Kot Europejski

kat. Krótkowłose i Somalijskie

Kot Europejski

Historia

23.02.2021

To naturalna rasa kontynentalnej Europy. Pierwsze Europejskie Krótkowłose koty były potomkami kotów przywiezionych do Północnej Europy przez rzymskich legionistów, walczyły z gryzoniami w spichlerzach wojskowych. Wiadomo również, że nie tylko koty pracowały jako strażnicy jedzenia ale pełniły funkcje przyjaciół człowieka oczywiście. Podczas rzymskiej okupacji Europy i Anglii koty skrzyżowały się ze Żbikiem Europejskim. Klasyczny wzór pręgowany mógł powstać z tych krzyżówek. Tak też dzieje się do dziś, często kot domowy krzyżuje się z kotem dzikim takim jak żbik.

Na farmach kiedyś miała miejsce hodowla selektywna. Koty łowne były bardziej poszukiwane i cenione. Być może to też ukształtowało charkter i kierunek rozwoju naszego kolegi domowego. To jak traktowano zwierzę w pewnych miejscach geograficznych kształtowało jego osobowość. Koty Brytyjskie są z natury spokojniejsze mimo, że wywodzą się z tego samego korzenia co europejskie.

Kot Brytyjski Krótkowłosy to ta sama rasa co Europejski, obydwie rasy wywodzą się z domowych kotów Zachodniej Europy. Niektórzy właściciele kotów nie lubią jak im się przypomina, że ich rasowe pupile pochodzą od tzw "dachowców". Faktem jednak jest, że nasze bardziej lub mniej rasowe kociaki swóje pochodzenie zawdzięczają rasom pierwotnym.

Ustanowienie rasy

Harison Weiner ojciec miłośników kotów, w 1871 r. zorganizował w Anglii pierwszy pokaz kotów oraz wyniósł do rangi rasy Kota Europejskiego czyli również Brytyjskiego. Weiner z pasją zajmował się kotami i przekonywał właścicieli kotów domowych, aby bardziej o nie dbali. Pisał w swojej książce "Nasze Koty": "domowy kot siedzący przed kominkiem to piękno, którego nie dostrzega jego nieświadomy właściciel".

Weiner był założycielem i przewodniczącym The National Cat Club z przewodniczenia, którego po czasie sam zrezygnował a uzasadnił to tym, że członkowie klubu zajmują się bardziej wystawami niż dobrem kotów. Zdążył jednak ustanowić pierwszy standard Kota Brytyjskiego w ten sposób zapoczątkował karierę tej razy a póżniej europejskiej odmiany. Wówczas w Anglii kot Brytyjski był najczściej występującą rasą.

Ustanowiony standard punktacji Kota Europejskiego do dziś jest podobny do Kota Brytyjskiego Krótkowłosego. Koty te są zupełnie wolne od innych domieszek rasowych. Kiedyś były całkowicie ignorowane jako rasa. Zatem na początku lat 70-tych ustalono wzorce i odmiany barwne. W 1982 r. rasa Kota Europejskiego została uznana przez FIFe i była oparta na cechach popularnego kota domowego.

Niektórzy hodowcy w celu wykluczenia pomyłki Europejskiego z Brytyjskim kotem krótkowłosym nazwali Europejskiego kotem celtyckim (Keltic shorthair). Ten sam wzorzec oceny rasy stosuje się także dla brazylijskiej rasy Brazilian Shorthair.

Więc, Europejski Krótkowłosy ma swoich odpowiedników w Wielkiej Brytanii (brytyjski krótkowłosy) i USA (amerykański krótkowłosy) i Brazyliij (Brazilian Shorthair).

Kot Europejski

Charakter i opieka

Ponieważ rasa powstała na bazie zwykłych kotów domowych, które mają bardzo różne temperamenty, charakter Europejskiego Krótkowłosego jest trochę niemożliwy do jednoznacznego określenia. Przedstawiciele tej rasy mogą być bardzo czułe, ale są i takie „niegrzeczne”. Większość jednak jest silna i aktywna i z zasady przyjazna. Dobrze tolerują inne koty i również psy. Są inteligentne i zabawne a większość z nich jest ekspertami w domu i ogrodzie od utrzymywania populacji myszy w odpowiednim stanie.

Europejski krótkowłosy jest generalnie niezwykle łagodnym kotem, o dobrej i miłej naturze przez co jest idealnym dla rodziny i towarzyszem naszego codziennego życia. Akceptuje i dzielnie znosi czas spędzany na pokazach i wymogi bycia ocenianym. Siedzi i pozuje z cichą i wyniosłą tolerancją.

Krótkie i gęste futro Kota Europejskiego jest łatwe do utrzymania lecz należy je dość często czesać jeśli to możliwe by pozbyć się martwych włosów podfutrza. Często koty wylizując sierść połykają jej nadmierną ilość. Aby pozbyć się jej koty zajadają trawę i zwracają ją wraz treścią żołądka pozbywając się przy okazji sierści. Oczy i uczy powinny być czyszczone regularnie nawilżoną bawełną nawiniętą na pałeczkę.

Kot Europejski

Charakterystyka

Kat. – krótkowłose i somalijskie
Budowa ogólna – średniej do dużego lecz nie za duży
Futro – krótkie, gęste, błyszczące i nie wełniste
Głowa – całkiem duża, wydaje się okrągła ale jest trochę dłuższa niż szersza, zaokrąglone czoło i czaszka, dobrze rozwinięte policzki Nos – średnio długi i prosty Oczy – okrągłe i otwarte, szeroko rozstawione
Uszy – średniej wielkości, zaokrąglone na końcach, ustawione do góry oraz szeroko i daleko od siebie
Ciało – ciało silne i muskularne, z dobrze rozwinięta klatką piersiową
Nogi – średniej długości, silne zwężające się do łap
Łapy – zaokrąglone Ogon – średniej długości, gruby u podstawy i zwężany do zaokrąglonego końca, prosty


Standard FIFe

EUR – kot europejski (European)

Poniżej kody cech zewnetrznych kota, ustalone przez organizacje FIFe. Wszelkie zmiany i aktualny opis dostepny na stronach Organizacji.Federation Internationale Féline

Jest 6 kodów z czego każda ma odmienne oznaczenie w zależności od koloru i maści kota.

1. biały: EUR w 61/62/63/64 A, B, C, D
2. czarny, niebieski, czerwony, kremowy: EUR n/a/b/e B, D
3. czarny, niebieski szylkretowy: EUR f/g B, D
4. czarny, niebieski, czerwony, kremowy, czarny szylkretowy, niebieski szylkretowy dymny: EUR n/a/d/e/f/g s
5. czarny, niebieski, czerwony, kremowy, czarny szylkretowy, niebieski szylkretowy pręgowany: EUR n/a/d/e/f/g 22/23/24 B,D
6. czarny, niebieski, czerwony, kremowy, czarny szylkretowy, niebieski szylkretowy srebrny pręgowany: EUR n/a/d/e/f/g s 22/23/24 B,D, E

Kolory futra
n – czarny (black)
a – niebieski (blue)
b – czekoladowy (chocolate)
d – rudy (red)
e – kremowy (cream)
f – szylkret czarny (black tortie)
g – szylkret niebieski (blue tortie)

s – oznacza kolor srebrny, w wypadku kotów nie pręgowanych nazywany zwyczajowo dymnym

Oznaczenie rysunku na sierści
22 – rysunek pręgowany tabby (blotched tabby)
23 – rysunek tygrysi tabby (mackerel tabby)
24 – rysunek cętkowany tabby (spotted tabby)

Oznaczenie koloru oczu
61 – niebieski
62 – pomarańczowy
63 – różne – jedno pomarańczowe, drugie niebieskie
64 – zielony