Kot Cornish Rex- światowa wystawa 2018
Kot Cornish Rex - światowa wystawa 2018
Kot Cornish Rex - światowa wystawa 2018
Kot Cornish Rex - światowa wystawa 2018

Charakterystyka rasy

Rasa zarejestrowana przez FIFe w 1968 r.

Kot Cornish Rex to rasa kota o unikalnym wyglądzie i charakterze. Jest to średniej wielkości kot o smukłej sylwetce, z charakterystycznym falującym i kręconym futrem, które jest bardzo miękkie w dotyku. Koty Cornish Rex występują w różnych kolorach, w tym szarym, czarnym, białym, a także w bardziej egzotycznych kolorach, takich jak cynamonowy, kremowy, a nawet liliowy.

Charakter kota Cornish Rex jest również wyjątkowy. Są to koty bardzo towarzyskie i przyjacielskie, które uwielbiają spędzać czas z ludźmi. Są bardzo inteligentne i ciekawskie, co sprawia, że są idealnymi towarzyszami dla osób, które chcą mieć kota, który będzie z nimi interaktywny i zabawny. Koty Cornish Rex są również bardzo energiczne i potrzebują dużej ilości ruchu i zabawy.

że względu na swoją unikalną sylwetkę i wygląd, koty Cornish Rexy są często uważane za jedną z najpiękniejszych ras kota. Są to także koty łatwe w utrzymaniu, ponieważ ich krótkie, gęste futro nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Podsumowując, kot Cornish Rex to rasa kota o charakterystycznym, kręconym futrze i przyjacielskim charakterze. Są to koty inteligentne, energiczne i ciekawskie, idealne dla osób, które szukają towarzyskiego kota, który będzie chętnie uczestniczył w zabawie i interakcji z ludźmi.

Kot cornish rex
Kot cornish rex
Kot cornish rex
Kot cornish rex

Historia rasy

Jeśli szukasz kota o niezwykłym wyglądzie, który zachowuje się jak pies - Rex jest w sam raz dla Ciebie!
Mimo popularnej opinii, Cornish Rex nie jest rasą w pełni hipoalergiczną. Może krótkie włosy nie wyzwalają duższych efektów alergicznych!

Pierwszy Kot Cornish Rex urodził się 22 lipca 1950r. w normalnym miocie kociąt na farmie w Kornwalii na wschodzie Anglii. W miocie czterech kotków był tylko jeden z kręconymi włosami. Nazwano go Kallibunker. Właścicielka, Nina Enismore była hodowcą królewskich królików Astrex z kręconymi włosami. Mikro badania wykazały, że futro tego kota jest bardzo podobne do futra królika królewskiego. Pani Nina skontaktowała się że znanym hodowcą kotów Brianem Stirling – Webb i z genetykiem C. Jude. Po wstępnej naradzie postanowiono przetestować genetyczną podstawę tego wyjątkowego kota.

Kiedy Kallibunker dorósł skrzyżowano go z jego własną matką. Rezultatem tej krzyżówki były trzy koty. Jedna kotka (z prostymi włsami) i dwa samce rex. Jednym z nich był Poldhu (niestety drugi zmarł).

Królik Astrex

Królik Astrex

Cornish Kallibunkers

Cornish Kallibunkers

Cornish Kallibunkers

Cornish Kallibunkers

W ciągu najbliższych kilku lat pani Enismore rozpoczęła formalny program hodowlany, który obejmował prowadzenie szczegółowych zapisów każdych narodzin rexów.

Początkowo narodziły się 64 kocięta w tym: 29 z normalnym futren i 35 z rex, kręconym. Kallibunker i Poldhu krzyżowane były z różnymi kotkami o prostych włosach. Niekontrolowane kojarzenie z normalnymi samicami zaowocowało w 100% normalnymi kociętami.

Cornish Rex Poldhu

Cornish Rex Poldhu

Kotek Poldhu syn Kallibunkera był kotem o wspaniałej osobowości ale i niezwykłym umaszczeniu. Jego futro było uderzające, szylkretowe, kremowo – niebieskie. Szylkretowe futro jest wynikiem obecności genów tylko w chromosomie X czyli żeńskim. Więc to charakterystyczny wzór wyłącznie kotek nie kotów.

Jest kilka udokumentowanych przypadków szylkretowych kocurów, natomiast wiadomo, że wszystkie były bezpłodne. Poldhu był bardzo żywotny, spłodził wiele czerwonych i kremowych kociąt od 4 różnych kotek i był to prawdziwy szylkretowy kocur.

Wiedza genetyczna z czasem rozszerzyła się i nasze rozumienie genów sprzężonych z płcią też. Poldhu obecnie uważany jest za chimerę. W badaniach biologicznych chimery tworzy się z komórek różnych organizmów. Zdarza się, że są to organizmy różnych gatunków – na przykład w 1984 wyhodowano chimerę nazwaną geep, powstałą z połączenia na embrionalnym etapie rozwoju komórek kozy i owcy (ang. nazwa geep jest połączeniem nazw goat – koza i sheep – owca).

Poldhu przypadkowo został bezpłodny podczas operacji, w czasie której wyodrębniano próbki tkanek w celu umożliwienia badania, mającego na celu dokładne określenie charakteru jego genetycznego składu. Kallibunker umarł, Poldhu stał się bezpłodny i nowa rasa Rex stała w obliczu zagrożenia. Jednak staranna hodowla potomstwa Poldhu, zwłaszcza jego córki, Lamorna Cove i potomstwa po Kallibunkerze pomogła ocalić rasę.

Lamorna Cove z małymi. 1957 r. Kalifornia, USA. Drugi z lewej Marmaduke. Druga z prawej Diamond Lil

Lamorna Cove z małymi. 1957 r. Kalifornia, USA. Drugi z lewej Marmaduke. Druga z prawej Diamond Lil

Diamond Lil Fan-T-Cee – córka Lamorny Cove. Pierwsza kocica urodzona w Stanach

Diamond Lil Fan-T-Cee – córka Lamorny Cove. Pierwsza kocica urodzona w Stanach

Marmaduke – syn Lamorny Cove. Pierwszy zarejestrowany w Stanach. FA Registration No. 990-001-PR1

Marmaduke – syn Lamorny Cove. Pierwszy zarejestrowany w Stanach. FA Registration No. 990-001-PR1

W 1957 r. pani Franciszka Blancheri przywiozła Lamorna Cove do Ameryki do Kalifornii. Przed wyjazdem kotak Lamorna była już w ciąży z ojcem Poldhu. Zaraz po przyjeździe do Ameryki wydała na świat 4 Rex kocięta. Jeden zmarł w pierwszym roku, a jeden kocur okazał się bezpłodny. Pozostałe dwa kocięta, samica Diamond Lil, została oddana do pani Fredy Galvin, kocur Marmaduke trafił do pani Heleny Weissa i był początkiem ustalenia rasy w Ameryce. Kocura Marmaduke można znaleźć w rodowodach większości kotów Cornish Rex, w Ameryce i innych krajach.

W 1968 r. Marmaduke był ostatnim męskim Cornish Rexem. Pani Weiss rozpoczęła hodowlane poszukiwania. Skojarzyła Marmaduke że syjamską kotką i innymi krótkowłosymi kotkami. To wczesne kojarzenie z kotami o budowie drobniejszej zmieniły wygląd tej rasy, wprowadzono także gen colorpoint do linii. Atrakcyjne i bardzo poszukiwane w świecie Cornish Rexy dzisiaj. Brytyjskie Cornish Rexy były stosunkowo duże, „grube” w porównaniu do ich amerykańskich szczupłych kuzynów. Brytyjskie koty krótkowłose i koty Burmskie były użyte jako podstawa rasy u jej początków. W rezultacie poszukiwań i eksperymentów ich futro było wystarczająco kręte by zarejestrować kota jako rasowego. W Wielkiej Brytanii Cornish Rex osiągnął pełny status rasy w 1967 r. natomiast w Stanach zjednoczonych w 1979 r.

Zobacz: Alergia na kota

Zwycięzca The FIFe World Show 2018

Kot Cornish Rex - Zwycięzca Światowej Wystawy we Włoszech w 2018 r.

Cechy wyglądu w skrócie

  • Ciało – średnio duży i średniej długości, elegancki, muskularny (zwłaszcza biodra i uda), delikatna struktura kości, masa ciała większa niż wskazuje na to wygląd kota
  • Głowa – oglądana z góry jajowata, nieco dłuższa niż szersza; oglądana z profilu czaszka jest płaska, nos prosty, mocny podbródek
  • Oczy – owalne, lekko skośne do góry, średnie do dużych, jasne i czyste
  • Nos – średnio duży
  • Uszy – duże, szerokie u nasady i zwężające się ku zaokrąglonym czubkom, pokryte drobnym włosiem, osadzone wysoko na głowie, wyglądają czujnie
  • Łapy – długie, proste i smukłe, dające wygląd wysokich
  • Ogon – długi, cienki i zwężający się, najlepiej pokryty falowanymi włosami bez gołych łat lub kempek futra
  • Futro – przylegający do ciała, nie kudłate ale lekie i pluszowe, gęste, bez włosów ochronnych, faliste szczególnie z tyłu i po bokach
  • Kolory - wszystkie odmiany kolorystyczne i wzory są dopuszczalne, w tym te z białym kolorem, dozwolona jest dowolna ilość bieli

Szczegółowe opisy znajdują się w linku do PDF-a Federacji u dołu strony.

Kot Cornish Rex

Wideo - Kot Cornish Rex

Kot cornish rex
Kot cornish rex
Kot cornish rex

Hodowle kotów rasowych w Polsce, ceny

Zapytaj renomowaną hodowlę kotów o rasę czy cenę. Tu znajdziesz dane kontaktowe do hodowców.


Źródło: FIFe, FIFe World Cat Show 2018 -FB, The FIFe World Show 2021 (www.ws2020.it), Wikipedia