Pazury kota

Pazury kota
Budowa pazura kota

Pazury Kota normalnie są niewidoczne co pozwala zwierzęciu na bardzo ciche stąpanie. Kiedy jest potrzeba schwytania zdobyczy pazury są wysuwane przez mięśnie napinające ścięgna.

Są integralną częścią tego, kim on jest. Koty są wyjątkowymi myśliwymi, doskonałymi wspinaczami i specjalistami w osobistej obronie – dzięki w dużej mierze z ich niepowtarzalną zasadą działania (wysuwanie pazurów). Korzystają także z pazurów jako instrumentu sygnalizacyjnego, zostawiają wydrapane wiadomości na powierzchniach by coś powiedzieć innym kotom. Mimo, że koty domowe nie używają tak często pazurów jak te wolno żyjące to na pewno będą używane ponieważ są zintegrowane i ich naturalnym zachowaniem. Ponieważ pazury rosną, koty często czują potrzebę wyostrzyć je wbijając je np. w listwy drewniane by usunąć zużytą lub postrzępione zewnętrzną warstwę. Ponadto kot będzie używać pazurów w zabawie, często wyciągając je. Niestety, podczas gdy korzystanie z pazurów jest naturalne dla kota, może stworzyć pewne problemy dla ich opiekunów.

Łatwo jest kontrolować ten proceder, łatwiej niż sądzi większość ludzi. Możesz nauczyć kota skierować jego drapanie kierunku odpowiednich przedmiotów. Prostsze i łatwiejsze rozwiązanie to regularnie ich przycinanie.

Budowa pazura kota

Zasada działania

Usuwanie całkowite pazurów to onychektomia, normalnie mająca miejsce tylko na przednich łapach, nielegalna w Anglii i nie zalecana w USA przez weterynarzy. Polega ten zabieg na usunięciu pazura i komórek zarodkowych, które są odpowiedzialne za jego odrastanie, a także lub tylko części kości końcowej palca. Usunięcie pazurów upośledza ich pierwotną formę obrony dlatego nie powinno być nigdy dopuszczane.


Jak obcinać kotu pazury?

Obcinanie pazurów kota
Obcinanie pazurów kota
Obcinanie pazurów kota
Obcinanie pazurów kota
Obcinanie pazurów kota
Obcinanie pazurów kota

Zobacz też: Zaakceptować drapak