowaną hodowlę kotów o rasę czy cenę. Tu znajdziesz dane kontaktowe do hodowców.


Źródło: FIFe, The FIFe World Show 2020 - FB, Wikipedia, en.wikipedia.org, www.cfainc.org, DK Find Out