- TEMATY
- Jak się przygotować do podróży z kotem?
- Wyjazd kota do krajów UE
- Porady i wymagania UE
- Jak przygotować zwierze do podróży w UE?
- Zasady transportu zwierząt do UK po Brexit
- Środki transportu dla zwierząt - porady, informacje
- Przydatne linki - transport zwierząt we wszystkich krajach
Jak się przygotować do podróży z kotem?
Podróż ze zwierzęciem jest stresująca nie tylko dla kota ale i dla nas, dlatego należy zadbać o komfort dla każdej ze stron. Aby dobrze jednak się przygotować należy się zorientować w przepisach obowiązujących w kraju, do którego wybierasz się w podróż.
Służby weterynaryjne przypominają aby przemyśleć poważnie decyzję zanim zdecydujecie się na podróż samolotem ze swoim kotem, czy innym zwierzęciem szczagólnie, że decydujecie się w niektórych przypadkach odprawić zwierze jako ładunek czy przesyłkę cargo. Jednakże wszystkie organizacje przewozowe polecają właścicielom zwierząt nie narażać na stres podróży samolotem. Jeśli jednak się zdecydujecie, należy pamiętać, że w każdym kraju mogą obowiązywać inne przepisy.
Wyjazd kota do krajów UE
REGULAMIN europejskiej uchwały dla ruchu zwierząt domowych (Pets) na terenie Unii Europejskiej (UE) oraz z krajów trzecich
Według przepisów z 1 stycznia 2012 r. nie wymaga się już ważnego badania krwi od zwierząt podróżujących po krajach UE.
Koty, psy i fretki mogą swobodnie podróżować między krajami UE bez dokumentacji, jeśli posiadają unijny paszport dla zwierząt, wydany przez lekarzy weterynarii w ramach UE. Wyjątkiem są podróże do Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji i Malty, które są opatrzone dodatkowymi wymaganiami.
Jak przygotować zwierze do podróży w UE?
1. Zwierze powinno posiadać Paszport zgodny ze standardami UE (Decision 2003/803/EC) – paszport można wyrobić u weterynarza.
2. Szczepienie przeciwko wściekliźnie jeśli w danym kraju obowiązuje (zaszczepić w odpowiednim terminie przed datą wylotu).
3. Zwierze musi mieć CZIP – zrobi to weterynarz. Mikroczip musi być zgodny z normą ISO 11784 i technologią HDX lub FDX-B.
4. Zwierzę powinno być odkleszczone, odpchlone, odrobaczone w odpowiednim czasie przed wylotem. Należy ściśle się trzymać wskazówek i terminów. Obecnie zabieg należy wykonać w czasie nie dłuższy niż 5 dni przed przekroczeniem granicy. Informacje o leczeniu i szczepieniach muszą być wpisane do paszportu.
5. Paszport z wszystkimi wpisami musi być zweryfikowany pieczątką przez Wydział Weterynarii za opłtą.
6. Wymaga się żeby zwierzęta drogą lotniczą były przewożone w skrzynkach (o rozmiarach maks. 55 x 40 x 20 cm, przy wystarczającym dostępie powietrza) dopasowanych do ich wagi i rozmiarów. Waga skrzynki wraz ze zwierzęciem przewożonym w kabinie pasażerskiej samolotu nie może przekraczać np.: 8kg. Ogólna waga jest różna dla różnych linii lotniczych. Należy się skontaktować z informacją na lotnisku. W czasie całego rejsu zwierze nie może opuścić pojemnika a jego głowa nie może z tego pojemnika wystawać. Pojemnika nie wolno też stawiać na siedzeniu, nawet jeśli wykupione zostało dodatkowe miejsce siedzące. ze względu na konstrukcję foteli nie jest możliwe przewożenie zwierząt w klasie biznesowej.
7. Przewóz drogą lądową lub promem jest mniej wymagający. Umieszczamy kota w dogodnej dla nas klatce. Pies nie musi być w osobnej klatce. Jeśli przewóz odbywa się promem zwierze musi zostać w samochodzie sam. Pasażerowie nie mogą przebywać w samochodzie w czasie przeprawy promowej. Można natomiast poprosić obsługę by pozwoliła zabrać zwierze na pokład ale musi ono wtedy być w klatce. W przypadku kota nie będzie problemu jak widać. Polecam wcześniej się upewnić czy jest możliwość zabrania kota, ponieważ nie każda obsługa może się przychylić do prośby.
8. Zwierzęta, których waga łącznie z pojemnikiem transportowym przekracza limit wagi, przewożone są w luku bagażowym. Również i w tym przypadku muszą one być w odpowiednim pojemniku. Skrzynki do transportu zwierząt w luku bagażowym muszą mieć naczynia na pokarm i wodę z możliwością napełniania ich z zewnątrz. Napełnianie wodą pojemników w czasie lotu jest niedozwolone.
9. Klatki zwierząt przewożonych jako bagaż cargo w lukach bagażowych muszą być bardzo dokładnie opisane – wszelkich informacji udzieli biuro rezerwacji.
10. Skonsultować się z weterynarzem czy podawać środki uspokajające zwierzęciu, by przebyło podróż w spokoju.
11. Liczba miejsc dla zwierząt w samolocie jest ograniczona.
12. Pies przewodnik może podróżować jedynie w kagańcu bez ograniczenia wagi w kabinie pasażerskiej. Niektóre linie lotnicze nie pobierają opłat za przewodnika.
13. Istnieją firmy przewozowe przy lotniskach, które zajmują się całością spraw wyjazdowych z podróżą. Koszt powierzenia transportu to ok 800 – 1000 zł (informacja o cenie z dnia 10.11.2013 r). Zwiarze wtedy będzie podróżowało bez nas jako cargo.
14. Zwirzęta poza Unią Europejską również mogą być przeworzone samolotami i przepisy są mniej restrykcyjne. Musimy pamietać o wcześniejszej rezerwacji. Do kabiny pasażerskiej można zabrać jedynie małe psy i koty.
15. Pies – przewodnik pasażera niewidomego może być przewożony bezpłatnie w kabinie pasażerskiej (zależy od przewoźnika).
16. Między krajami UE nie przewozi się psów poniżej 3 miesiąca życia.
17. Przewóz zwierząt podlega opłatom. Cena zależy od wagi (liczonej łącznie z wagą klatki).
19. Informacje – przewóz lotniczy zwierząt:
Zasady transportu zwierząt do UK po Brexit
Co przygotować i w jakiej kolejności przed wyjazdem do UK
1. Wszczepienie u weterynarza mikroczipu identyfikacyjnego zgodnego z normą ISO 1784 lub Aneksu A normy ISO 11785. Dzięki niemu przy odprawie kontrola może odczytać nr czytnikiem.
2. Szczepienie przeciw wściekliźnie. (Anglicy mają od bardzo dawna przyznany status kraju wolnego od wścieklizny. I taki stan chcą zachować. Choroby wirusowe typu: parwowiroza, nosówka, zap. wątroby, kaszel kennelowy – szczepienie zależy tylko od właściciela. Zawsze warto zwierzę zaszczepić. Nie zaszczepienie na choroby wirusowe nie spowoduje odmowy wpuszczenia na teren Anglii i Irlandii.) Nie dopuszczane są szczepionki rekombinowane tj. produkowanych z jakiś kombinacji DNA, a nie z zabitych szczepów wirusa wścieklizny. Czyli chodzi o technologie wytwarzania szczepionki. Pytajcie weterynarza przed szczepieniem.
3. Podróż może odbyć nie wcześniej niż po 21 dniach po podaniu szczepionki przeciw wściekliźnie.
4. Weterynarz w paszporcie musi wpisać informacje o szczepieniu.
5. Odrobaczenie, odkleszczenie i odpchlenie na 5 dni przed wyjazdem i nota weterynarza w paszporcie o zabiegu.
6. Zwierzę może podróżować do Wielkiej Brytanii lub Irlandii jedynie środkami transportu zatwierdzonymi przez DEFRA. LOT to jedyne jedyne polskie linie, które przewożą zwierzęta
Cała procedura musi być ściśle przestrzegana. Brak szczepienia, odkleszczenia i odrobaczenie przed wyjazdem uniemożliwia odprawę i przekraczenie granicy!
Środki transportu dla zwierząt - porady, informacje
Samochód – należy zaznaczyć podczas bukowania promu, że w samochodzie będzie jechał zwierzak i przykleić kartkę z informacją na szybie samochodu.
Prom – warunki przewozu do uzgodnienia z przewoźnikiem. Wcześniejsza deklaracja przy zakupie biletu o przewozie zwierzaka. Przy kontroli wjazdowej dostajemy kartę z informacją o tym, że na pokładzie samochodu znajduje się zwierze. Prawo mówi, że zwierzęta w czasie przeprawy powinny pozostać w samochodzie. Można poprosić obsługę by pozwoliła zabrać zwierze na pokład ale musi ono wtedy być w klatce. W przypadku kota może nie będzie problemu. Polecam wcześniej się upewnić czy jest możliwość zabrania kota, ponieważ nie każda obsługa może się przychylić do prośby.
Autokar – warunki przewozu do uzgodnienia z przewoźnikiem.
Pociąg – bilet kosztuje 50% ceny normalnego biletu. Należy mieć zgodę współpasażerów przedziału.
Samolot: Linie lotnicze: Easy Jet, Wizz Air, Ryanair nie wyrażają zgody na przewóz zwierząt z wyjątkiem psów przewodników. W Polsce istnieją specjalne linie lotnicze, które za odpowiednią opłatą zgadzają się na przewóz zwierząt z Warszawy do Anglii i Irlandii. Informację można uzyskać od obsługi lotniska.
Wyznaczone przejścia graniczne - Porty: Dover Eastern Docks, Harwich, Parkeston Quay, Hull, Portsmouth, Southampton ; Lotniska: Leeds, Edinburgh, Manchester, London Gatwick, Prestwick, Glasgow, Belfast, London Heathrow
Informacje o transporcie zwierząt we wszystkich krajach
Portal zawiera prawa, regulacje i wymagania dptyczące podróży zwierząt domowych samolotem, autobusem, pociągiem, promem i statkiem w każdym kraju na świecie. Informacje o wymaganych dokumentach, czipach, paszportach i szczepieniach. W dziale Serwis jest wiele propozycji przyjaznych hoteli dla zwiarząt
Inne przydatne informacje i strony
Ogólne warunki wywozu zwierząt samolotem na terenie Unii Europejskiej.
W krajach Unii Europejskiej transport zwierząt samolotem jest dozwolony. W Polsce jedynie linie lotnicze LOT pozwalają na przewóz zwierząt samolotem osobowym jako bagaż w kabinie pasażerskiej lub bagażniku samolotu. Należy posiadać dokumenty niezbędne wymagane w krajach docelowych i tranzytowych jeśli jest konieczny przeładunek w kraju tranzytowym należy dokładnie opisać skrzynkę, w której znajduje się zwierzé czyli dane właściciela, informację że w środku jest zwierze, dołączyć zdjęcie i zaznaczyć strzałkami prawidłową pozycję.
Jakimi liniami lotniczymi można przewozić zwierzęta?
www.lot.com - Informacje o transporcie lotniczym
www.wetgiw.gov.pl - Główny Inspektorat Weterynarii – bieżące informacje o przewozie zwierząt:
www.airtrans.com.pl - Firma transportowa w Pyrzowicach zajmująca się przewozem zwierząt:
Źródło: www.pettravel.com, wetgiw.gov.pl