Przygotuj dom gdy zostawiasz kota

Przygotuj się w następujący sposób (tylko jeśli zostawiasz zwierzę na 1 dzień.)

Kuweta – przygotować jedną lub dwie kuwety że świeżym piaskiem

Jedzenie – głównie suche, jedną miskę z mokrym (mało, szybko się psuje), 3 miski z wodą w razie gdyby kot wylał przypadkiem którąś zawsze będzie miał zapas.

Pokój – schować rzeczy, które mogą w przypływie chęci do zabawy ulec zniszczeniu. Zabezpieczyć rośliny – mogą być skonsumowane co i dla kota i dla roślin nie wyjdzie na dobre. Pozostawić można rośliny dedykowane kotu np: trawa, owies, kocimiętka, tymianek. Ziemie w doniczkach przykryć kamieniami, kot w nie rozkopie ziemi. Nie zapomnijmy o kablach, kontaktach i elektrycznych przewodach, koniecznie należy je zabezpieczyć. Jeśli to możliwe pozostawmy uchylone okno lub lufcik.

Atrakcje – żeby zwierzę się nie zanudziło trzeba pomyśleć o tym by miał dostęp do okna a właściwie do parapetu. Koty lubią obserwować wydarzenia za oknem. Pozostawmy dostępne wszystkie przedmioty, którymi kot lubi się bawić. DOBRYM POSUNIĘCIEM JEST KUPIENIE NOWYCH ZABAWEK! Koty lubią zabawy w pudłach kartonowych, gazetach uwielbiają się wspinać więc można kupić słupki o różnej wysokości przeznaczone do tego celu. Zostawmy włączoną lampkę i radio, przynajmniej nam ludziom wydaje się, że było by to miłym dodatkiem. Najlepszym rozwiązaniem jest towarzystwo drugiego kota, ale nie zawsze jest taka możliwość.

Jeśli wyjeżdżasz na dłużej musisz postarać się o towarzystwo dla kota w postaci opiekuna. Wielu z nas ma wyrzuty sumienia pozostawiając swoje zwierzę samo w domu lecz dobrze przygotowanie mieszkania daje taką możliwość bez uszczerbku na polu wzajemnego zaufania.


Dwa koty w domu

Najlepszy sposób na nudy jedynaka – adoptuj drugiego kota! Koty z jednego miotu dogadają się na pewno, koty obce dla siebie potrzebują trochę czasu a my musimy zachować cierpliwość.

Z pewnością będzie walka o wpływy, jakaś bitka z pazurami w tle więc nie panikujemy tylko czekajmy aż koledzy się dogadają, podzielą strefy wpływów, uznają wzajemną obecność co zaowocuje wspólnym leżeniem w koszu na przykład.

W zamian będziemy mieć pewność, że w czasie naszej nieobecności zwierza nie będą się nudzić. Pamiętać należy, że każdy kot powinien mieć swoje osobiste akcesoria czyli miskę, kuwetę, miejsce do spania a nawet zabawki. Nawet siostrzany układ może nie akceptować korzystania z jednej toalety.


Źródło: Wikipedia, DK Find Out