Kot Dewon Rex

kat. Krótkowłose i Somalijskie

Kot Devon Rex

Kot Dewon Rex jest hipoalergiczny!

Pierwszego Devon Rexa, o imieniu Kirlee zanotowano w 1960 r. w angielskim hrabstwie Devon w Buckfastleigh. Pani Beryl Cox, miłośniczka kotów, zauważyła na terenie nieczynnej kopalni cynku kocura o pofalowanej sierści. Mimo wielu prób kota nie udało jej się złapać.

Panna Cox postanowiła dać schronienie dzikim kotom z kopalni za swoim domem. Natępny "kręty kotek" narodził się z matki pochodzącej z terenów kopalni. Był to właśnie Kirlee.

Pierwszy Devon Rex o imieniu Kirlee

Kotka Kirlee, (brązowo-czarny kocur) skrzyżowano z Cornish Rexem (rex kornwalijski) w nadziei, że zbieżność cech da w miocie kotki z kręconymi włosami. Kocięta urodziły się jednak z prostymi włosami. Uznano że, Cornish Rex i Devon Rex są oddzielnymi rasami. Rasę Devon Rex zapoczątkowal kot Kirlee, czyli devoński rex.

Futro Rexa Devona

Więcej testów potwierdziło tą diagnozę, gen odpowiadający za futro Cornisha Rexa został oznaczony jako Rex Gen [i]; Gen odpowiadający za futro Devon Reksa oznaczono[ii].

Dalsze krzyżówki dawały już efekt 50/50% – czyli połowa kociaków rodziła się z kręconymi włosami. Obydwie odmiany rozwijały się raczej oddzielnie i są dosyć różniące się od siebie.

Devon Rex to kot interesującym wyglądzie i psim charakterze (chodzi na smyczy, macha ogonem). Posiada budowę nieco ekspresyjną, duże uszy jak u nietoperza.

W Wielkiej Brytanii popularna pododmiana Devon Rexa jest znana jako Si-Rex. Łączy w sobie wszystkie charakterystyczne cechy typowego Devon Reksa ze syjamskim wzorem futra i jego kolorami. Koty te krzyżowano jeszcze z kotami burmskimi i brytyjskimi celem rozszerzenia materiału hodowlanego.

Od 1965 r. koty Devon Rex zaczęły się pokazywać na angielskich wystawach kotów, a w 1967 r. zostały uznane jako odrębna rasa przez organizację felinologiczną GCCF (The Governing Council of the Cat Fancy – angielska organizacja rządowa i skupiająca wszystkie kluby felinologiczne działające w Anglii).

Należy do grupy kotów hipoalergicznych.

Zobacz tez: Alergia na kota

Źródło: en.wikipedia.org, www.cfainc.org

Inne Rexy - historia

German Rex

Koty o kręconych włosach pojawiały się od czasu do czasu w różnych miejscach. Pierwszy taki przypadek oficjalnie zanotowano w Niemczech w 1946 r. Był to kot, który zapoczątkował rasę German Rex. Nazwano go Lammchen (jagniątko) i znaleziono go na terenie starego szpitala.

Cornish Rex

W roku 1950 r. w Kornwalii (Anglia) urodził się również krętowłosy kot, którego nazwano Kallibunker. Włascicielka kota zajmowała się hodowlą królików i miała do czynienia z mutacją kręconej szaty. Hodowczyni skojażyła, że kot i królik muszą mieć podobny gen dlatego nazwała kota Rex tak jak nazywała się królicza odmiana. W rezultacie skrzyżowano kota z jego własną matką w rezultacie czego narodził się następny rex o imieniu Poldhu. Tak zapoczątkowanła się rasa Cornisch Rex.

Rex So

Kot Rex Si nie jest rasą. To wielokrotnie krzyżówki, które dały cechy syjamskiego, burmskiego i brytyjskiego.

Nowe mutacjie

Historię rexów uzupełniają dwa wydarzenia. W Holandii w latach 80. XX w. pojawiła się jwszcze inna mutacja rexa. Futro było szorstkie i faliste. Okazało się, że holenderczyk miał gen "dominujący" rexa i dlatego był trochę inny. Być może kot będzie zaliczony do rasowych. Inny przypadek to Rex Selkirk, kot z Wyoming. Urodził się w 1987 r. To długowłosy kot o krętym futerku.


Charakter i opieka

O Devon Rex'e mówi się, że jet kotem dla koneserów. Jest wymagający jako szczenię, stale domaga się ludzkiej uwagi i zainteresowania. Są kochające, bawiące się chętnie i inteligentne. Łatwe w hodowli. Czesze się od czasu do czasu. Na ciele występują obszary mniej owłosione więc kot wymaga czyszczenie ciepłą szmatką. Duże uszy powinny być regularnie czyszczone.

Pielęgnacja rękami jest zazwyczaj wystarczająca, aby ich futra były w dobrym stanie. Niektóre z dłuższą sierścią zaleca się czesać miękką szczotką i gęstym grzebieniem, aby utrzymać ładne fale. Zwykle jest konieczna przed wystawą kąpiel jeśli kot jest biały. Ich białe łapy mogą ulec przebarwieniu. Kąpiele lepiej zacząć stosować od małego tak by kot się przyzwyczaił. Niektóre Rex uwielbiają korzystać z wody i będą stać w wannie jak pies, dla innych będzie to przerażające doświadczenie.

Kot Devon Rex

Kot o twarzy elfa z dużymi szelmowskim oczami. Stanowi urocze połączenie osobowość kot , psa i małpy – rozrabiaka . Są zabawne z miłą i społeczną postawą w stosunku do wszystkich ale rzadko do innych kotów. Uroczo głupie, zarówno wyglądem jak i zachowaniem. Devony interesuje wszystko i wszyscy wokół niego. Ich zabawny charakter oznacza że, Devony łatwo nauczyć sztuczek.

Zawsze będą gotowe do zabawy w z szukaniem ukrytych zabawek. Jest wierny, kochający ludzi i psy. Człowiek raczej musi być przygotowany do bycia „własnością Devona”. Devon będzie jeść z tobą, spać potulnie na ramieniu. Będą chodzić za tobą po domu, siedzieć u twoich stóp, lub wskakiwać na kolana. Devon będzie Ci towarzyszyć w pracach domowych, gaworzyć i śpiewać jak by szukał sposobów aby Ci pomóc.

Charakter społeczny Devona sprawia, że może spędzać długie okresy czasu bez towarzystwa.

Słowa przestrogi: Jedzą wszystko jak psy. Czy jest to tradycyjny hamburger i frytki lub na przykład szparagi, winogrona czy oliwki, być ze smakiem spożyty. Nigdy nie odrzuci posiłku. Nie daj się nabrać na żałosne błagania, które sugerują, że w tym tygodniu jeszcze nic nie jadł.

Futro Devon Rexa

Jest trochę szorstkie, jest krótrze niż normalnie z uwagi na skręt włosa. Wąsy i brwi też są kręte. Często się łamią i wadą wystawienniczą jest ich brak.Cechy

Kat. krótkowłose i somalijskie
Ogólna budowa – jest średniej wielkości, szczupły
Głowa – mała w kształcie klina z krótką mordką i wydatnymi kośćmi policzkowymi
Nos – nie ma ustalonych standardów Broda – nie ma ustalonych standardów
Oczy – duże owalne i szeroko rozstawione dają unikalny wygląd
Futro – krótkie, leży blisko ciała, krótkie, miękkie, delikatne i drobnebr
Nogi – długie i szczupłe Łapy – małe i owalne
Ogon – długi, nakrapiany


Standard FIFe

DRX – kot devon rex (Devon Rex)

Poniżej kody cech zewnetrznych kota, ustalone przez organizacje FIFe. Wszelkie zmiany i aktualny opis dostepny na stronach Organizacji Federation Internationale Féline

Jest 9 grup kodu z czego każda ma odmienne oznaczenie w zależności od koloru i maści kota.

Gr. I
1. czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy: DRX n/a/b/c/o/pbr/
2. czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy dymny: DRX n/a/b/c/o/p s

Gr. II
1. czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy z białym: DRX n/a/b/c/o/p 01/02/03/09
2. czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy dymny z białym: DRX n/a/b/c/o/p s 01/02/03/09

Gr. III
1. czerwony, kremowy, szylkretowy z jendobarwnymi plamami, nakrapiany: DRX d/e/f/g/h/j/q/r ; DRX d/e/f/g/h/j/q/r 22/23/24/25
2. czerwony, kremowy, szylkretowy dymny, srebrny: DRX d/e/f/g/h/j/q/r s ; DRX d/e/f/g/h/j/q/r s 11/12/22/23/24/25 3. czerwony, kremowy, szylkretowy dymny, złoty: DRX d/e/f/g/h/j/q/r y 11/12/22/23/24/25

Gr. IV
1. czerwony, kremowy, szylkretowy z jednobarwnymi plamami i białym: DRX d/e/f/g/h/j/q/r 01/02/03/09 ; DRX d/e/f/g/h/j/q/r 01/02/03/09 21/22/23/24/25
2. czerwony, kremowy, szylkretowy dymny, srebrny z białym: DRX d/e/f/g/h/j/q/r s 01/02/03/09 ; DRX d/e/f/g/h/j/q/r s 01/02/03/09 21/22/23/24/25
3. czerwony, kremowy, szylkretowy złoty z białym: DRX d/e/f/g/h/j/q/r y 01/02/03/09 11/12/21/22/23/24/25

Gr. V
1. czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy srebrny, akceptowany dymny: DRX n/a/b/c/o/p 22/23/24/25
2. czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy nakrapiany: DRX n/a/b/c/o/p s 11/12/22/23/24/25
3. czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy złoty: DRX n/a/b/c/o/p y 11/12/22/23/24/25

Gr. VI
1. czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy nakrapiany z białym: DRX n/a/b/c/o/p 21/22/23/24/25
2. czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, srebrny z białym, dymny z białym: DRX n/a/b/c/o/p s 01/02/03/09 11/12/21/22/23/24/25
3. czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy złoty z białym: DRX n/a/b/c/o/p y 01/02/03/09 11/12/21/22/23/24/25

Gr. VII
1. point: DRX n/a/b/c/d/e/f/g/h/o/p/q 31/32/33
2. pręgowany point: DRX n/a/b/c/d/e/f/g/h/o/p/q 21 31/32/33
3. dymny point: DRX n/a/b/c/d/e/f/g/h/o/p/q s 31/32/33
4. srebrny pręgowany point: DRX n/a/b/c/d/e/f/g/h/o/p/q s 21 31/32/33
5. złoty pręgowany point: DRX n/a/b/c/d/e/f/g/h/o/p/q y 21 31/32/33

Gr. VIII
1. point z białym: DRX n/a/b/c/d/e/f/g/h/o/p/q 01/02/03/09 31/32/33 ; DRX n/a/b/c/d/e/f/g/h/o/p/q 01/02/03/09 21 31/32/33
2. dymny point z białym: DRX n/a/b/c/d/e/f/g/h/o/p/q s 01/02/03/09 31/32/33
3. srebrny pręgowany z białym: DRX n/a/b/c/d/e/f/g/h/o/p/q s 01/02/03/09 21 31/32/33
4. złoty pręgowany point z białym: DRX n/a/b/c/d/e/f/g/h/o/p/q y 01/02/03/09 21 31/32/33

Gr. IX
1. biały: DRX w

Kolory futra
n – czarny (black)
a – niebieski (blue)
b – czekoladowy (chocolate)
c – liliowy (lilac)
d – rudy (red)
e – kremowy (cream)
f – szylkret czarny (black tortie)
g – szylkret niebieski (blue tortie)
h – szylkret czekoladowy (chocolate tortie)
j – szylkret liliowy (lilac tortie)
o – cynamonowy (cinnamon)
p – płowy (fawn)
q – szylkret cynamonowy (cinnamon (sorrel) tortoiseshell
r – szylkret płowy (fawn tortoiseshell)

y – złoty (golden)
s – oznacza kolor srebrny, w wypadku kotów nie pręgowanych nazywany zwyczajowo dymnym

Oznaczenie rysunku na sierści
01 – van (van) – charakterystyczne łaty na głowie i ogonie
02 – arlekin (harlequin) – łaty na całym ciele
03 – dwubarwny (bicolour) 09 – nieokreślona ilość białego (unspecified amount of white)
21 – nieokreślony rysunek pręgowania – np. u kotów z oznaczeniami point (unspecified tabby pattern)
22 – rysunek pręgowany tabby (blotched tabby)
23 – rysunek tygrysi tabby (mackerel tabby)
24 – rysunek cętkowany tabby (spotted tabby)
25 – tickt tabby (ticked tabby) – wszystkie koty abisyńskie i somalijskie mają ten kod
31 – znaczenia burmskie piont (Burmese shading pattern)
32 – znaczenia tonkijskie point (Tonkinese shading pattern)
33 – znaczenia himalajskie point (syjamskie) (Himalayan pointed pattern)

Kot Devon Rex