Kot Ocicat

kat. Krótkowłose i Somalijskie

Kot Ocikat
Pierwszy kot rasy Ocicat
o imieniu Tonga

Historia

23.02.2021

Kot Ocicat to nie dziki kot czy potomek Ocelota (gat. dzikiego kota występującego od południowo – zach. Teksasu po Argentynę) tylko 100 % kot domowy. Mimo, że nie jest krzyżówką dzikiego zwierzaka to bardziej z wyglądu pasuje do dżungli niż do salonu.

To pierwsza rasa domowego kota mająca przypominać dzikie zwierze. Pierwszy kot tej rasy pojawił się w 1964 w miocie eksperymentalnym hybrydowej Abisyńskiej królowej z czekoladowym Syjamskim samcem. Kot został nazwany Tonga przypominał swemu twórcy małego Ocelota. W zamiarze miał powstać kot Abisyński o umaszczeniu typu point. W miocie pojawił się jednak jeden oryginalny kot w cętki. Właścicielka hodowli nazwała go Ocicat ponieważ przypominał Ocelota.

Kiedy gazety w Ditroit opublikowały pięknego cętkowanego kociaka genetyk dr Clyde Keeler, wyraził pragnienie, by mogły być dostępne koty domowe, które wyglądem przypominały by niektóre z ginących gatunków dzikich drapieżników.

Ocicat został zarejestrowany przez CFA w 1966 r., lecz problemy w życiu osobistym pani Daly spowodowały że, rozwój rasy trwał jeszcze dwadzieścia lat aby wreszcie zdobyć poparcie. Krzyżówka z Amerykańskim Krótkowłosym sprawiła, że szata nowej rasy stała się szaro-srebrzysta a ciało bardziej masywne.

Występuje dzisiaj w wielu odcieniach (u dołu strony są wymienione dozwolone odcienie dla tej rasy wg FIFe). Rasę uznano w Stanach Zjednoczonych w 1987 r., przyjęły ją również inne stowarzyszenia.

Pierwszy kot rasy Ocicat
Ocelot dziki kot do którego podobny jest Ocicat

Poza samym Ocicatem krzyżówki z innymi syjamskimi są dozwolone. Ocicat jest raczej duży a jego budowa zachowana jest w ładnych proporcjach. Jest muskularny, sprawny i zwinny z typowym wyglądem dzikiego kota. Niezwykły dzięki bardzo wyraźnemu deseniowi na futrze i zadziwiająco złotym oczom. Charakterystyczną cechą jest to, iż każdy włos ma na przemian kilka ciemniejszych i jaśniejszych prążków i ciemną końcówkę, co tworzy cętki.

Wymagania rasy to pięć ciemnych pierścieni na ogonie i na czole znak w kształcie litery M.

Źródło: www.ocicatinfo.com

Kot Ocikat

Charakter i opieka

Ocicaty są wrażliwe i kochające, dociekliwe i chętnie podejmujące zabawę. Z przyjemnością nauczy się różnych sztuczek takich jak aportowanie itp. Są z nich wspaniałe zwierzęta domowe. Ocicat to odpowiedni przyjaciel dla osoby stale przebywającej w domu. Furo musi być czesane delikatnymi szczotkami bardzo regularnie by usunąć martwe włosy. To zdrowe koty, lecz mogą mieć problemy z zębami i dziąsłami.Cechy

Kat. – krótkowłose i somalijskie
Budowa ogólna – średni do dużego, atletycznie zbudowany
Futro – krótkie, miękkie i delikatne z połyskiem satynowym, wystarczająco długie żeby włos był zabarwiony paroma paskami koloru, końcówki włosów – wszystkie włosy poza tymi na czubku ogona są prążkowane w paru kolorach, między znakami na futrze włosy są nakrapiane jaśniejszym kolorem.
Oczy – duże, o kształcie migdałów i nieco skośne
Uszy – średniej wielkości
Ciało – długie z mocnymi kośćmi, dobre proporcje, muskularny, szeroka klatka piersiowa, samce są większe od samic Nogi – średniej długości
Łapy – mocne stopy zwarte, owalne
Ogon – nieznacznie mniejszy na końcu, dość długi


Standard FIFe

OCI – kot ocikat (Ocicat)

Poniżej kody cech zewnetrznych kota, ustalone przez organizacje FIFe. Wszelkie zmiany i aktualny opis dostepny na stronach Organizacji.Federation Internationale Féline

Są 2 kody z czego każda ma odmienne oznaczenie w zależności od koloru i maści kota.
1. czarny (brązowy), niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy plamiasty: OCI n/a/b/c/o/p 24
2. czarny (brązowy), niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy srebrny plamiasty: OCI n/a/b/c/o/p s 24

Kolory futra
n – czarny (black)
a – niebieski (blue)
b – czekoladowy (chocolate)
c – liliowy (lilac)
o – cynamonowy (cinnamon)
p – płowy (fawn)
s – oznacza kolor srebrny, w wypadku kotów nie pręgowanych nazywany zwyczajowo dymnym

Oznaczenie rysunku na sierści
24 – rysunek cętkowany tabby (spotted tabby)