Kot Amerykański Curl Długowłosy
Kot Amerykański Curl Długowłosyy
Kot Amerykański Curl Długowłosy
Kot Amerykański Curl Długowłosy

Charakterystyka rasy

Rasa zarejestrowana przez FIFe w 2003 r.

Jest średniej wielkości kotem, osiąga dojrzałość w wieku 2-3 lat. Jest silny i zdrowy. Kocięta rodzą się z prostymi uszami, które zaczynają się zawijać do tyłu w ciągu 82 dni.

Uszy powinny być twarde i sztywne w dotyku i trzeba podchodzić do nich z dużą ostrożnością, ponieważ łatwo można spowodować uszkodzenie chrząstki. Zwykły Amerykański Curl może mieć niemal proste uszy, ale te prezentowane na wystawach muszą mieć uszy odpowiednio odwinięte do tyłu (w łuku pomiędzy 90 i 180 stopni). Większy kąt jest korzystniejszy przy ocenach jurorów. Mogą być zdyskwalifikowane jeśli zaś końcówki uszu dotykają tyłu głowy.

Zarówno długo jak i krótkowłose mają miękką i jedwabistą sierść, czasem lekko krętą, która przylega do ciała i która wymaga pielęgnacji.

Historia rasy

Kot Amerykański Curl Długowłosy (American Curl Longhair) to rasa kotów, która powstała w Stanach Zjednoczonych w latach 80. XX wieku. Rasa ta jest spokrewniona z krótkowłosą wersją tej samej rasy, która pojawiła się już w latach 60. XX wieku.

Pierwszy kot Curl długowłosy pojawił się w Kalifornii w 1981 roku. Kot ten, nazwany Shulamith, miał charakterystyczne zwinięte uszy, które były wynikiem mutacji genetycznej. Shulamith został sparowany z kotem krótkowłosym tej samej rasy, co dało początek rasie długowłosej.

W ciągu kilku lat hodowcy skupieni wokół tej nowej rasy zaczęli selekcjonować koty z najbardziej pożądanymi cechami, takimi jak gęsta, jedwabista sierść i doskonała budowa ciała. W 2003 roku Amerykański Curl Długowłosy został uznany przez Międzynarodową Federację Felinologiczną (FIFe) i stał się jedną z najpopularniejszych ras kotów w USA.

Koty Amerykańskie Curl długowłose mają charakterystyczne zwinięte uszy, które sprawiają, że wyglądają bardzo uroczo. Są to koty średniej wielkości, o wadze od 2 do 4 kg. Mają jedwabistą sierść, która jest miękka i puszysta. Ich osobowość jest zazwyczaj przyjacielska i łagodna, co sprawia, że są idealnymi towarzyszami dla ludzi.

W 1986 roku, Amerykański Curl po raz pierwszy został wystawiony na wystawie kotów rasowych. W 1992 r. The International Cat Association (TICA) nadała mu status rasy a w 1999 r. Również został uznany jako rasa przez The Cat Fanciers Association (CFA) w klasie zarówno z długowłosych jak i krótkowłosych.

Cechy wyglądu w skrócie

 • Ciało – średniej wielkości, dobrze wyważone, umiarkowanie umięśnione, raczej smukłe niż masywne
 • Głowa – średniej wielkości, szeroka, lekko zaokrąglone czoło (nie wypukłe) z delikatnym przejściem do płaszczyzny między uszami, wysoki profil
 • Oczy – umiarkowanie duże, kolor orzechowy, górna linia oka owalna a dolna okrągła, osadzenie pod niewielkim kątem między podstawą ucha a nosem
 • Nos – prosty, średniej długości
 • Uszy – szerokie u nasady i otwarte, zakrzywiające się do tyłu łagodnym łukiem; końcówki zaokrąglone i elastyczne, minimalny łuk podkręcenia 90 stopni, nie przekraczający 180 stopni, mocna chrząstka od podstawy ucha do co najmniej 1/3 wysokości; umiarkowanie duże
 • Łapy – średniej długości, mocne kości, kończyny tylne są nieco wyższe niż przednie co nadaje linii grzbietu lekkie pochylenie do przodu, kńce palców okrągłe i zwarte z kępkami futra
 • Ogon – elastyczny, szeroki u nasady, zwężający się ku dołowi, równy długości ciała, pełny i pierzasty
 • Futro – półdługie, delikatne, jedwabiste, leżące płasko, minimalny podszerstek
 • Kolory – Standardy dopuszczają bardzo duzą game kolorów

Wady dysklasyfikujące

 • Głowa typu sjamskiego
 • Głębokie załamanie na nosie
 • Małe oczy
 • Uszy nisko osadzone z brakiem gładkiej krzywizny i z pofałdowaną powierzchnią wewnętrzną, ekstremalne podkręcenie uszu, gdzie czubek ucha dotyka tylnej części ucha lub głowy, proste lub mocno niedopasowane uszy, grube lub zwapniałe uszy, brak mocnej chrząstki w podstawie ucha.
 • Ciało rurkowate lub nadmierny rozmiar
 • Futro grube o bawełnianej fakturze z grubym podszerstekiem oraz ciężka kryza

Szczegółowe opisy znajdują się w linku do PDF-a Federacji u dołu strony.

Kot Amerykański Curl Długowłosy

Ciekawostki

 • American Curl jest pieszczotliwie nazywany „latającą zakonnicą”, lub „Piotrusiem Panem”.
 • Niektóre koty amerykański curl długowłose mają nie tylko zwinięte uszy, ale także skręcone włosy na całym ciele, co dodaje im jeszcze bardziej wyjątkowego wyglądu.
 • Niektóre koty Curl są bardzo wrażliwe na hałas i mogą łatwo się stresować, więc ważne jest, aby zapewnić im ciche i spokojne otoczenie.

Wideo - Kot Amerykański Curl Dwł.

Hodowle kotów rasowych w Polsce, ceny

Zapytaj renomowaną hodowlę kotów o rasę czy cenę. Tu znajdziesz dane kontaktowe do hodowców.


Źródło: FIFe, Wikipedia, DK Find Out