Zgodnie z teorią amerykańskiego behawiorysty kotów Arden Moore, charakter kota da się określić po kształcie jego głowy. „Geometria pyska kota jest jednym z najlepszych narzędzi dopasowywania kota do osoby” – mówi Arden Moore, autor „Fit Cat: Tips & Tricks, aby dać swojemu zwierzakowi dłuższe, zdrowsze, szczęśliwsze życie”.

Koty o okrągłych twarzach jak Persy, mają bardziej płaskie rysy, duże oczy, okrągłe głowy i zaokrąglone ciała. Arden Moore opisuje je jako „psy na kolanach” kociego świata. „Są to zwykle niskoenergetyczne, lekko przestraszone, uległe koty, które delikatnie okazują swoje uczucia zaufanym członkom rodziny”.

„Koty o kwadratowych twarzach jak Krótkowłose i Półdługowłose, często chcą zadowolić swoich właścicieli. „Kwadratowe koty są zwykle czułe, uwielbiają się przytulać i ocierać głową”

Koty o trójkątnych twarzach jak Orientalne, są określane jako „pasterskie psy świata kotów. Uważa się, że koty o trójkątnych głowach najlepiej radzą sobie w "aktywnych domach" i zwykle są zajęte, ciekawskie, inteligentne i głośne


Cechy wyglądu

Większość ras o ciężkiej budowie ciała takich jak perskie maja duże okrągłe głowy i duże okrągłe oczy rozstawione szeroko od siebie. Krótki zadarty nos na szerokiej twarzy, małe uszy o szerokiej podstawie, ustawione od siebie daleko uzupełniając okrągły wygląd czaszki.

Koty o kwadratowym kształcie głowy i midałowatych oczach to te należące do kategorii Półdługowłosych i Krótkowłosych.

Koty o lekkiej budowie ciała takie jak Orientalne mają dłuższe głowy o trójkątnym kształcie. Układ oczu różni się w zależności od konkretnego rodzaju lecz zawsze jest bardziej ukośny.


Typy głowy

głowa kota perskiego

Kształt głowy perskiego

głowa kota Main Coon

Kształt głowy Maine Coona

głowa kota orientalnego

Kształt głowy Orientalnego

Typy profilu

profil kota perskiego

Profil kota perskiego

profil kota Main Coon

Profil Maine Coona

profil kota orientalnego

Profil Orientalnego

Kształty oczu

Oczy duże okrągłe u Perskich

Oczy duże okrągłe u Perskich

Oczy migdałowate u Maine Coona

Oczy migdałowate u Maine Coona

profil kota orientalnego

Oczy Lekko skośne u Orientalnych

Zobacz też: Szósty zmysł | Szkolenie