• TEMATY
  • Zapachowe zabawki dla kota
  • Wsazówki - silna motywacja
  • Rolka papieru toaletowego

Koty mają wielokrotnie lepszy węch niż człowiek. Ponieważ ich zmysł orientacji w dużej części zależy od pracy nosa, zabawy z użyciem narządu węchu sprawiają im szczególnie dużo radości. Ponadto, pomagają one w rozwoju koncentracji. Na rynku dostępne są różne zabawki przeznaczone do zabaw węchowych.

Zabawka węchowa dla kotów, labirynt z jedzeniem - zabawy węchowe
Zabawka węchowa dla kotów, tablica z pionkami pod którymi jest jedzenie - zabawy węchowe
Zabawka węchowa dla kotów, plastikowa kulka ma otwór przez który można wydostać jedzenie - zabawy węchowe
Zabawka węchowa dla kotów, zabawka wypchana walerianą lub kocimietką - zabawy węchowe

Zapachowe - jakie to zabawki?

Ciekawą propozycją jest deseczka z wieloma zagłębieniami, w które można wkładać smakołyki. Następnie zagłębienia nakrywa się małymi drewnianymi czapeczkami lub kulkami. Teraz pora na kota – szukanie, wywijanie, przewracanie czapeczek lub przesuwanie kulek, a już nagroda ląduje w pyszczku. Podobną zasadę wykorzystuje się w zabawie plastikowymi piłeczkami, które opiekun wypełnia smakołykami lub suchą karmą. Kot dostaje się do smakołyku, tocząc piteczkę tapą albo nosem. Za każdym razem, kiedy otwór w piteczce dotyka podłogi, kilka kawałków przysmaku wypada, a kot otrzymuje w ten sposób swoją nagrodę.

W przeciwieństwie do psów, które codziennie potrafią się zachwycać tą zabawą, koty szybko tracą nią zainteresowanie.

Rolka papieru toaletowego jak zabawka

Kto nie chce wydawać pieniędzy na zabawkę ze smakołykami, może się posłużyć znacznie prostszym środkiem, na przykład tekturową rolką od papieru toaletowego. W taką rolkę chowamy smakołyki, robimy w niej kilka dziurek i zaklejamy boki rolki szeroką taśmą klejącą. Potem dajemy rolkę kotu do zabawy. Kiedy znudzi mu się wytaczanie smakołyków tapką, ukrywamy ją razem ze smakołykami w trudno dostępnym miejscu, na przykład w zamkniętym pudle kartonowym. Można też taką rolkę zawiesić na sznurku. Wtedy kot, żeby się do niej dostać, będzie musiał skakać.

Zabawy węchowe kotów - papier toaletowy zamiast zabawek

Źródło: Koty, Kompendium wiedzy - Renate Jones (weterynarz); Wikipedia PL