- TEMATY
- Reagowanie na imię
- Zdecydowanie się na jedno imię
- Nagradzać każdą reakcję
- Użycie imienia
Koty to istoty zabawowe, dlatego najlepiej uczą się poprzez zabawę. Za pomocą nacisku i przymusu można co najwyżej osiągnąć przeciwny skutek. Im bardziej pomysłowy jest właściciel kota, tym łatwiej mu wychować swojego pupila. Bo kreatywność i urozmaicenie koty bardzo sobie cenią. Oto kilka inspiracji, które po dostosowaniu do gustu pupila możecie wykorzystać przy wychowywaniu go.
Reagowanie na imię
Pysio, Kicia, Momo, Tigi, Murzyn... właściciele kotów są bardzo pomysłowi przy wymyślaniu imion dla swoich pupili. Ale zanim kot zrozumie, które imię jest jego, może upłynąć trochę czasu. Jak długi on będzie, zależy od skuteczności wychowawczej opiekuna. Im więcej zabawy będzie podczas nauki, tym chętniej kot będzie się uczyć.
Zdecydowanie się na jedno imię
Przede wszystkim bardzo ważne jest konsekwentne stosowanie wybranego imienia. Jeżeli nasz Puszek ma przezwiska i wołamy na niego również Klopsik, Kubus, Bubus albo jeszcze inaczej, to w jego mózgu panuje zamieszanie. A więc nie bądźmy zbyt pomysłowi i używajmy wyłącznie jednego imienia. Przy tym warto go używać tak często, jak to możliwe. Przywołuj kota po imieniu, gdy przygotowujesz mu jedzenie. Zabawy zaczynaj od zawołania pupila po imieniu. Podczas zabawy także zwracaj się do niego po imieniu i patrz przy tym na niego przyjaznym wzrokiem.
Nagradzać każdą reakcję
Początkowo kot być może zupelnie nie będzie reagować na swoje imię. Niby dlaczego by miał? W końcu nic go z tym imieniem nie łączy. Ale kota trzeba zacząć uważnie obserwować. Najdrobniejsza reakcja na imię wymaga natychmiastowej nagrody. Niezależnie od tego, czy będzie to krótkie spojrzenie, czy nastawienie uszu, chwal swojego kota za te reakcje, i to wylewnie. Ponieważ koty bardzo lubią zabawę, można to wykorzystać, kiedy uczymy je ich imienia. Baw się ze swoim pupilem i używaj przy tym bardzo często jego imienia. Uważaj na reakcje i chwal go, jeśli tylko dostrzeżesz najdrobniejszą reakcję na imię.
Użycie imienia
Z czasem kot nauczy się odróżniać swoje imię od innych dźwięków. Kiedy to się stanie, można wykorzystać tę umiejętność podczas wychowywania go. Jeżeli kot reaguje w sposób pożądany, wymawiamy jego imię spokojnym, cichym głosem. Przy niepożądanych reakcjach właściciel zwraca uwagę kotu, wymawiając jego imię ostrym głosem. Koty są bardzo wrażliwe i wyczuwają takie różnice. Skuteczne jest także zawołanie kota po imieniu i wyraźne powiedzenie „nie!". Także sygnały akustyczne, na przykład gwizd, przynoszą pożądany efekt.
Źródło: Koty, Kompendium wiedzy - Renate Jones (weterynarz); Wikipedia PL