Charakterystyka rasy

Rasa zarejestrowana w 2003 r.

Amerykański Curl jest średniej wielkości kotem, osiąga dojrzałość w wieku 2-3 lat. Jest silny i zdrowy. Kocięta rodzą się z prostymi uszami, które zaczynają się zawijać do tyłu w ciągu 82 dni.

Uszy powinny być twarde i sztywne w dotyku i trzeba podchodzić do nich z dużą ostrożnością, ponieważ łatwo można spowodować uszkodzenie chrząstki. Zwykły Amerykański Curl może mieć niemal proste uszy, ale te prezentowane na wystawach muszą mieć uszy odpowiednio odwinięte do tyłu (w łuku pomiędzy 90 i 180 stopni). Większy kąt jest korzystniejszy przy ocenach jurorów. Mogą być zdyskwalifikowane jeśli zaś końcówki uszu dotykają tyłu głowy.

Zarówno długo jak i krótkowłose mają miękką i jedwabistą sierść, która przylega do ciała i która wymaga pielęgnacji.


Cechy wyglądu w skrócie

Ciało – średniej wielkości, dobrze wyważone, umiarkowanie umięśnione, raczej smukłe niż masywne
Głowa – średniej wielkości, szeroka, lekko zaokrąglone czoło (nie wypukłe) z delikatnym przejściem do płaszczyzny między uszami, wysoki profil
Oczy – umiarkowanie duże, kolor orzechowy, górna linia oka owalna a dolna okrągła, osadzenie pod niewielkim kątem między podstawą ucha a nosem
Nos – prosty, średniej długości
Uszy – szerokie u nasady i otwarte, zakrzywiające się do tyłu łagodnym łukiem; końcówki zaokrąglone i elastyczne, minimalny łuk podkręcenia 90 stopni, nie przekraczający 180 stopni, mocna chrząstka od podstawy ucha do co najmniej 1/3 wysokości; umiarkowanie duże
Łapy – średniej długości, mocne kości, kończyny tylne są nieco wyższe niż przednie co nadaje linii grzbietu lekkie pochylenie do przodu, kńce palców okrągłe i zwarte z kępkami futra
Ogon – elastyczny, szeroki u nasady, zwężający się ku dołowi, równy długości ciała, pełny i pierzasty
Futro – półdługie, delikatne, jedwabiste, leżące płasko, minimalny podszerstek
Kolory – Standardy dopuszczają bardzo duzą game kolorów
Szczegółowe opisy znajdują się w linku do PDF Federacji u dołu strony.

Wady dysklasyfikujące

Głowa typu sjamskiego; głębokie załamanie na nosie, małe oczy; uszy nisko osadzone z brakiem gładkiej krzywizny i z pofałdowaną powierzchnią wewnętrzną, ekstremalne podkręcenie uszu, gdzie czubek ucha dotyka tylnej części ucha lub głowy, proste lub mocno niedopasowane uszy, grube lub zwapniałe uszy, brak mocnej chrząstki w podstawie ucha; ciało rurkowate lub nadmierny rozmiar; futro grube o bawełnianej fakturze z grubym podszerstekiem oraz ciężka kryza.

Kot Amerykański Curl Długowłosy
Kot Amerykański Curl Długowłosyy
Kot Amerykański Curl Długowłosy
Kot Amerykański Curl Długowłosy

Historia rasy

American Curl Longhair (długowłosy) to rasa kotów pochodząca ze Stanów Zjednoczonych powstały w wyniku spontanicznej mutacji. Koty te wyróżniają wywinięte do tyłu uszy ozdobione długimi kępkami futra, które nadają mu wygląd zaskoczonej radości. Nazwa CURL nie odnosi się do kręconych włosów futra lecz właśnie do wywiniętych uszu (curling – to kręcony w j. ang.).

Pierwsze doniesienia o tej rasie pochodzą z 1981 roku. Pierwszym znanym kotem, którego uznaje się za założyciela rodu, jest bezpańska kocica zwana Shulamit (była znaleziona wraz kotem, który po krótkim czasie zginął. Jeden był czarny drugi czarno-biały). Miała ona uszy zagięte w półksiężyc. Cechę tę odziedziczyły po niej jej pierwsze cztery kocięta. W czerwcu 1981 r. dwa bezpańskie kociaki znaleziono i przygarnięty przez rodzinę Ruga. Z dwóch z nich wyselekcjonowano kota Amerykańskiego Curl. Za pierwszych właścicieli kotów tej rasy uważa się państwa Ruga z Lakewood w Kalifornii oraz panią Kiester.

W 1986 roku, Amerykański Curl po raz pierwszy został wystawiony na wystawie kotów rasowych. W 1992 r. The International Cat Association (TICA) nadała mu status rasy. W 1999 r. Amerykański Curl został pierwszy raz uznany jako rasa przez The Cat Fanciers Association (CFA) w klasie zarówno z długowłosych jak i krótkowłosych.

Kot Amerykański Curl Długowłosy

Ciekawostki

American Curl jest pieszczotliwie nazywany „latającą zakonnicą”, lub „Piotrusiem Panem”.

Amerykański Curl jest wciąż rzadką rasą lecz można go znaleźć u hodowców na całym świecie, w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Francji, Japonii i wielu innych krajach.


Wideo - Kot Amerykański Curl Dwł.