Charakterystyka rasy

Rasa Perska zarejestrowana w 1949 r.

Rasa Egzotyczna zarejestrowana w 1983 r.

Białe futro Perskiego i Egzotycznego wygląda jak delikatny jedwab, a okrągła twarz ma duże, wyraziste oczy. Nie trzeba dodawać, że jest kotem domowym. Wydaje się, że tak dostojna istota nie może żyć w okrutnym, zewnętrznym świecie. Twarz w kształcie przypomina "bratek". Pod pieknym futrem chowa się kot o krótkich nogach, okrągłej twarzy, małych uszach i dość grubym ogonie.

Biała podobnie jak Czarna odmiana rasy, zajmuje na listach felinologicznych pierwszą pozycję. Osiagnięcie całkowicie jednolitego koloru jest bardzo trudne. Futro ma tendencje do przebarwień. Oczywiście białe koty tej kategorii występują w dwóch podstawowych typach - długo i krótkowłosych.

Kot Biały Perski i Egzotyczny

Perski Biały

Kot Biały Perski i Egzotyczny

Profil persa

Kot Biały Perski i Egzotyczny

Egzotyczny Biały

Kot Biały Perski i Egzotyczny

Perski Biały różnooki

Kot perski biały
Kot perski biały
Kot perski biały
Kot perski biały

Historia rasy

Pierwszych udokumentowanych przodków przywieziono do Włoch z Iranu (historycznie znanego jako Persja) przez Pietro della Valle około 1620 r. Natomiast z Angory (obecnie Ankara w Turcji), do Francji został przywieziony kot Angora przez Nicholasa-Claude Fabri de Peiresca mniej więcej w tym samym czasie. Krzyżówka tych dwóch ras dała podstawy rasy kota perskiego znanego nam dzisiaj.

Uznany jako rasa z końcem XIX wieku, został "opracowany" po raz pierwszy przez angielskich, a potem przeważnie amerykańskich hodowców po II wojnie światowej.

Historie genetyczne

Białe Persy o oczach różnych (niebieskie i bursztynowe) - genetyczna wada spowodowała uszkodzenie słuchu po stronie niebieskiego oka. Dużym wysiłkiem hodowców wadę wyeliminowano.

Krzyżówki Białego Persa z Niebieskim i Czarnym zlikwidowały głuchotę całkowicie. Rezultatem krzyżówek było potomstwo, które nie tylko miało bardziej solidne kości, ładniejsze ciała i kształty głowy ale i różne kolory oczu na przykład miedziane, pomarańczowe, niebieskie lub różnookie.

Kot perski biały o oczach w różnym kolorze

Zwycięzca The FIFe World Show 2021

Kot Perski Biały - Zwycięzca Światowej Wystawy we Włoszech w 2021 r.

Cechy perskich i egzotycznych w skrócie

Ciało – średnie do dużego, przysadziste, nisko osadzone, szeroka klatka piersiowa, masywne ramiona i plecy, dobrze umięśnione
Głowa – okrągła i masywna, dobrze wyważona, bardzo szeroka czaszka
Oczy – duże, okrągłe i otwarte, szeroko rozstawione
Nos – krótki, szeroki, z wyraźnym stopem, ale bez zadarcia, grzbiet i skóra nosa muszą być szerokie, nozdrza otwarte, aby umożliwiać swobodny przepływ powietrza,zaczyna się między oczami (nie nad górną powieką ani poniżej dolnej)
Uszy – małe, zaokrąglone, dużo włosów po wewnętrznej stronie, osadzone bardzo szeroko i raczej nisko na głowie
Łapy – krótkie, grube i mocne, łapki duże i okrągłe, jędrne, preferowane są kępki między palcami
Ogon – proporcjonalny do długości ciała, lekko zaokrąglony czubek, u perskich puszysty jak pióropusz, u egzotycznych gruby z bardzo gęstym krótkim fitrem
Futrou perskich: długie i gęste, delikatne z jedwabistą konsystencją (nie wełniane), pełna kryza zakrywa ramiona i klatkę piersiową; u egzotycznych: krótkie, gęste, miękke i delikatne w konsystencji, włos podnosi od ciała gruby podszerstek
Kolory - perski i egzotyczny jest uznany w wielu odmianach maści.
Szczegółowe opisy znajdują się w linku do PDF-a Federacji u dołu strony.

Wymagania wystawiennicze

Kolor futra powinien być czysto biały i błyszczący bez jakiegokolwiek śladu przebarwień. Nos i poduszki łap są różowe. U Persów Białych niebieskookich kolor oczu jest głęboko niebieski, pomarańczowy, intensywnie miedziany lub miedziany. Koty o różnych kolorach oczu mają jedno oko niebieskie i drugie pomarańczowe lub miedziane.

Cechy ogólne, charakter, opieka i dieta

kot perski a egzotyczny, wygląd - porównanie
Perski i Egzotyczny to

rasy o tych samych cechach i wymaganich wystawienniczych w klasyfikacji federacji felinologicznej FIFe, różnica jest jedynie w długości sierści. Pers długowłosy jest rezultatem skrzyżowania kota rasy Angora i Perskiej (naturalnej rasy pochodzącej z Persji - dzisiejszego Iranu). Egzotyczny natomiast to "krótkowłosy pers" powstał przez skrzyżowanie kota Amerykańskiego Krótkowłosego z kotem Perskim Długowłosym (lata 60. XX w). Nie są to naturalne rasy.


Wideo - Kot Biały Perski i Egzotyczny


Źródło: FIFe, The FIFe World Show 2021 (www.ws2020.it), Wikipedia, The Ascent of Cat Breeds: Genetic Evaluations of Breeds and Worldwide Random Bred Populations