Charakterystyka rasy

Rasa zarejestrowana w 1968 r.

O Devon Rex'e mówi się, że jet kotem dla koneserów. Kot o twarzy elfa z dużymi szelmowskim oczami. Jego gigantyczne, podobne do nietoperza uszy osadzone nisko po bokach jego chochlikowatej twarzy. Jego głowa ma kształt klina, w przeciwieństwie do Cornish Rex, który ma głowę w kształcie jajka. Sierść jest dostępna w każdym kocim kolorze lub wzorze i waha się od cienkiej, przypominającej zamsz do pełnej i falistej sierści. Małe i średnie ciało jest zwodniczo muskularne i silne. Tylne nogi są nieco dłuższe niż przednie. Na twarzy dominują olbrzymie owalne oczy oraz wydatne kości policzkowe i wąsy. Zrzuca mniej sierści niż większość kotów. Futro Devon Rexa jest trochę szorstkie, krótrze niż normalnie z uwagi na skręt włosa. Wąsy i brwi też są kręte. Często się łamią i wadą wystawienniczą jest ich brak.

Kocięta rodzą się całkowicie białe przeważnie w ilości 3 lub 4.

Zwycięzca The FIFe World Show 2016

Kot Devon Rex - Zwycięzca Światowej Wystawy we Włoszech w 2016 r.
Kot Devon Rex
Kot Devon Rex
Kot Devon Rex
Kot Devon Rex

Cechy wyglądu w skrócie

Ciało – średnio duży i długi, mocna i muskularna budowa, szeroka klatka piersiowa
Głowa – krótka, kształt zaokrąglonego koturna, czoło wygięte w płaską czaszkę, bardzo wydatne kości policzkowe, wązy pofalowane, dość grube, średniej długości
Oczy – duże, owalne, szeroko rozstawione, opadające w kierunku zewnętrznych krawędzi uszu, w kolorze jasne i czyste
Nos – bardzo krótki, zaokrąglone czoło daje wrażenie stopu
Uszy – bardzo duże, bardzo szerokie u nasady zwężające się ku zaokrąglonym czubkom, nisko osadzone, pokryte delikatnym włosem lub bez, włosy wyrastające ze zmarszczek za uszami tworzą jakby nauszniki
Łapy – długie i smukłe, tylne dłuższe, przednie osadzone na tułowiu bardzo kontrastowo, małe i okrągłe paluszki łapek
Ogon – długi, cieńki i zwężający się, gędto pokryty krótkimi włosami
Futro – bardzo krótkie i delikatne, miękkie, faliste
Kolory - rozpoznawane są wszystkie odmiany kolorystyczne i wzory, także te z bielą, dozwolona jest dowolna ilość bieli

Szczegółowe opisy znajdują się w linku do PDF-a Federacji u dołu strony.

Kot Devon Rex
Kot Devon Rex
Kot Devon Rex
Kot Devon Rex

Historia rasy

Kot Dewon Rex ma mniej futra co nie wyzwala duższych efektów alergicznych!

Pierwszego Devon Rexa, o imieniu Kirlee zanotowano w 1960 r. w angielskim hrabstwie Devon w Buckfastleigh. Pani Beryl Cox, miłośniczka kotów, zauważyła na terenie nieczynnej kopalni cynku kocura o pofalowanej sierści. Mimo wielu prób kota nie udało jej się złapać.

Panna Cox postanowiła dać schronienie dzikim kotom z kopalni za swoim domem. Natępny "kręty kotek" narodził się z matki pochodzącej z terenów kopalni. Był to właśnie Kirlee.

Pierwszy Devon Rex o imieniu Kirlee

Pierwszy Devon Rex o imieniu Kirlee

Kotka Kirlee, (brązowo-czarny) skrzyżowano z Cornish Rexem (rex kornwalijski) w nadziei, że zbieżność cech da w miocie koty z kręconym futrem. Kocięta urodziły się jednak z prostymi włosami. Uznano że, Cornish Rex i Devon Rex są oddzielnymi rasami. Rasę Devon Rex zapoczątkowal kot Kirlee, czyli devoński.

Futro Rexa Devona

Futro Rexa Devona

Gen odpowiadający za futro Cornisha Rexa został oznaczony jako Rex Gen [i]; Gen odpowiadający za futro Devon Reksa oznaczono[ii].

Dalsze krzyżówki dawały już efekt 50/50% – czyli połowa kociaków rodziła się z kręconymi włosami. Obydwie odmiany rozwijały się raczej oddzielnie i są dosyć różniące się od siebie.

Devon Rex to kot interesującym wyglądzie i psim charakterze (chodzi na smyczy, macha ogonem). Posiada budowę nieco ekspresyjną, duże uszy jak u nietoperza.

W Wielkiej Brytanii popularna pododmiana Devon Rexa jest znana jako Si-Rex. Łączy w sobie wszystkie charakterystyczne cechy typowego Devon Reksa ze syjamskim wzorem futra i jego kolorami. Koty te krzyżowano jeszcze z kotami burmskimi i brytyjskimi celem rozszerzenia materiału hodowlanego.

Od 1965 r. koty Devon Rex zaczęły się pokazywać na angielskich wystawach kotów, a w 1967 r. zostały uznane jako odrębna rasa przez organizację felinologiczną GCCF (The Governing Council of the Cat Fancy – angielska organizacja rządowa i skupiająca wszystkie kluby felinologiczne działające w Anglii).

Zobacz tez: Alergia na kota


Inne Rexy - historia

German Rex
Koty o kręconych włosach pojawiały się od czasu do czasu w różnych miejscach. Pierwszy taki przypadek oficjalnie zanotowano w Niemczech w 1946 r. Był to kot, który zapoczątkował rasę German Rex. Nazwano go Lammchen (jagniątko) i znaleziono go na terenie starego szpitala.

Cornish Rex
W roku 1950 r. w Kornwalii (Anglia) urodził się również krętowłosy kot, którego nazwano Kallibunker. Włascicielka kota zajmowała się hodowlą królików i miała do czynienia z mutacją kręconej szaty. Hodowczyni skojażyła, że kot i królik muszą mieć podobny gen dlatego nazwała kota Rex tak jak nazywała się królicza odmiana. W rezultacie skrzyżowano kota z jego własną matką w rezultacie czego narodził się następny rex o imieniu Poldhu. Tak zapoczątkowanła się rasa Cornisch Rex.

Rex Si
Kot Rex Si nie jest zarejestrowaną rasą. To wielokrotnie krzyżówki, które dały cechy syjamskiego, burmskiego i brytyjskiego.

Nowe mutacjie
Historię rexów uzupełniają dwa wydarzenia. W Holandii w latach 80. XX w. pojawiła się jwszcze inna mutacja rexa. Futro było szorstkie i faliste. Okazało się, że holenderczyk miał gen "dominujący" rexa dlatego był trochę inny. Być może w przyszłości kot będzie zaliczony do rasowych. Inny przypadek to Rex Selkirk, kot z Wyoming. Urodził się w 1987 r. To długowłosy kot o krętym futerku.


Wideo - Kot Devon Rex