• TEMATY
  • Zasady zabawy z kotem
  • Kształtowanie cech charakteru zabawą
  • Oceń kondycję kota
  • Wsazówki - jak się bawić z kotem

Masz ochotę autentycznie zaangażować się w interakcję ze swoim kotem i marzysz o wspólnym aktywnym spędzaniu czasu? Jeśli tak, to wskazówki przedstawione w artykule są dostosowane zarówno do twoich możliwości, jak i do upodobań twojego kota. Zabawa z kotem jet ważna ponieważ wzmacnia więzi, zaufanie i tolerancję u kota ale i u człowieka.

Zasady zabawy z kotem

Aby podczas zabawy wszystko przebiegało sprawnie, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Począwszy od wybór zabawek odpowiadających potrzebom kota, poprzez zasady samych zabaw, które pomagają utrzymać kontrolę nad czworonogiem, aż po określone formy zabaw stymulujące naturalne zachowania łowieckie czy trenujące zdolności kota.

Kształtowanie cech charakteru zabawą

Oczywiście, każda zabawa wymaga dostosowania się do mieszkania, aby stworzyć środowisko przyjazne dla potrzeb kota. Właściciele kotów często są kreatywni, posiadający wiele pomysłów, przy tym zwracający uwagę, aby zabawy nie były zbyt uciążliwe. Jeśli chodzi o zabawy, wiek kota nie ma znaczenia, lecz trzeba mieć wzgląd na to. Jednakże ważna jest radość płynąca z wspólnego przebywania.

Oceń kondycję kota

Choć wiek nie jest kluczowym czynnikiem w kontekście zabawy, należy brać pod uwagę budowę i stan zdrowia kota. Poważna artroza z pewnością nie sprzyja bieganiu. Z kolei kociąt nie można przeciążać, ponieważ są one jeszcze w fazie wzrostu. Dlatego wybierając zabawy, trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem lub po prostu zapytać weterynarza, czy określona forma zabawy jest dopuszczalna. Oczywiście nie można także używać zabawek, które mogłyby zaszkodzić kotu.


Źródło: Koty, Kompendium wiedzy - Renate Jones (weterynarz); Wikipedia PL