• TEMATY
  • Bez strachu przed ciemną dziurą
  • Balansowanie na drabince
  • Przechodzenie przez kurtynę
  • Slalom
  • Skoki przez przeszkody
  • Próby odwagi
  • Śmiałe próby balansowania
  • Labirynt
  • Tor wspinaczkowy
  • Skok przez ramię

Na zewnątrz pada, niebo jest zasłonięte gęstymi chmurami, a drzewa wyginają się pod naporem porywistego wiatru. Uważasz, że to nie jest pogoda do zabaw na dworze. W takim razie trzeba przekształcić salon w ciekawy tor przeszkód. Meble, dywany, doniczki, drabinki, a nawet zabawki dziecięce mogą zamienić się w przeszkody, które kot musi pokonać. Oczywiście zabawy w salonie nie mogą polegać na szalonych gonitwach i skokach. Zwracaj uwagę, żeby twój kot się nie zranił, i pamiętaj, że zanim zacznie się zabawa, zwierzę musi dokładnie obwąchać wszystkie nowe przedmioty. Podczas takich zabaw z nowymi przeszkodami trzeba obserwować pupila bardzo uważnie. Czy nie czuje się źle, czy nie występują u niego objawy stresu? Jeżeli kot czuje się dobrze, dozwolone jest prawie wszystko. Oto kilka inspiracji do zabaw w salonie.

Zabawy kotów w domu - drabinka
Zabawy kotów w domu - labirynt pod stołem
Zabawy kotów w domu - drzewko dla kota
Zabawy kotów w domu - karonowa torba

Pomysły i porady na zabawę w domu

Tunele

Tunele dla kotów są idealne do próby odwagi. Można je kupić gotowe albo po prostu rozłożyć dywan na tyle luźno, żeby kot mógł się przez niego przecisnąć. Na początku najlepiej wsunąć do środka kilka smakołyków lub trzymać przysmak w ręku z drugiej strony tunelu, tak aby kot go widział. W żadnym wypadku nie wolno kota pociągać przez tunel ani go do niego wpychać. Wariantem skomplikowanym tej zabawy jest ślepy tunel, który ma tylko jedno wyjście. Wejście do niego oczywiście wymaga podwójnej odwagi.

Balansowanie na drabince

Doskonalenie koordynacji kota można osiągnąć, kazać mu przechodzić po położonej na podłodze drabince. Oczywiście stajemy na końcu drabinki i wabimy pupila smakołykiem. Na początkowym etapie przysuwamy drabinkę do ściany, co zabezpiecza kota przed ewentualnym upadkiem.

Przechodzenie przez kurtynę

Ustaw drążek lub uchwyt od szczotki na krzesłach, a na nim powieś kawałki plastiku o długości 4-5 metrów, dostępne do kupienia w marketach budowlanych, tworząc rodzaj kurtyny. Zachęć kota, aby stanął po jednej stronie kurtyny, a ty stój po drugiej stronie, zachęcając pupila do przechodzenia przez otwory. Działaj małymi krokami i nagradzaj kota za każdą próbę.

Slalom

Do stworzenia trasy slalomowej można wykorzystać nogi stołów, doniczki, a nawet trzymany w ręce parasol. W drugiej ręce trzymaj smakołyk lub huśtawkę na sznurku, zachęcając kota do przejścia przez slalom.

Skoki przez przeszkody

Do zbudowania przeszkód można wykorzystać wiele przedmiotów, takich jak koce, potki od regałów i puste skrzynki na kwiaty. Na początku umieść przeszkodę na przykład w drzwiach, aby kot nie mógł jej ominąć. A może chciałbyś skakać razem z pupilem?

Próby odwagi

Odwagę można ćwiczyć także na podłodze. Zachęć swojego czworonoga do chodzenia po płótnie albo (odpornym na pazurki) dmuchanym materacu. Kot powinien krok po kroku poznawać nieznane mu podłoże.

Śmiałe próby balansowania

Zachęć kota do spędzenia chwili na huśtawce, ale ważne jest, aby huśtawka była wystarczająco szeroka i stabilnie ustawiona. Jeżeli huśtawka przewróci się podczas treningu, kot może się wystraszyć. Huśtawkę można łatwo zbudować samodzielnie, na przykład z okrągłego kawałka drewna i deseczki o szerokości około 20 cm. Przykręć przed i za belką dwie drewniane listewki, które zapobiegną zsunięciu się deseczki z belki.

Labirynt

Zbuduj labirynt, wykorzystując na przykład podpórki, paliki ogrodowe i druty. Następnie sprawdź, czy za pomocą zabawki zawieszonej na snurku lub smakołyków uda ci się poprowadzić pupila przez labirynt.

Tor wspinaczkowy

Stwórz tor wspinaczkowy dla swojego pupila, używając skrzynek i deseczek. Zapewnij, że przeszkody są stabilne.

Skok przez ramię

Tym razem to ty staniesz się przeszkodą. Usiądź lub połóż się na podłodze, zrób obręcz z rąk. Teraz potrzebujesz pomocnika, który będzie zachęcał kota do skoku przez twoje ramię.

Zabawy kotów w domu

Źródło: Koty, Kompendium wiedzy - Renate Jones (weterynarz); Wikipedia PL