Czy charakter kota da się określić po kształcie głowy?

Zgodnie z teorią amerykańskiego behawiorysty kotów Ardena Moore'a, charakter kota da się określić po kształcie jego głowy. „Geometria pyska kota jest jednym z najlepszych narzędzi dopasowywania kota do osoby” – mówi Arden Moore / autor „Fit Cat: Tips & Tricks, aby dać swojemu zwierzakowi dłuższe, zdrowsze, szczęśliwsze życie”.

Koty o okrągłych twarzach jak Persy, mają bardziej płaskie rysy, duże oczy, okrągłe głowy i zaokrąglone ciała. Arden Moore opisuje je jako „psy na kolanach” kociego świata. „Są to zwykle niskoenergetyczne, lekko przestraszone, uległe koty, które delikatnie okazują swoje uczucia zaufanym członkom rodziny”.

Koty o kwadratowych twarzach jak krótkowłose i półdługowłose, często chcą zadowolić swoich właścicieli. „Kwadratowe koty są zwykle czułe, uwielbiają się przytulać i ocierać głową”.

Koty o trójkątnych twarzach jak orientalne, są określane jako „pasterskie psy świata kotów". Uważa się, że koty o trójkątnych głowach najlepiej radzą sobie w "aktywnych domach" i zwykle są zajęte, ciekawskie, inteligentne i głośne.


Cechy wyglądu a rasy

Perskie i Egzotyczne

Większość ras o ciężkiej budowie ciała takich jak perskie maja duże okrągłe głowy i duże okrągłe oczy rozstawione szeroko od siebie. Krótki zadarty nos na szerokiej twarzy, małe uszy o szerokiej podstawie, ustawione od siebie daleko uzupełniając okrągły wygląd czaszki.

Półdługowłose i Krótkowłose

Koty o kwadratowym kształcie głowy i midałowatych oczach to te należące do kategorii półdługowłosych i krótkowłosych.

Orientalne

Koty o lekkiej budowie ciała takie jak orientalne mają dłuższe głowy o trójkątnym kształcie. Układ oczu różni się w zależności od konkretnego rodzaju lecz zawsze jest bardziej ukośny.


Typy głowy

głowa kota perskiego

Perskie i Egzotyczne

głowa kota Main Coon

Półdługowłose i Krótkowłose

głowa kota orientalnego

Orientalne

Typy profilu

profil kota perskiego

Perskie

profil kota Main Coon

Półdługowłose i Krótkowłose

profil kota orientalnego

Orientalne

Kształty oczu

Oczy duże okrągłe u Perskich

Oczy duże okrągłe u Persa

Oczy migdałowate u Maine Coona

Oczy migdałowate np. Maine Coona

profil kota orientalnego

Oczy Lekko skośne u Orientalnego

Zobacz też: Szósty zmysł | Szkolenie